Arama Kutusu

Güzellik Bloggerları & Vloggerlarının Diline Pelesenk Olmuş Kelimeler

guzellik-bloggerlari-ve-vloggerlarinin-diline-pelesenk-olmus-kelimelerGüzellik bloggerlarını ve hatta vloggerlarını takip ediyorsanız, bazı kelimeleri diğerlerinden daha sık kullandığına şahit olmuşsunuzdur. Dışardan bir gözle bakıldığında belki eğlenceli, belki de biraz fazla abartılı geliyor olabilir. Öyle kelimeler var ki, her 3 güzellik bloggerında veya vloggarında mutlaka rastlarsınız. Yabancı güzellik blogların "Holy Grail (HG)" terimi var olabilir, bizim de dillere pelesenk olan güzellik terimlerimiz var :

   Güzellik blogları veya vloglarınca cilt bakım ürünleri resmen 2'ye ayrılıyor :   

- Temiz İçerikli Olanlar
-Temiz İçerikli Olmayanlar

Bahsedilen ürün hakkında temiz içerikli denilerek, akılda yenilesi kadar saf algısını oluştursa da aslında demek istenilen, muadil markalara göre kimyasalı kısmen daha az olması. Blog sayfamda "temiz içerikli" dememeye kendi adımca özen gösteriyorum çünkü biliyorum ki hiçbir kozmetik "temiz içerik" olamaz. Çok yaygın şekilde kullanılmakta, ben ise bunun yerine "nispeten iyi içerik, daha masum içerik" gibi tanımlamaları seçiyorum. Bloglardan sonra instabloglara sıçrayan bu tanımlama, geçenlerde bir televizyon programında, cilt bakımı üzerine bir üründen bahsedilirken de şahit oldum. "Temiz içerik" oraya kadar gitmiş. E güzel ☺
Swatch : Kozmetikle bu denli ilgim alakam olmadığı zamanlar, Swatch benim için sadece bir saat markasıydı. Ama yabancı güzellik blogları ve vloglarınca ünlenen bu kelime artık resmen evrensel bir tanım oldu. Swatch kelimesi, makyaj dünyasında renkli kozmetik ürünlerinin gösterilme halidir. "Dur şu koluma da swatchunu yapayım daha net anlaşılsın" cümlesi, güzellik vloggerlarını izleyenlere çok aşina gelecektir. Bence saat markası Swatch, bir atak yapıp bunu ticarete vurmalı. Rujların veya farların sürülmeşçesine albenili tasarıma sahip kordonları ve kadranları bir moda olabilirdi.  Hem günlük hayatımda hem de okuduğunuz bu blog sayfasında Türkçeye özen göstermeye çalışıyorum, belki makyaj adına kullanılan "swatch" "örnek gösterimi" olarak kullanılabilir ama swatch swatchtur. Bunu Türkçeleştirmek yerine, kanıksanmış olduğu için devam etmeyi tercih ediyorum. Neticede bu konuda bloggerlar değil, TDK kabahatli. 2 sene geçtikten sonra "selfie" kelimesini özçekim yapsan ne yazar, Gönül Yazar.-İmsi Takısı : Youtube'da güzellik kanallarının birinde hatun kızımız diyor ki : "Kırmızımsı, pembemsi, sarımsı bir renk bu". Tanımlamaya çalıştığı renk ise turuncu. Yani turuncuyu 3 farklı -imsi eki gelmiş kelime eşliğinde açıklıyor. Alt tonlardan kaynaklanıyor bu durum. Vişneye dönük kırmızı ile mercan tonlarındaki kırmızı bir değil sonuçta. Bir de kulağa daha seksi geliyor. Siz ne düşünürsünüz bilmem ama kelimeler bazen bana ya çok dişi ya çok maskülen gelir. Örneğin -imtrak erkeksi gelen bir ek iken, -imsi daha dişi. En azından işitsel olarak öyle geliyor. Örneğin "mavimtırak" kulağa sert gelirken, "mavimsi" daha işveli geliyor. Sanırım bu işveli söyleyiş, güzellik ile uğraşan kızları da cezbetti. Öyle ki biraz da bu durum abartıldı. Az kullanmak hoş ama abartısı da nahoş. Youtube'da öyle kanallar ile karşılaşıyorum ki neredeyse gerekli gereksiz bütün kelimelerin sonuna -imsi getirmekte. Youtube olayını da aştı, artık "aşağılama" anlamında günlük hayatta da kullanılır oldu. Kuş dili vardır ya, kelimelerin sonuna belirli bir ek getirilir. Neredeyse o hale gelecek. "Keyfimsi birazımsı iyiyimsi, oleyimsi! "
Bir Tık : Fenomen olmuş tanımlardan en sevdiğim kesinlikle bu! Gerçi benim çok sık kullandığım söylenemez ama gayet işlevsel. "Tık" kelimesini eskiden, duyduğumuz sesin yansımasını anlatmak için kullanırdık. İnternet hayatımıza girip keskin bir rol oynamasıyla birlikte "bir tık" terimi internet kolaylığı için anlatılmaya başlandı. Örneğin : "Alışveriş kolaylığı sadece bir tık" gibi. Güzellik bloglarında bu daha farklı kullanılma alışkanlığına büründü. Kozmetik ürünlerinin birbiri ile mukayese edilişinde "bir nebze" veya "bir üst/alt leveli" gibi düşünerek kullanılmakta. Mesela: "Bu şampuan şu şampuandan bir tık daha iyi" 
"Benim Gibi .... Olanlardansanız, Şans Verin Derim" : Bu bir kelime değil ama 100 güzellik blogunda veya vlogunda kesinlikle denk geleceğiniz bir ezber cümle. Bakıyorum en eski blog kayıtlarımda (yıllar önce) bu şekilde yazmışım, şu anda her anlatımı bu şekilde olan o kadar çok kişi var ki artık sıkıcı gelir düşüncesiyle kullanmamaya özen gösteriyorum. Ama gel gör ki alıştığım için de kolay terk edemiyorum. Yani önce kendi yazdığımdan rahatsızım. Sanki başka bir anlatım şekli yokmuş gibi hep bu cümle kalıbıyla ifade edilişin artık çok klişe olmaya başladığını düşünüyorum.

