Arama Kutusu

Cushion Compact (Süngerli) Fondötenler Nedir? Tam Olarak Nasıl Kullanılır?

cushion-compact-fondotenler-nedir-nasil-kullanilir
cushion-compact-fondotenler-nedir-nasil-kullanilir

Güney Kore'den önlenemez yükselişle bir makyaj trendi haline gelen Cushion Compact Foundation yani süngerli/yastıklı fondötenlerinin diğerlerinden tam olarak farkı nedir? Kompakt yapıdaki cushionlar nasıl kullanılır? Sünger fondötenler hakkında tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Üstelik nasıl kullanılması ve seçilmesi gerektiği detaylarıyla.
Güney Kore, kozmetik konusunda en aşmış ve tüketicilerini en düşünen ülkelerin başında geliyor. Amerika ve Avrupa ülkeleri (Türkiye de dahil), Kore'de ünlenen makyaj ürünlerini veya trendlerini birkaç yıl sonra geriden takip edebiliyor. Araştırdığımda dikkatimi çeken, Amerikan veya Avrupalı kozmetik markaları cushiona yeni merak sarmışken, bu trend baya bir süre öncesinde zaten Kore'nin merceğindeymiş. Bu cushion fondöten akımını ilk çıkaran Kore markası ise IOPE 'miş. Daha önce hiçbir ürünü kullanmadığım bu marka doğrusu Kore kozmetiğine eski ilgimin azalmasına su serpebilir. Çünkü ürünleri sadece şık değil, son derece de kaliteli hava veriyor. Hatta markanın dediğine göre, IOPE Air Conditioner Cushion Foundation ürünü her 4 saniyede 1 satılma hızında tükeniyormuş. Fiyatı ucuz değil, Türk'lerin sevdiği uygun fiyatlı kozmetik ürünleri arasında yer alacağa benzemiyor. Çünkü genelde Kore ürünleri 10-20 lira gibi bir fiyatla gönülleri feth ederken, bu marka daha kalite takılarak 39-99$ arası ürünleri mevcut. Araştırdığımda ise ne kadar yaygın satış yaptığını fark ettim. Belki bu rakam biraz aldatmacalık payı taşıyordur ama gerçek olan şu ki gerçekten başarısını kanıtlayan düzinelerce yorumları hak etmiş. Aynı zamanda da Sure Beauty, Cosmo Beauty ve Allure Beauty gibi kadın dergilerinden ödüller kazanmış. Allure'ye göre 2013'ün 1 numaralı cushion tip fondöteni olmuş.

Sünger tipli (yastıklı) Cushion Compact Fondötenler Nedir?


Süngerli yapıından dolayı, ilk görüşte preslenmiş kompakt pudralara benzer bir görünüşü var. Fakat toz yerine süngere bastırdıkça likit bir fondöten geliyor. Fondötenin yapısı BB krem ve CC kremlere benziyor. Ambalajının kapak kısmında ikinci bir sünger var. Bu ise uygulama için kullanılıyor. Genelde asıl süngere göre daha ince yapıda oluyor. Bu uygulama süngeri ince bir puf gibi. Çok kaliteli durmuyor ama bu fondöteni makyaj çantanızla dışarı götürdüğünüzde yoklukta gideri var. Daha çok Beauty Blender gibi makyaj süngerleri ile uygulamak daha etkili bir uygulama veriyor. Ama içindeki süngerin bir güzel özelliği var, her marka antibakteriyel yapıda olduğunu öne sürüyor.


Cushion fondötenlerinin güzel bir özelliği de, özellikle Güney Kore markalarında çok sık görülen "refill paket" halinde satılması. Böylece ister istemez çevreye de katkıda bulunuyorsunuz. Cushion fondöteniniz bittiği zaman her defasında ambalajını almanız gerekmiyor. Eski fondöteni çıkartarak refill paketi aynı ambalaja geçiriliyor. Fiyat olarak da refill paketler daha uygun rakamlarda olduğu için cebinize de kâr.


Fondötenlerden daha ince yapılı ve kapatıcılığı çok yüksek değil. Örtücülük etkisi çok yoğun olmadığı için daha çok BB krem ve CC kremlere benziyor. Hemen hemen hepsinde güneş koruyucu özellik bulunduğu için bu benzeme fikrinin altını daha çok çiziyor.

Sünger tipli (yastıklı) Cushion Compact Fondötenler Nasıl Kullanılır?


 • Cildinizde makyaja başlamadan evvel her zaman için cilt temizliği yapmalısınız. Kirli ve yağlı cildi arındırarak makyaja başlamak, kullandığınız ürünlerin etkisini arttır, hem de hijyen açısından daha iyi olur.


