Arama Kutusu

FONDÖTEN UYGULAMA TÜYOSU: DOKULU, GİRİNTİLİ ÇIKINTILI VE GÖZENEKLİ CİLTLER İÇİN (BURUN KENARLARI)

fondoten-uygulama-tuyosu-dokulu-genis-gozenekli-ciltler-icin-burun-kenarlari
fondoten-uygulama-tuyosu-dokulu-genis-gozenekli-ciltler-icin-burun-kenarlari-yok-etme-kapatma

İster akne ile mücadele edin, ister kuruluktan çölleri aratmayın, çoğu ciltte gözenekler mevcuttur ve özellikle burun kenarlarındaki bu girintili çıkıntılı haldeki dokulu görüntü fondötenle kapatsanız dahi sizi yine rahatsız edici tuhaflıkta durur. iPhone fotoğraflarında şaşırtıcı şekilde harika dursa da gerçek hayatta cildinize yakın baktığınızda kusursuz görünümün ucundan geçmediğini görürsünüz. Gözeneklerinizin ve sivilce izlerinizin yeteri kadar kapanmadığını görüp o dokulu görüntünün suçunu fondöten markanıza atabilirsiniz. Oysa ki bu yazımda paylaşacağım birkaç uygulama tüyosu sayesinde, gözeneklerin ve izlerin oluşturduğu dokulu yama görüntüsünü ortadan kolaylıkla kaldırabilirsiniz. İşte geniş gözenekler için özellikle burun kenarları ve yanak içlerinde hayat kurtarıcı ufak fondöten tüyoları :

Geniş Gözenekleri Kapatmada Fondöten Tüyosu / Adım 1 : 


Güzel bir makyajın anahtarı iyi bir astardır. Yani astar güzel değilse üstüne ne yığarsanız yığın güzel durmaz. Cildimizi makyaja hazırlamak, makyajla geçirdiğimiz uğraştan daha önemlidir. Bu yüzden makyaja harcadığınız vaktin tamamı kadar hazırlık aşamasına harcayın. Cilt ne kadar iyi hazırlanırsa, kullandığınız tüm makyaj malzemelerimden en üst verimi almış olacak ve bu sayede de cildinizde istediğiniz o mükemmel görüntüyü sağlayacaksınız. Nem, nem, nem. Cildi neme doyurmak her zaman önemli olmakla beraber makyaj öncesi bu özen daha da gerekli hale geliyor. Cildi bir katmanla kapatmadan önce onun yeterince neme doyduğundan emin olmalıyız, yoksa üstüne sürdüğümüz fondötenler, kapatıcılar, allıklar kusarcasına cildi itici gösterir. Nem için neler yapabilirsiniz?


- Termal sular : İster yağlı cilt olun, ister kuru, isterseniz de karmanın dengesizliğini yaşayın! Her ciltle mükemmel uyum sağladığını düşündüğüm ve benim için yıllardır vazgeçilmezim olan Avene Termal Su kullanın. Makyaj öncesi en iyi hazırlık sürecinin startını bu termal suyu verecektir, emin olun. Farklı markaların da termal suyunu kullandım ama sizi temin ederim bu işin piri Avene.


Avene Termal Su 'ya kısaca,
Avene Termal Su 'ya uzunca bakınmak isteyenler, blogdaki yazılarıma göz atabilir.


- Yüz spreyleri : Farklı markaların, termal su gibi olmayan ama ona benzer yüz canlandırıcı ve makyaja hazırlayıcı spreyleri bulunmakta. Bunun en bilineni de MAC Fix+ Spray. İsterseniz de bunun gibi bir spreyle cildinize ufak bir zemin oluşturabilirsiniz.


- Cilt bakım yağları : Son zamanların trendlerinden birisi cilt yağları. Ben kendi adıma yağlarla çok uzun süredir iştirak halindeyim. Yağsız bir bakım keyfi düşünemiyorum. Yıllardır yağların her türlüsünü kullandım ama yeni moda olan yağlar, elde yağ hissi bırakmayan kuru yağ denilen cinslerden. Bunların kullanımı daha pratik olsa da benim gönlüm bitkisel saf ve extra virgin olanlardan yana. Ama söz konusu makyaj ise daha şipşak adına bu tarz kuru yağlar makyaj öncesinde kullanımı pratiklik vereceğinden daha tercih edilesi. Fondötenle yağları karıştırma olayını gördüğüm kadarıyla yapmayan kalmadı. Bu şekilde de kullanabilirsiniz. Özellikle kuru cildiniz var ise onunla bu şekilde baş edebilirsiniz.


Blog yazılarımda yer verdiğim birkaç yağ ürünü :- Nemlendirici : Akneli ciltlerin bile doğru nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Her cilt için uygun bir nemlendirici emin olun şu koskoca kozmetik dünyasında elbette var. Doğru nemlendiricinizi kendiniz keşfederek veya bilgisine güvendiğiniz iyi bir cilt doktorunun yönlendirmesiyle deneyebilir ve bu sayede cildinizi daha memnun edebilirsiniz.


- Makyaj Bazları : Sadece gözenekleri küçültmeyi vadeden makyaj bazları bile üretilmekte. Cildimdeki gözenek sorunları beni endişelendirecek veya rahatsız edecek kadar olmadığı için, doğrusu böyle bir arayışa fazla girmedim. Ama eğer bu konuda mütemadiyen muzdarip taraftaysanız pek çok markanın bu tarz çıkardığı ürünlerini deneyebilirsiniz. Sanırım en popüleri Benefit'inki, ama işe yaramıyor diyenler de çok. En güzeli Sephora yolunu tutmak ve oradaki görevliden steril şekilde size denemesini rica etmek.
Geniş Gözenekleri Kapatmada Fondöten Tüyosu / Adım 2 : Fondöteni tüm yüzünüze, burun kenarları dahi uygulayın. Beauty Blender ile tanıştığım günden beri hiçbir makyaj fırçasını veya BB benzerini onun kadar iyi bulmuyorum. Verdiğiniz fiyatı kat be kat hat ettiğini düşünüyorum. Daha homojen ve airbrush etkisiyle uyguladığı için benim favorim Beauty Blender makyaj süngeri ama siz isterseniz makyaj fırçalarınızı da bu işe katabilirsiniz. Eğer makyaj süngerinizle uyguluyorsanız, sağdan sola-soldan sağa gibi hareketlerle değil de tampon hareketlerle (yabancılar tap tap diyor, bizdeki pıt pıt) cildinize bastırıp çekerek uygulamanız daha iyi sonuç verecektir.fondoten-uygulama-tuyosu-dokulu-genis-gozenekli-ciltler-icin-burun-kenarlari-yok-etme-kapatma
fondoten-uygulama-tuyosu-dokulu-genis-gozenekli-ciltler-icin-burun-kenarlari-yok-etme-kapatma


Geniş Gözenekleri Kapatmada Fondöten Tüyosu / Adım 3 : İşte en can alıcı kısım. Yüzünüzü makyaja hazırladınız, bir güzel nemlendirdiniz, hatta keyfinize bağlı olarak makyaj bazınızı da uyguladınız. Ardından fondöteninizi tüm yüzünüze uyguladınız. Aynayı kendinize yaklaştırdığında, hatta yaklaşmadan uzaktaki haliyle bile göreceğiniz geniş gözenekleriniz nahoş bir görüntüyle size merhaba diyebilir. Özellikle de girintili çıkıntılı burun kenarları adeta yamalı bohça kıvamıyla sizi sinir eder. Peki bu dokulu görüntüyü nasıl düzeltirsiniz?


- Hemen bir karıştırma fırçası alın. Blending Brush (Karıştırma/dağıtma makyaj fırçası) olarak satılan ve göz makyajının mimarisi eşsiz yardımcılardan bahsediyorum. Temiz olduğuna emin olduğunuz veya hemen Mac Fırça Temizleyici ile saniyesinde temizlediğiniz fırçanızı alın, minik bir damla şeklinde tekrar fondöteninizi fırçayla beraber burun kenarlarınızdaki o pütürlü alana uygulayın. Ama buradaki püf nokta karıştırarak. Zaten karıştırma işlemini başarılı şekilde yapsın diye karıştırma (blending) fırçasını özellikle seçiyoruz. Gözeneklere dolmayan fondöten bu karıştırma işlemi sayesinde gözeneklere nüfuz ediyor ve onları bir güzel kapatıyor. Burada önemli olan ne kadar çok gözeneğiniz, girintiniz çıkıntınız burun kenarlarında var ise o kadar iyi dağıtıyorsunuz. Yani göz makyajındaki smokey (dumanlı/buğulu) efekti vermek ve crease (göz kapağı katlanma) bölgesindeki farları daha iyi birbirine yedirme işleminde uyguladığınızın dairesel hareketin aynısını burada fondöteninizle burun çevrenize ve yanakların iç kısmına uyguluyorsunuz. İşlem tamamdır! Gözenekleriniz makyajınızı çıkartacağınız sürece saklanmış oldu.


- Pudralama işlemini cilt ihtiyacınıza göre ayarlamanızı öneririm. Pudra bu işlemin kalıcılığını arttırır ama gözenekli kuru cilt tipindeyseniz pek önermem, gözenekli yağlı/karma cilt yapısındaysanız pudra uygulamanız daha iyi olacaktır. Pudrayı mutlaka ince yapılı seçmeye dikkat edin. Yine fondöteni sürmede kullandığınız Beauty Blender'ınızle pudralama işlemini tampon hareketlerle yapabilirsiniz. Normal pudra fırçasıyla yapılan pudralamadan daha iyi şekilde cildinize tutunmasını sağlayacaktır. 💫
Bu yazımda pürüzsüz, kusursuz bir temel oluşturarak, cildinizde sizi rahatsız eden gözeneklerin boyutunu en aza indirmek için dokulu görüntünüzü ve sivilce izlerinizi makyajla nasıl azaltacağı hakkında ipuçlarını paylaştım. Eğer gözenekleriniz bu işlemleri yaptığınız halde kapanmayıp sizi rahatsız ediyorsa, evet şimdi suçu fondöteninize atabilirsiniz. Daha ince yapılı ve örtücü fondöten keşfine çıkma zamanınız gelmiş demektir.


Fondöten keşiflerinizde uygun fiyat ve özenli gönderim ile Madamruj.com'u tercih edebilir,
güvenilir alışveriş sitelerinize ekleyerek zamandan tasarruf yapabilirsiniz.


4 yorum:

 1. çok faydalı bir yazı olmuş bende uygulayacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. girintiler çıkıntılarda çok etkili, öneririm <3

   Sil
 2. çok bilgilendirici bir yazı olnuş :)

  YanıtlaSil