"Tıklanır Link Profilimde" : Bu tamamen bir Insta modası. Instagram kullanmaya başladığım ilk zaman bu cümleyi tam 9547516 kere gördüğüm için haliyle şaşırmıştım. Nedir bu döngü diye baştan anlayamamıştım da. Popüler Türk blogundan biri başlattı, herkes uydu diye düşünürken meğerse bu global bir akımmış. "Clickable link is in my bio." Neden bu kadar yaygınlaşmış anlayamasam da sürekli sürekli yapmak tuhaf duruyor. Zaten sizin paylaşımınıza ilgi duyan kişi, 9 yaşında değildir diye düşünüyorum. Merak ettiği varsa profilinizden kim olduğunuza bakar ve blog sayfanıza tıklar. Tam tersi ise o yaşta takip etmemesi daha iyi. Linkin nerede olacağını, Instagram kullanan birisi pek âlâ bulabilir. Bu taktik bloga izleyici çekmek için bir yöntem sayılabilir ama fikrimce Instagram'dan izleyici o şekilde çekilmez. Aksine, bu hali aşırı kullanmak izleyicide rahatsızlık etkisi bile uyandırabilir.

Disko Topu : Genelde aydınlatıcı tanımlarında söylenen bu kelimeyi her okumamla birlikte aklıma Burhan Altıntop karakteri geliyor. Tanım olarak çok eğlenceli olsa da yıllardır kullanılageldiği için artık eski ilgi çekiciliği yok ama yine de abartı rahatsızlık yaratmıyor. Yüzünüzde sim partisi veren makyaj ürünlerini anlatmanın 80's stilidir. Şu bir gerçek ki farklı tanımlar, daha eğlenceli anlatımı da beraberinde getirir.
Bloğum : Aslında bloglara günlük ya da günce de denebilir ama internet dünyasında kağnı hızla yarıştığımız için, kullandığımız hizmetin alan adı bile blogspot ile bitiyor. Devlet kuruluşları da dahil her site "www" ile başlıyor, bu harf dilimizde dahi yok. Yabancı dillerden gelen kelimeler bu ortak sorunu yaşatıyor. Örneğin; katalog, psikolog, biyolog... gibi. Eğer "blok" olsaydı, o zaman "bloğum" doğru olurdu ancak g sert sessiz olmadığı için yumuşayamaz. Yani o bir FıstıkçıŞahap değil. Ne yazık ki markalar hatta dergiler bile zaman zaman "x bloğu" diye yanlışlığa düşebiliyor. "Blog" kelimesi, henüz TDK'da geçerli sayılmıyorken böylesi bir hata yapmak çok da önemli değil ama eğer bir blog yazarıysanız, "blogum" demeniz daha iyi ☺37 yorum:

 1. ay sorma geçen gün rahat 5-10 dkka düşündüm blogum mu bloğum mu diye :D kafayı yedim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yabancı dilden geldiği için karıştırılması pek normal :)

