Arama Kutusu

GÜNEŞ SÜTÜNÜN VATANA MİLLETE YARARI: BİODERMA PHOTODERM APRES SOLEIL

gunes-sonrasi-bakim-sutu-bioderma-photoderm-apres-soleil
gunes-sonrasi-bakim-sutu-bioderma-photoderm-apres-soleil


Güneş Sütünün Vatana Millete Yararı


Güneş sütlerini, bir Türk âdeti olarak güneş yanıklarında yoğurt sürmece olayından ilham almışa benzetiyorum. Tam da bu sıra yani yaz zamanı; tatillerde, havuz/deniz sefalarında, gezi planlarında ve plaj çantalarında yerini almalı. Çünkü tek kullanım mevsimi bu, yani bir nevi mevsimlik ürünler. Güneşin kızgınlığıyla bol bol iştirakta kaldığım bugünlerde, cilt hasarından korunmak için hem güneş kremi hem de güneş sonrası bakım ürünümü kullanıyorum. Makyaj ürünleriyle yoğuşmalı ilişkimi, itiraf etmeliyim ki, yaz gelince (saniye sektirmeden) rafa kaldırıyorum. Hazirana girer girmez (zihnime verdiğim otomatik talimattan mıdır nedir) çoğu makyaj ıvır zıvırını; fondötenler, aydınlatıcılar, allıklar, ağır ağır bilumum ürünleri dosdoğru bir sepete gidiyor. Makyaj masamı, daha az sayıyla ve daha çok bakımsal etkideki ürünlerin egemenliğine sunuyorum. Özellikle de cilt bakımı ürünlerini seriyorum.


Cilt sağlığının peşinde koştur koştur gitmemekle birlikte, neden sahip olduğuma iyi bakmayayım diye düşünüp, kendime sunduğum bu iç ferahlatıcı sebebin gücüyle cilt bakımıma itina gösteriyorum. Yaz geldiğinde ise cilt harabının, resmi ve gayriresmî hasar verici alternatifleri (ister istemez) artıyor. Cilt, kolajen kaybına karşı güneş kremi kullanmayı şart kılıyor. Bir de pek çoğumuzun ihmal ettiği şekilde, güneş sonrası nemlendirmeye muhtaç kalıyor.


gunes-sonrasi-bakim-sutu-bioderma-photoderm-apres-soleil
gunes sonrasi bakim sutu yorumlari bioderma photoderm apres soleil


Fazla Doğalcılık Gösterişinde, Güneş Kreminin Gereksizliği


Gerçi son zamanlarda rast geldiğim bir akım var. O da güneş kremi sürmeme akımı. Güya bununla cildi kendi haline bırakıp, cildin kendi onarımını güçlendirmekmiş. Dikkatimi celbeden ise, bu akım en çok raw foodçularda var. Yabancılarda raw food (çiğ yemek) yiyenler, bir süre sonra her şeyi doğal yapma yolunda ilerlereyerek, kendini buna adadığını bize inandırmak istercesine cebelleniyor. Teorik olarak (mantı ve iskender sevgim hariç) ben de semi-vejetaryen sayılırım ve sırf bu yüzden de doktor önerisiyle B12 ve Omega3 destekleri alıyorum ama her şeyi doğal yiyelim içelim, köy hayatı yaşayalım minvalinde uçuk fikirlerle yaşamıyorum. Şu bir gerçek ki ben şehir insanıyım. Tüm düzenim de buna göre kurulu. Sahne arkasındaki kaosu insanlara göstermediğiniz için fotoğraflarla, instagramla, sosyal medyayla aşırı doğalcı takılmacalar vs bana hem antipatik hem de inandırıcılıktan yoksun geliyor. Bu insanların çoğunun hayalinde, ayılarla birlikte ahşap kokulu ve tuvaletleri dışarıda evleriyle ünlü Alaska'da yaşama fikri belirmeye başlıyor ve işin komik tarafı da bu doğalcı, tezekçi hayallerini 4.5g'li telefonlarıyla dijital ortamlardan bir an olsun kopmadan (çünkü koparlarsa biyolojik bünyeleri alarma geçer) iletmekten geri kalınmıyor. Özetle; güneş kremi, perçinlenen doğal hayat sürme sevgisiyle alakalı olmamalı. Yine ayılarla yaşayın, hatta onlarla yakan top oynayın ama güneş kreminizi sürün.

Bioderma Güneş Sütü Gerekli mi?


Şu anda tanıtıyor olduğum, Bioderma 'nın bu amaca yönelik bir bakım ürünü ancak illa böylesi özel olarak piyasaya sunulan bir ürün almanız gerekmez. Nemlendirme özelliğini sevdiğiniz herhangi bir losyon veya kreminiz de benzer işi görecektir. Aralarındaki bariz farklardan birisi, yapıları. Bu tarz kremler, losyon yapıdaki ürünlerden bile daha fazla likit yapıda. Süt ismini buradan alıyor. Bunun nedeni daha fazla nem sağlasın diye olabilir. Daha çabuk emilmesi losyonlardan farklı değil. Belki de sırf farklı ürün piyasaya sunuyorum, kanıp alsınlar diye de olabilir. Bir de kokuları, daha plaja uygun havada. Kozmetik sektörünün dev isimleri, plaj konusunda aşmış. Deniz, ferahlık ve plajı anımsatan güneş ürünlerinin kokuları genelde ciddi ciddi başarılı. Güneş sonrası ürünler de ya plaj kokusunda oluyor ya da denizden sonra duş almışçasına ferahlık sağlayıcı yapıda. Bu ürün de buram buram olmasa da, yazı hatırlatan kokuya sahip. Yüz ve vücutta kullanılıyor dediğine bakmayın, yüzde cacık etkisi bırakıyor. Yani Türkler, güneş sonrası yoğurtlanmayı sever de cacık kısmı hoş değil. Bu yüzden en iyi verimi vücutta, özellikle bacaklarda veriyor. Bana sorarsanız, Cyrene bu konuda daha başarılıydı. Ama hiçbirisi elzem ürünler değil, farklı bir losyon ürününüzü de yanınıza alabilirsiniz. Bu tarz ürünlerin kendini hatırlatma olayı güzel. Mesela ben yanıma güneş sonrası niyetine losyon almayı unuturum, ama bu ürünün ismi güneş sonrası diye kodlandığı için aa onu da atayım çantaya diye beynim daha kolay hatırlıyor. Fiyatının ekonomik oluşu güzel. Cildi yatıştırıyor, 100ml boyu yaz boyu yetiyor, bir de bunların tüplü formunun haricinde spreyli ambalajlıları da çıktı. Spreyleri de ellerinizle yaymanız gerekiyor. Sadece fıst fıst yapmak yetmiyor. (tıpkı spreyli güneş kremleri gibi) Ferahlatıcı ve bakım etkisi olsa da yine de siz dalgaların yatıştırıcı sesi ve güneşin sıcak ışınları altında uyumayın.


* Bonus Bilgi : "Sağlıklı Bronzluk Diye Bir Şey Var mı?"

                       Hayır, yok.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder