Arama Kutusu

Göz Çevresindeki Koyu Halkalar İçin Kolay Uygulanabilir 6 Yöntem

goz-cevresindeki-koyu-halkalar-icin-kolay-uygulanabilir-5-yontem


Göz çevresindeki koyu halka şikayetleri birçok insanın ortak muzdarip sorunu ve âdeta istenmeyen misafiri. Ne kadar göz bakımına dikkat ederseniz edin, koyu halkaların nedenleri bakımsal olmadığı için tonlarca farklı (tıbbi) sebebi var olabilir. Alerjiden, astımdan tutun da uykusuzluk sebeplerinden bile ortaya çıkma halleri gösterebilir. Hatta kalıtımsal olarak bile değişken nedenleri bilinmekte.


Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklar, az su tüketimi, kronik stres, yaşam tarzınız ve güneş belirgin sebeplerden sadece birkaçı. Yani o mor halkaların, koyu gölgelerin sadece yaşla bir alakası yok. Yaşı pek âlâ genç olan bir insanın bile göz altlarında koyu halkalar belirebilir. Sağlık için sakıncalarını dermatologunuzu ziyaret edip öğrenerek ilerlemenizde fayda var, hatta dermatologunuz size bunları ortadan kaldırmak için yardımcı da olur. Bense burada sadece, görüntüsü rahatsızlık hissi yaratan koyu halkaları biraz da olsa düzeltmek ve kamuflaj etmek için birkaç tüyo paylaşacağım :
goz-cevresindeki-koyu-halkalar-icin-kolay-uygulanabilir-yontemler-blog-1


1) Göz Çevresi Cilt Bakım Ürünleri : Bugüne kadar bilimsel olarak bir kurum tarafından onaylanan ve "evet, bu göz ürünü koyu halkaları ve morlukları azaltır" diyen bir cilt bakım ürünü hiç olmamıştır. Olacağı da, bugünün evrensel kozmetik düzenleyici yasalarıyla pek mümkün değildir. Cilt bakım ürünleri birazcık "makyaj ürünleri" gibidir. Yani kamuflaj eder, sorunları tedavi altına almaz. Nasıl ki siz bir concealer(kapatıcı) için, "göz halkalarımı tedavi etmedi" diyemezsiniz, bunu cilt bakımı adı altında satılan ürünler için de düşünmelisiniz. Bu bilinçle cilt bakım ürünlerinizi seçmenizi öneririm. Çünkü hiçbirisi söylediğini gerçekleştirecek güçte değil, ki zaten eğer öyle olsaydı bu kadar marka ve ürün çeşitliliği piyasada yer almaz, tek el bir marka çok sevildiği için gücü ele geçirmiş olup insanların sevgisini kazanırdı. Koyu halkaları bir nebze daha açık (light) göstermek için Hydroquinone içeriği öneriliyor. Bu içerikli göz kremleri koyu halka sorununuzu %100 ortadan kaldırmaz ama görünümü, kremi kullandığınız süre boyunca azaltarak sizi biraz da olsa ferahlatır. Bu içeriğe sahip göz kremlerini araştırarak işe başlayabilirsiniz.


goz-cevresindeki-koyu-halkalar-icin-kolay-uygulanabilir-yontemler-blog-2


2) Hindistan Cevizi Yağı : Eskiden sadece yabancı bloggerların dilinde pelesenkti Hindistan Cevizi Yağı. Bugün ise artık her Türk güzellik düşkününe de bu akım sıçramış durumda. Saçtan ayak tırnağınıza kadar güvenle kullanabileceğiniz ve gerçek bir bakım sunan Hindistan Cevizi Yağı göz bakımınızda da size fayda sağlıyor. Gece yatmadan evvel hindistan cevizi yağını temiz bir pamuklu çubuk veya ellerinizi önceden yıkayıp hijyen sağlayarak parmak uçlarınızla göz altlarınıza uygulabilirsiniz. Bu uygulamanın sırrı ufacık miktarda uygulamak. Yoksa göz çevreniz gereksiz yağa boğulur. Bu şekilde yatın ve sabah uyandığınızda göz çevrenizi su ile nazikçe temizleyin. Sıcak su değil soğuk su kullanmanız daha iyi olacaktır. Sıcak sudan kaçının. Düzenli yaptığınızda faydasını göreceğinizden eminim. Tabii koyu halkaları tamamen ortadan kaldırmasa da sizi biraz da olsa kozmetiksel görünüm şikayetinden kurtarır.


goz-cevresindeki-koyu-halkalar-icin-kolay-uygulanabilir-yontemler-blog-3


3) Sallama Poşet Çaylar : Çay, kültürümüzün olmazsa olmaz bir parçası. Poşet içerisinde pratik demleme imkanı ile kullandığımız sallama çaylar hakkında olumsuz birçok yazı var. Kanserojen etkilerini say say bitiremeyen makaleler gördüm. Kanserin başlıca bir nedeni olduğu bulunamazken bunu sallama çaylara atmanın kolay bir savmacılık olduğunu düşünüyorum. Bugün bilim dünyasında kanserin nedeni bulunamıyor. İyi hekimlerin ise önerdiği tek şey var : "MUTLULUK". Nasıl ki protein hücrelerin yapı taşı, mutluluk da ruhun motive olmasının ve hastalıkları savmasının yapı taşı. Stres her hastalığın mimarıyken mutluluğu itip, çay poşetlerini kesinlikle kullanmama hastalığına yakalanmak bana parodi geliyor. Sonuçta modern dünyada yaşıyoruz, bir çoğumuz çalışarak para kazanma derdinde ve paketli hazır gıdalara ölürüm de tüketmem şeklinde yaklaşımı istesek de yapamayız. Bir eliniz yağda bir eliniz balda olsa dahi, bu devirde organikliğin bile gerçek payı belliyken bundan çok da kaçamayız görüşündeyim. Yok siz illa hazır gıdaya karşıyım diyorsanız, yine "organik" ibaresi olan hazır markalara yöneleceksiniz ya da büyük baş hayvanlar ve tavuklar satın alıp patates, soğan, çilek gibi tohumlar ekerek çiftliğinizi kuracaksınız. "Organik kek" yapımı bile hazır gıdaların birleşimi ile oluyorken, bana paketli gıda tüketmiyorum diyemezsiniz. Benim hayat görüşüm, dengeden yanadır. Dışarı hiç çıkmayarak evde steril büyütülen bir çocuk nasıl ki hastalıklara gebe hale gelir ve bağışıklık seviyesi güçlenemez ise kendini çok korumaya alan, yetişkin olduğu halde kendine bebek muamelesi yapan insanların da bağışıklığın kuvvetleneceğini düşünmüyorum. Stresi defederek mutlu kalmak kendimize yapabileceğimiz en büyük iyilik. Elbette hazır gıdaları dikkatli ölçüde tüketmeliyiz ama kendimizi ısrarcı bir şekilde men etmenin de doğru olduğunu, en azından kendi adıma düşünmüyorum. Sallama çayları suyla buluşturup sonra biraz soğuması için hooop buzdolabına kaldırıyorsunuz. Sabahları o soğuk soğuk hali ile göz çevrenize tampon hareketlerle masaj yapıyorsunuz. Hem muazzam bir ferahlık sağlar hem de şişmiş göz altlarına iyi gelir. Ayrıca koyu halkalarla mücadele etmede de yeri var. Gözlerinizin üzerinde sallama çay poşetlerini 10-15 dk bekletmeniz kafi. Hatta gözlerden sonra tüm yüzünüzde de gezdirebilirsiniz.