   Sil
 2. Güzel bir yazı olmuş :) Instagram'daki "tıklanabilir link profilimde"den sonra yeni moda bloguma ışınlanın :)
  Bir de yazındaki son örnekte bir sorun var şöyle ki: ben blogum şeklinde yazıyorum bilgisayar otomatik olarak "bloğum" şeklinde düzeltiyor her seferinde yumuşak g'yi silip g yazmaktan bıktım :) Yazım kurallarında doğrusu bloğum mu acaba diye düşündüm ama ünsüz yumuşaması kurallarına da uymuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa öyle mi? Bilgisayardan hiç yazmadım yazıları, yani blog içerikleri için Word kullanmıyorum, öyle bir hata vermesi kötü :/

   Sil
 3. kolumdaki swatchlarımla kahkaha atarak okudum şimdi buna ben niçün turuncu dicem dememki alt notalarında pembenin farklı bir tonunu yakalayıp güneşte kızarmış portakalın yan dönmüş kenarındaki renginin en uç noktasındaki bir tık yukarıya çıkmış olan ay sıkıldım wallahi ben yazarken cümleyi :)))
  harika bir yazı olmuş canım ellerine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahaha çok tatlı bir yorum olmuş ^^ Aynı bu haldeyiz şu an, umarım "bir tık" daha yükselişe geçmeyiz :)

   Sil
 4. "Keyfimsi birazımsı iyiyimsi"- Bundan daha iyi bir şekilde bu konunun ifade edilebileceğini düşünemiyorum-su :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "oleyimsi" de var :p Biraz abartılıyor belki de ünlü blogların fazla kullanmasından kaynaklanan bir özenme olabilir, bana kalırsa ayarında tutmak daha hoşluk veriyor :)

   Sil
 5. Ellerine sağlık, ben de kendimi çok daha acemi bir blogger olarak gördüğümden yazılarını büyük bir zevkle okuyup dikkat ediyorum, ama hepsinde haklısın ben de aynı hataları yapıyormuşum meğer :)
  teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa olur mu öyle şey, hiç de acemi blogger değilsin, gayet harikasın :) Paylaşımların, yazış tarzın ve bloga gösterdiğin özen takdir edilesi. Ayrıca hiçbirisi hata değil, sadece blog yazarları ve vloggerlar bazen çok ezberlemişçesine sunum yapıyor, bence biraz daha yaratıcı cümlelerle renk katabiliriz :)

   Sil
 6. Yaa kelimelerde kendimi gördüm :))

  YanıtlaSil
 7. tıklanır link profilimde kısmına katılıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O çok sık kullanılıyor, ki içlerinde en gereksizi de o, umarım şekil değişliğine gidilir :)

   Sil
 8. haha kesinlikle dogru :D

  YanıtlaSil
 9. Offf çok doğru... Benimde "Gelelim ürünün vaadettiklerine..." Tarzında bir cümlem var ki evlere şenlik. Kurtulamıyorum resmen. Ürünün hedefleri, ürünün amacı vs bunları söylemek yerine vaatleri nedir yani :) kurtulmam lazım hemen!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haha o güzelmiş ama kötü değil, eğlenceli geliyor kulağa :)

   Sil
 10. Hehe, ne keyifli bir yazı olmuş bu :) Benim kategori biraz farklı olduğundan birçoğunu kullanmıyorum sanırım. hatta baktım da tıklanabilir link dışında hiçbirini kullanmadım. swatch'u ingilice kısımda kullanıyorum bazen ama Türkçe'de tırnaklarımdaki duruşu olarak yazıyorum.

  Nail Art in Wonderland

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet duruşu kullanılabilir, benim de çok sık kullandığım söylenemez ama arada Swatch dediğim oluyor, aa mesela sen yazarken aklıma geldi, "nail art" o kadar kanıksandı ki, tırnak sanatı demek bana tuhaf geliyor, bazen kanıksanılanlardan gitmek daha güzel diye düşünüyorum :) <3

   Sil
  2. Yaa sorma, ben de başlarda Türkça kısımda hep tırnak süsleme sanatı, tasarım vs kullanmaya çalışıyordum ama artık kontrol edemiyorum. herkes nail art diyor sadece, ben de öyle kullanıyorum.