 • Cildi nemlendirmek her makyaj için geçerli olmakla beraber cushion fondötenler kullanılacağı zaman nemlendirme özelliği de olduğu için bu ihtiyacınız minimum düzeyde olacaktır. • İster beraberinde gelen uygulama süngerini kullanın, isterseniz de kendi makyaj süngerinizi veya fırçanızı kullanın, nazikçe cushion fondöten süngerin ortasına bastırarak ıslak dokunun gelmesini sağlayın. • Sonra yüzünüze uygulayın. L'oreal markasının "tap tap" dediği, bizlerin pıt pıt şeklinde yaygınlaşan uygulama şekli (yani direkt yüze sürmek değil de, bastırarak tampon hareketlerle uygulamak) daha iyi bir görüntü veriyor. • Cushion fondötenler, ayarlanabilen kapatıcılık sağladığı için tek kat yetmezse, diğer katları üzerinden geçebilirsiniz. Göz çevrenize de uygulayabilirsiniz. Kapatıcılık özelliği yoğun olmadığı için göz altlarında çok bir etki beklememek gerek. • Islak görüntü verdikleri için daha mat yüz makyajı istiyorsanız üzerinden bir pudra ile geçebilirsiniz. Pudra hem matlık sağlayacak hem de makyajın kalıcılığını arttıracaktır. Daha fazla kapatıcılık istiyorsanız da toz pudranızı, fondöten pudra ile yer değiştirebilirsiniz. Pudra fondötenler, kapatıcılık arttırma yönünden imdadınıza yetişmekte üstüne yok.

cushion-compact-fondotenler-nedir-nasil-kullanilir
cushion-compact-fondotenler-nedir-nasil-kullanilir

Doğru Cushion Fondöteninizi Seçmek


Makyaj piyasasında fondötenler, BB kremler, CC kremler çok fazla çeşitte ve sayıda olmasına rağmen, ne yazık ki cushion compact fondötenler daha kısıtlı seçimlerle yer alıyor. Ürün gamında popülerlik arttıkça bu durum olumlu yönde değişebilir. En iyi cushion fondötenlerinden seçiminizi, Türkiye'deki kozmetik markalarında sayılı marka var olduğu için Güney Kore'de olanları, Blogger ve Youtube'da yapılan incelemelere/yorumlara göz atarak değerlendirebilirsiniz. Bu gözlemlerinizi yaparken 3 önemli noktaya dikkat etmelisiniz.

Cilt Tipi - Cilt Tonu - Kapatıcılık Seviyesi1) Cilt Tipi :  Kimi cilt yağlı, kimi cilt kuru, kimi cilt ise karma yapıda dallanıp budaklanırken tek bir fondötenin tüm ciltlere hitap etmesi ütopik bir beklenti olur. Çoğu cushion fondöten genelde kuru ve normal ciltlere hitaben yapıldığı için (extra parlalaklık verici yanları yoğun), yağlı bir cildiniz varsa sizde kabuslar yaşatabilir. Ama bazı markalar, cilt tiplerini düşünerek farklı cushion fondötenler üretmektedir. Sunduğu bitişinin ne olduğunu bilerek satın almanızı öneririm.


2) Cilt Tonu : Ne yazık ki, çoğu cushion fondöten markaları sadece 4-5 renk seçeneğini biz makyaj severlere sunmakta. Özellikle Asyalı markalar Türk kızlarına uymayabilir. Ciltte çok açık kalabilir. Bu yüzden Batılı markalara bakmakta fayda var.


3) Kapatıcılık Seviyesi : Cushion fondötenler hafif ve yokmuş gibi görüntü vermeyi sevdikleri için kapatıcılık yönünden çok tatmin etmeyebilir. Eğer kapatıcılık beklentiniz çok yoksa sadece ufak sorunları halletsin, kalıp gibi durmasın diyorsanız daha çok sevginizi kazanabilir. Fondötenleri sevmeyenler için alternatif bir makyaj ürünü. Üstelik (Güney Kore üretimleri olanlar) BB krem ve CC kremlerden ağırlıklı olarak daha fazla güneş koruma özelliği sunuyor. Ayrıca cushion tipi makyaj üretimlerinde ciddi bir ilerleme söz konusu. Allık, bronzer, aydınlatıcı ve concealar konusunda da yeni ürünler kozmetik dünyasına arzı endam etti bile. Eğer bu makyaj trendi ilginizi çekiyorsa, cushion tipindeki makyaj ürünlerine bir şans verebilirsiniz.6 yorum:

 1. çok faydalı bir yazı olmuş, bu cushionları ben de çok severek kullanıyorum =) elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Evet inanılmaz popüler olanları var

   Sil
 2. güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş, bu ürünü merak ediyordum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Benim de merak ettiğim markalarınki var ama bazıları Türkiye'de olmadığı için ve artık yurt dışı kozmetik faslını kapattığım için merak ettiğimle kalıyorum :|

   Sil
 3. bb'ler değilde cc'ler gerçekten başarılı öneririm.

  YanıtlaSil