Arama Kutusu

Makyaj Blogu Yazmanın İpuçları : Başlıktaki Türkçe Karakterlerini Düzenlemenin 3 Yolu

makyaj-blogu-yazmanin-ipuclari-basliktaki-turkce-karakterleri-duzenleme


Makyaj Blogu Yazmanın İpuçları yazı dizimde bu sefer, konu başlıklarındaki Türkçe harflerin internette yarattığı azizlikten ve bunu nasıl devre dışı bırakacağımdan bahsetmek istiyorum. Bugünkü vereceğim tüyo, Türk güzellik bloglarının hemen hemen %98 'nin uyguladığını görmediğim bir ipucu. Uzun bir süredir bu yöntemi kullanmaktayım ve oldukça da faydasını gördüm. Bu önemli ipucunu, bloglarına içerik üretip, ürettiklerini şekillendirmeyi isteyenler için yapılması gerekenlerden. O halde başlayalım ☺ :


İnternet dünyası Türkçe olarak şekillenmediği için bu bazen Türkçe sitelere sorun yaratıyor. Sonuçta bizler de bloglarımızı Türkçe yazdığımız için bu sorundan etkileniyoruz. Öncelikle bu sorunun nasıl olduğunu daha açık şekilde ifade etmem için ufak bir örnek vermek istiyorum.


Diyelim ki siz "Yaz Makyaj Favorileri" diye bir konu yaptınız ve blog panelinde yayın oluşturduğunuz alandaki konu başlığınızı da bu şekilde attınız. "Yaz Makyaj Favorileri" kelimelerinde Türkçe'ye özgün web dünyasına aykırı hiçbir harf yok. Yazıyı yayınladığınızda konunun linki " yaz-makyaj-favorileri.html " şeklinde olacaktı. Bunda sorun yok.


Ama örneğin konunuz "Kış Makyaj Favorileri" olsaydı, o zaman konu url linkiniz "ks-makyaj-favorileri.html" olacaktı. Ks ne? Siz "kış" yazdınız. Aradaki harfi ne oldu?


Bir başka örnekte, "Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?" olsun. Siz eğer konunuzu direkt yayınlarsanız o şu şekilde linklenir "Cilt-Bakm-Nasl-Yaplr?" Aradaki -ı harfleri nereye kayboldu böyle?


Bu şekildeki oluşan problemler için 3 çözüm yolu vardır.

 Başlıktaki Türkçe Karakterlerini Düzenlemenin 1.Yolu 

makyaj-blogu-yazmanin-ipuclari-basliktaki-turkce-karakterleri-duzenleme
Büyük harf kullanmak en doğal çözüm sağlar. Büyük harf kullananlar bunu bilmeden aslında doğru yapar. Yani başlıklarınızda tüm harfleri büyük yapmanız faydalıdır. Büyük harf kullandığınızda Türkçe karakterler kullanılsa bile otomatik olarak düzeltilerek linkiniz oluşturulur.


 Başlıktaki Türkçe Karakterlerini Düzenlemenin 2.Yolu 

makyaj-blogu-yazmanin-ipuclari-basliktaki-turkce-karakterleri-duzenleme


Bu yöntem, benim kullandığım yöntemdir. Blog konununuzu hazırladığınız yayın sayfanızın sağ tarafındaki "Etiketler - Program Yap - Kalıcı Bağlantı - Konum..." gibi düzenleme araçlarının olduğu kısımdan 3.sıradaki "Kalıcı Bağlantı" yı seçiyoruz.

makyaj-blogu-yazmanin-ipuclari-basliktaki-turkce-karakterleri-duzenleme
Ardından kalıcı bağlantı seçeneklerden bize sunulan iki tanesinden alt sıradaki "Özel Kalıcı Bağlantı" olanını seçiyoruz.

makyaj-blogu-yazmanin-ipuclari-basliktaki-turkce-karakterleri-duzenlemeHemen aşağısındaki boş kutucuğa kendimiz konu linkini nasıl gözükmesini istiyorsak öyle yapıyoruz. Benim önerim, konu başlığınızdaki ile aynı ile yapmanızdan yana ama bazen tamamen farklı şekilde de (yine konuyla bağlantılı olacak şekilde) yapılabilir. Yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey, Türkçe harflerini kullanmamanız ve arada tire işareti yani "-" kullanarak kelimeleri bölmeniz. Örneğin "Bakım Ürünleri Yorumlarım" yazarken "bakim-urunleri-yorumlarim" şeklinde yapmalısınız.