   Sil
 11. Adsız22/5/15

  Hemen aklıma şu geldi: "Beni Instagram'dan takip edenler bilir." Instagram'da paylaştıkları bir şeye blogda veya kanalında yeniden yer verince rahatsız oluyorlar sanırım ama ben de duymaktan sıkıldım :)
  Bu arada sizin Türkçe duyarlığınız beni çok mutlu ediyor. Size ufak bir katkı da benden, sanırım gözünüzden kaçmış. "Türkçe 'ye" olarak yazmışsınız ancak Türkçe ve diğer dil adlarından sonra kesme imi kullanılmaz. Bir de hem bu hem de "TDK 'da" olarak yazdığınız sözcükte kesme iminden önce boşluk olmamalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar birbirini takip ediyor diye her kullandığını bilmek durumunda değil, elbette blog yazarı tekrar tekrar açıklamak zorunda, bu konuda kesinlikle haklısınız. Üstelik kulağa da çok bencilce geliyor. Ah evet, o hataya düşmüşüm, hemen "Türkçe'ye" kısmını sayenizde düzelteceğim. Diğer kesme işareti ise aslında alışkanlık. Blog yazılarında konu başlıklarında sıkış tıkış durmasın diye ve sosyal medya paylaşımlarda etiketlerden sonra kesme işareti arasında boşluk yapmak mecburi olduğu için o şekilde bir alışkanlığa sahip oldum. O konuda biraz daha dikkatli olsam daha iyi olur, çok teşekkürler :)

   Sil
 12. Bloğğğum konusunda kesinlikle düşüncelerime tercüman oldun :D teşekkürler Miskinkekciğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu şeker yorum için teşekkür ederim :)

   Sil
 13. Özellikle 'blog' kelimesi o kadar girdi ki lügatımıza, günlük veya günce olarak kullanmak garip geliyor kulağa... Ben de en çok 'bir tık, temiz içerik' ifadelerini kullanıyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, ben de günlük veya günce diye kullanmayı garip buluyorum, öyle alışmışım bir kere :) "Temiz içerik" kulağa hoş geliyor ama öyle hal aldı ki Garnier ürünü bile temiz içerik olarak gösteriliyor ^^ "Bir tık" ise gayet işlevsel, arada kullanılabilir bence :)

   Sil
 14. Benim gibi olanlardansanız çok sık kullandığım kurtarıcı bir cümle sanırım.Yerine bir şeyler koyabilir miyim bir bakayım :))
  Blog ve instagram'ın yeni akımlar başlatmada üstüne yok.Bu nedir,ne alakadır diye düşündüğüm boyama kitabını neredeyse alacak hale geldiğime göre bu sözcükleri kapmamak olmazdı sanırım...
  Yazı için ellerine sağlık.Her zamanki gibi durumu çok güzel özetlemişsin canım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımcım ben de kendimden rahatsızım, "Benim gibi x seviyorsanız, şans verin derim" gibi çok kalıp şeyler kullanıyorum, bir an önce bunu azaltmalıyım :/ Aaaa o boyama kitapları beni bir hayli gülümsetti, uzun süre "şaka herhalde, yok ya boyama kitabı değildir o, daha farklı bir hobidir" dedim ama baya baya boyama kitabı çıktı. Ben burada bu akımı yaratan markanın ticari zekasını tebrik ediyorum, boş zaman daha nasıl boşa vuruluru özendirerek olayı paraya dökmüşler :) Yakında boncuklu abaküsler de moda olursa hiç şaşırmam. Ben olsam onları boyamak yerine çizmeyi öğrenirdim herhalde ^^

   Sil
 15. "yüzünde sim partisi veren makyaj ürünleri " kısmına bayıldım şekercim. Ne hoş ve doğru bir tanım olmuş. Ellerina sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şekercim <3 Çok teşekkür ederim :* :)

   Sil
 16. Ben gerçekten artık '' ... yoksa disko topuna dönebilirsiniz! '' cümlesini hiçbir blogta görmek istemiyorum :)
  Hakikaten gıkk geldi ;)) Eğlenceli bir yazı olmuş cnm...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok uzun zamandır kullanılıyor "disko topu", yerine başka tanımlar yapmak daha yaratıcı olur tabii ki :) Çok teşekkür ederim <3

   Sil
 17. Çok hoş olmuş gerçekten bazılarını farkında olmadan bende yapabiliyormuşum :D Çok farklı ve güzel bir konuya değinmişsin ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bazılarını yapıyorum,dediğim gibi dillere pelesenk oldu bunlar :) Çok mersi <3

   Sil
 18. Doğruları ne kadar güzel vurgulamışsın, bayılıyorum senin yazılarına. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aiyyy böyle güzel yorumlar aldıkça çok mutlu oluyorum, çok teşekkür ederim <3

   Sil