Arama Kutusu

Yağlı Ciltler İçin Rosense Gül Suyu Uyar mı?

yagli-ciltler-icin-rosense-gul-suyu-uyar-mi
Yagli ciltler icin rosense gul suyu uyar mi

Avrupa kültüründe romantizmi, bizlerde ise anneanne babaanne evlerini hatırlatan güller, sevgililer arasında aşk perçinlemesinden hariç, Ortadoğu kültüründe tatlı ve içeceklerde lezzet, kozmetik sektöründe ise nem veren ferahlatıcı ve cilt güzelleştirici olarak kullanılmakta. İltihaplar için anti-enflamatuar olarak kabul edilen, cilt güzelleştirici antioksidanlar ile güçlü bir bakım etkisi sunan güller aşk gibi cilt bakımında da yumuşak bir etki bırakıyor. Eskiden, Rosense gibi tüm gül sularında ortak bir sorun vardı, cildi biraz yağlandırma etkisi veriyordu, yağlı ciltlerin en sevmediği durum da kullandıkları cilt bakım ürünlerinin cildi olduğundan daha fazla yağlandırmaya meyil etmesidir. Ama güzel bir haberim var; Rosense Gül Suyu cildi artık yağlandırmıyor. Uzun süredir termal suları kullanan ve artık sıkılan biri olarak, yeni favorim termal sulardansa doğal gül suları oldu. Özellikle bu pratik kullanım sunan Rosense Gül Suyu Spreyi yeni güzellik favorilerim arasında.
Güzellik dergilerinde zor yer edinen (çünkü para-reklam ilişkisi) ama cilt bakımında gerçekten etkili ürünler var ki onlardan birisi de bir çoğumuzun annelerinin teyzelerinin halalarının hatta anneannelerinin babaannelerinin kullandığı gül suları. Zaman zaman güzellik bloglarında da rastlamanız muhtemel. Yüksek paralar vererek döktüğünüz cilt bakım ürünleri sanıyor musunuz ki cildinizle mükemmel dostluk içinde? Pazarlama dünyası bu denli büyüdükçe ve kozmetik alıcısının doğru orantılı şekilde havzası artarken, kuş kakasını bile alın kullanın diyen markalar, taşı cildinizde gezdirin oh mis diyen firmalar ürüyorken, eski ürünler ne kadar etki etsin diye düşünenler olabilir. Nemlendirici etkiye sahip Rosense Gül Suyu'nu aslında yıllar önce kullanmaya başlamıştım ki zaten Türk geleneklerinde gül suyunun ve hatta gülün kendisinin yeri ayrıdır. Gül'ün güzel kokulu bir çiçek olmasının yanı sıra kozmetik sektöründe de yeri büyük. Doğal damıtılan güller cilt için ferahlatan, nemlendiren ve kızarıkları yatıştıran yapıda. Ondan hariç gül özlerinin antibakteriyel ve antioksidan özellikleri de  bulunmakta. Kokusuyla stresi de azalttığına dair çeşitli araştırmalar var. Gül kokusunun sevdalıları çoktur ama ağır bulanlar da var. Hafif gül kokulu ürünleri seven biri olarak Rosense Gül Suyu Spreyi'nde koku olarak rahatsız edici bir yoğunluk bulmadım. Daha evvelki yıllarda kullandığımda büyük oranda bir yağlılık yoktu ama şimdiki kadar güzel etki de bırakmamıştı. İçeriklerinde her zaman doğal olduğunu yazdığı için ne gibi içerik farkları olduğunu bilemiyorum veya üretim metodu değişmiş olabilir fikrim yok ama tek fark ettiğim net bir şekilde hissedilen cildi sıkılaştırıcı yanının artması oldu.


yagli-ciltler-icin-rosense-gul-suyu-uyar-mi
Yagli ciltler icin rosense gul suyu uyar mi

Rosense Gül Suyu Spreyi, cildi anında hissedilir bir ferahlık vermesinin ötesinde cilde bariz bir sıkılaştırıcılık da katıyor. Eski üretimlerinde bu sıkı verici yanı bu kadar yoğun değildi, şimdi muhteşem olmuş. Oda sıcaklığı yerine serin serin kullanmanızı öneririm. Etkisi çok daha güzel oluyor. Bu spreyli gül suyunu buzdolabında bekletiyorsunuz ve duş sonrasında gözenekleriniz temizken o soğuk Rosense Gül Suyu'nu cildinizde fıslatıyorsunuz. Bırrr titreme hali ferahlatırken, cildinizi hem rahatlaıyor hem de ona sıkılaştırıcı etki sağlıyor. Gül kokularına duyarlılığınızı bilemem ama çok sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Her şeyiyle çok iyi bir sıkılaştırıcı tonik. O kadar paraları "tonik" adı altında pazarlama gücüyle kozmetik dünyasında yer etmiş ama hiçbir faydası olmayan cilt bakım ürünlerine para dökeceğinize, bu misler ürünü kullanmanızı öneririm.


6 yorum:

 1. Ben Rosense gül suyunu tek başına ve termal su ile karıştırarak tonik olarak kullandım. Bu dönemde cildimde bozuk para büyüklüğünde kahverengi bir leke oluştu. Üstelik düzenli şekilde güneş kremi de kullanıyordum. Bunu anneme söylediğimde gençliğinde gül suyunun kendisinde leke yaptığını bu yüzden kullanmadığını söyledi. Gül suyunun içindeki uçucu yağların ciltte leke bırakabileceğini düşünüyorum bu yüzden cildi lekelenmeye müsait kişilerin kullanmasını önermem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Basınçlı termal su şişeleri açıp uygulayarak yine ucuz yırtmışsınız. Çok zararlı şeyler bunlar, dikkat etmenizi öneririm. Ayrıca bir şeyleri bir şeylerle karıştırmak pek bilinçli bir davranış değildir, daha kötü sonuçlar da olabilir, mazallah.

   Sil
 2. Ben bunaltıcı günlerde buz dolabında saklıyorum ve değme toniklerden çok başarılı buluyorum.

  YanıtlaSil
 3. Adsız9/9/16

  bende bu ürünü her aksam kullanıyorum dedıgın gıbı eskısının sıkılastırıcı ozellıgı fazla degıldı ama bu şahane olmuş.. bende beklerim :)

  YanıtlaSil