goz-cevresindeki-koyu-halkalar-icin-kolay-uygulanabilir-yontemler-blog-4


4) Patates : Bu yöntem, yukarıda bahsini açtığım "organik severlerin" daha çok seveceği yöntem. Çünkü patatesin kendisi işlem görmüyor. Tabii biz bunun yine ne derece organik olduğunu bilemeyiz. Sonuçta tarımda da neler neler dönüyor. Ama en azından fabrikasyon işleme tabii tutulmuyor. Patates içerdiği B ve C vitaminleri ile göz çevresini aydınlatmada ünlü besinlerden birisidir. Göz altlarındaki koyu halkaları açmak için güvenilir yollardan sayılmaktadır. Biliyorsunuz, mutfağımızdaki her yiyecek cilde iyi gelmez. Örneğin limonu birçok güzellik tarifinde görürsünüz ama limon yüze uygulandığında zararları da olan riskli bir besindir. Bu yüzden daha risksiz seçimler yapmanızı öneririm. Tıpkı patates gibi! Patateslerle göz keyfi yapmada benim uyguladığım iki yöntemi var. İlki, bir iki geniş dilim patates kesiyorsunuz ve buzdolabına yerleştiriyorsunuz. Bir süre sonra serin haliyle göz çevrenizde gezdiriyorsunuz. İlk yöntemi kolay olduğu için daha sık uyguluyorum. İkinci yöntem ise bir patatesi rendeliyorsunuz ve rendelenmiş patatesin suyunu bir kasede topluyorsunuz. Sonra pamukları bu kaseye daldırıp pamukların iyice ıslanmasını bekliyorsunuz. Ardından onları gözlerinizde bir süre (yaklaşık 10dk, ama en iyi sonuç için 20dk) dinlendiriyorsunuz. Sonra ise su ile durulayabilirsiniz. Tabii suyun soğuk olmasına dikkat edin.


goz-cevresindeki-koyu-halkalar-icin-kolay-uygulanabilir-yontemler-blog-5

5) Metal Tatlı Kaşıkları : Tatlı kaşıkları benim sanıyorum ki 18'li yaşlarımdan beri uyguladığım nadide yöntem. Benim için sihirli bir buluş resmen. Çünkü ben ezelden beri miskin bir ruha sahibim. Nerede pratiklik orada ben. Güzellikle ilgili vaazlar veren Tv programlarını izlediyseniz eğer, hep bir "salatalık" mevzusu konu olur. Kendini güzellik gurusu ilan edenlerin klasik bir lafı vardır : "Sabahları salatalıkları gözlerinize koyuyorsunuz, sonra hop şişlik morluk iniyor" Bunu sanırım siz de milyon kere duymuş ve görmüşsünüzdür. Aslında böyle bir şey salatalıktan değil, soğukluktan öte gelir. Salatalığın göz bakımında hiçbir etkisi kanıtlanmamıştır. Yiyerek tüketiiğimizde faydası vardır ama güzellik sektörünce hedef haline gelinen salatalık sadece rahatlatıcı özellikte sunuluyor, o da buzdolabında soğuk haliyle! İyi de buz dolabına siz ne koyarsanız koyun, gözlerinize iyi gelecektir. Çünkü burada sihir salatalık değil, soğukluktur. Soğuğu iyi muhafaza eden en güzel ve pratik şey ise tatlı kaşıklarıdır. 1 tane tatlı kaşığını bu iş için seçin. Buzdolabında hep dursun. O sizin güzellik kaşığınız olsun. Sabahları kalkıp güne başladığınızda, buzdolabında bekleyen kaşığınızın arka bombeli tarafını gözlerinizde 5-10 dk gezdirin. Bu yöntemi düzenli bir rutine dönüştürdüğünüzde benim gibi sabah alışkanlıklarınızdan biri olacaktır. Hem cildinizi sabah makyajına hazırlıyor hem de makyaj yapmasanız bile geceden kalan göz şişkinlerinizi gözle görülür oranda yok ediyor. Koyu halkalar için düzenli yapmanın faydası var, tek başına olmasa da yardımcı rol görevini üstleniyor.


goz-cevresindeki-koyu-halkalar-icin-kolay-uygulanabilir-yontemler-blog-6


6) Makyaj : Koyu halkaları en hızlı yok etme yolu tabii ki kapatıcı (concelar) gücünden geçer! Makyaj dünyasının en çok satan ürünlerinin concealer olması boşuna değil. Doğru bir concealer gününüzün kurtarıcı kahramanıdır çünkü etkili bir makyaj ile koyu halkalarla çevrili göz altlarını kapatabiliriz. Renk skalasında mor rengi, turuncu ve şeftali tonlarıyla zıt kutupta yer aldığı için, göz morluklarına en iyi kapatıcılığı sarı alt tonlular veriyor. Sarı, şeftali tonlu concealeri bu konuda deneyebilirsiniz.