Başlıktaki Türkçe Karakterlerini Düzenlemenin 3.Yolu :

Son yöntem ise, önce doğru linkteki gibi olacak olanı konu başlığına yazıp, konunuzu normal şekilde yayınlayın. Örneğin : "Kis Mevsiminde Cilt Bakim Urunlerim ve Yorumlari" diye başlığınızı yazın ve konuyu yayınlayın. Konunuz yayınladıktan peşi sıra tekrar düzenleyin ve konu başlığını herkesin anlayacağı şekilde "Kış Mevsiminde Cilt Bakım Ürünlerim ve Yorumları" diye düzeltin. Önce diğerini yapıp yayınladığınız için o esas alınır ve linklendirmesi otomatik olarak oyle kalır. Sonrasındaki konu başlık düzeltmeleri kalıcı linklendirmeye etki etmediği için orada istediğiniz şekilde oynama yapabilirsiniz.


Ve sonuçta, blogdaki konu linkinin görünen hali doğru şekildedir :

▼  ▼  ▼

makyaj-blogu-yazmanin-ipuclari-basliktaki-turkce-karakterleri-duzenlemeBlog konularımızın doğru linklendirme yöntemleri bu kadardı. Umarım blog yazarları için faydalı bir konu olmuştur. Linklerimizdeki Türkçe karakterleri düzenleme, bu yazı dizisinde bahsettiğim diğer tüyolarla birlikte oldukça yarar sağlayacaktır, blogunuz arama motorlarında eskisinden çok daha fazla yer alacak ve doğal olarak blogda daha çok izleyiciye sahip olacaksınız. Kaliteli içerik blogun en temeli, onu doğru sunmak da yan dalları. Bu yöntemi şu anda bilip de uygulayan makyaj bloggerı sayısı çok az. Bir an önce bu ufak ipucunu bloglarınızda uygulamanızı öneririm. Ürettiğimiz içerik kadar onu doğru sunabilme ve doğru şekillendirme de önemlidir. Bu yöntemler gözünüzü korkutmasın, birkaç blog yazısından sonra eminim ki pratik şekilde bunları yapma alışkanlığa sahip olacaksınızdır.
Bir önceki konusu Blogdan Para Nasıl Kazanılır? olan bu yazı dizimin daha farklı konuları, ilerleyen günlerde varlığını blog sayfamda sürdürmeye devam edecek. Eğer ilginizi çekiyorsa, takipte kalın 


15 yorum:

 1. Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş.
  Benim çok sık yaptığım bir hataymış meğerse :(
  Bundan sonra dikkate alacağım artık.
  Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, faydalı olmasına sevindim :)

   Sil
 2. İlk yöntem yazı taslakken yapılıyor sadece. Yayınlanmış yazıların linkini düzeltmek için ikinci yöntem pratikmiş ama. Bu konuyu ben de yazmayı düşünüyordum ve bana da paylaşmak kaldı ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, tam anlayamamışsınız :( 1. yöntemin taslakla alakası yok, büyük harf sorunu çözüyor ve 2.yöntem de konuyu hazırlarken yapılıyor yani taslakken, eğer konuyu yayınlayıp düzeltirseniz hiçbir işe yaramaz

   Sil
 3. Adsız12/6/15

  Gerçekten çok faydalı oldu. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, bilip de uygulayan görmediğim için paylaşmak istedim :) Bilinçli şekilde yapan 5-6 bloggerdı sadece :)

   Sil
 4. ben enn başından beri her zaman ikinci yöntemi kullanarak elle link yazıyorum ^^ en kolayı o bence :)

  Nail Art in Wonderland

  YanıtlaSil
 5. teşekkürler gene harika bir yazı,
  bir problemim var ama sizden okuduğum şekilde kalıcı bağlantıya tıkladığımda geçmiş yazılarımın ama opsiyon seçeneğini sunmuyor direkt link var orda ve onu değiştirme olanağım yok çünkü düzenleme vs yeri yok
  acaba nerde hata yapıyorum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski konularda ne yazık ki olamaz. Daha doğrusu olması için sanırım robots.txt ile ayarlama yapmak lazım ama o da biraz tehlikeli, kod bilgisi bilmiyorsanız hiç bulaşmayın derim ki benim bile çok eski konularım öyle bıraktım :) Yeni konularda yaparak bu yöntemi değerlendirebilirsiniz <3

   Sil
 6. Cnm yine harika ipuçları, evet eskiler düzeltilmiyor ama bundan sonrakileri sayende kurtarabiliriz artık tatlım, çookkkk tşkler ;))

  YanıtlaSil
 7. Cnm yine harika ipuçları, evet eskiler düzeltilmiyor ama bundan sonrakileri sayende kurtarabiliriz artık tatlım, çookkkk tşkler ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni yazılar bu şekilde olursa çok daha doğru olur, Türkçe'nin internet dünyasındaki azizliği :) İşe yaramasına sevindim, Sevgiler <3

   Sil
 8. bu kısmı sürekli atlıyorum bundan sonra daha dikkatli olacağım söz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de başlarda hep unutuyordum, şimdi her konuda mutlaka yapmaya çalışıyorum :) <3

   Sil