Tüm bu önerilerim haricinde bir de işin daha ciddi onarım yolları var. O da kimyasal peeling ya da lazerle cilt soyma gibi. Bu tarz yöntemlere kendi adıma genç yaşlarda olmasına karşıyım ama cilt sorunlarınız bunu gerektiriyorsa en güzeli doktorunuzla bunu konuşmak ve doğru yöntemi belirlemek. Burada önemli olan bu yöntemlerin bile geçici olduğunu bilerek baş vurmak ve parayla kumbara gibi çalışanlar değil, gerçek yöntem sunan, paranızdan önce memnuniyetinizi düşünen "iyi doktor" seçmektir.


Kendimize bakmalıyız. Çok fazla sorun bizi çerçevelese bile;

goz-cevresindeki-koyu-halkalar-icin-kolay-uygulanabilir-öneriler
goz cevresindeki koyu halkalar icin kolay uygulanabilir öneriler

3'lü Düşmanı Defet : Stres, Güneş Zararları ve Sigara (sigara gibi kötü alışkanlıkların hepsi)
Yüz Egzersizleri Yap
Kendini Önemse. Egoistliğin dibi değil,hayır demesini bilmek ve her ne yapıyorsan hissederek keyif almasını bilmek.
Daha Çok Su İç ve Daha Çok Uyu. (Uyku kalitesi sandığınızdan daha da etkili)
Omega3 Tüketiminde Eksikliklerini Tamamla. Cilt için, kalp ve damar sistemi için çok önemli.
Düzenli Spor Yap ve Yeni Hobiler Edin. Kendimizi geliştirmeye asla doymamalıyız.

Bunlar benim kendime notlarım. Kaldı ki sigara hayatımda alışkanlığa hiçbir zaman sahip olmadı. Ama bu listemi, ajandamda görmek beni motive ediyor. Zararlı hevesinizi söndürecek ne varsa maddeleştirip yazarak her gün görebileceğiniz bir yerde bulundurun. Göz çevresindeki koyu halkalarınız bu notları okusa "işte bu!" der emin olun. Listelediğim diğer yöntemlerle bu sorunun dinmesinde kendinize yarar sağlayabilirsiniz ama unutmayın; köklü değişiklikler, daha köklü çözümler sunar.

6 yorum:

 1. Miskin ! abartısız söylüyorum, her seferinde olduğu gibi baştan sona keyif alarak, bilgilenerek okuduğum bir yazı oldu. Göz altı morluklarından muzdarip değilim ammavelakin yakın arkadaşım ve annem bu dertten yanmakta. Bu tür sorunların başında stres, üzüntü büyük etken kesinlikle birde işin genetik boyutu var sanıyorum. Ama en büyük etken söylediğin gibi yaşam tarzı.Tek başına ürün kullanmak ya da farklı çözüm önerileri denemek yaşam tarzı değişmediği sürece mutlu bir sonuç sağlamıyor ne yazık ki.

  Önerdiklerin arasında patates'i annem de denemiştik baya baya memnun kalmıştı hatta birazcık gerdiğini falan söylemişti ^^

  Benim aralarında sık sık denediklerim ise poşet çaylar ve tatlı kaşıkları ! zira gözlerim bazı dönemler ödem toplar ve şişlik oluşur bu şişliği de en iyi buz gibi bir kaşık ve poşet çay sağlıyor.

  Yazı için teşekkürler. O güzel pammuk ellerine sağlık ! <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın, yaşam tarzı değişmediği sürece mutlu sonuçlanmıyor, zaten hayatımız kısa, değerimizi fark ederek ve etrafımızdakileri de mutlu ederek yaşamak varken kendini mutsuzluğa gark etmek neden olsun diye düşünüyorum :) Güzel düşüncelerin için ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

   Sil
 2. iyigünler yazınızı yine çok beğendim. ellerinize sağlık. hindistan cevizi yağı olarak kullanıp memnun kaldığınız ve tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı? şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yurt dışından temin etmiştim, Türkiye'de Lifeco markası en bilinir ve güvenilir. Ona bakınabilirsiniz ama bu hindistan cevizi yağı olayında Türkiye'de bir kıtlık söz konusu. Yurt dışında yüzlerce marka arasında seçim şansı var ama bizim ülkemizde şu an için tek elde ne yazık ki.

   Sil
 3. Sallama polet çayı ve patatesi ben de yapıyorum :))

  YanıtlaSil