Arama Kutusu

Çin'den Makyaj Fırçası Almak ?

Ali Express, Ali Baba, China Buye, Deal Extreme ve Ebay Çin Satıcıları gibi sayıları ve satıcıları gittikçe artan, neredeyse dünyaya hükmeder hale gelen Çin Pazarı 'ndan kozmetik ürünleri alınmalı mı? "Makyaj fırçasını Çin'den gelir gelmez yıkıyorum, sonra tüm zararları gidiyor" diyenler haklı mı? Ya hediye olarak Çin kozmetik ürünleriyle çekilişini yapan güzellik bloglarına ne demeli? Çin sitelerinden blog tanıtımı için defelarca teklif almama rağmen, hiçbirini neden değerlendirmiyorum?

cinden-makyaj-fircasi-almak
Cinden Makyaj Fircasi Almak


Bir yandan kozmetik ürünlerinin içerisindeki zararlı kimyasalların kanserojen olup olmadığını sorgularken bir yandan da Çin üretimi makyaj ürünlerini kullanmanın çelişkisi, keşke sadece çelişkili olmakla sınırlı olsaydı. Üretim şartlarını bile bilmediğimiz makyaj ürünlerini ve hatta makyaj fırçalarını alıp kullanmak, kendimize farkında olmadan yaptığımız bir kötülük. Son zamanlarda; Ali Express, Ali Baba, China Buye, Deal Extreme ve Ebay Çin satıcılarından kozmetik ürünleri almak çok revaçta. Hatta öyle ki bunu çekiliş olarak hediye eden bloggerlar var. Markasız ürünlerinin zararlarını "hediye" olarak vermek, sırf ucuz diye böyle bir hediye seçmek biraz kurnazlık da barındırıyor ne yazık ki.


Kullandığımız kozmetik ürünlerinin bilinen bir marka güvenirliliğini taşıması çok mühim. Çünkü pek çok marka ürününü kozmetik dünyasına sunmadan evvel çok sıkı kontrollerden geçiyor. Bugün Çin piyasası dünyanın dev isimlerinden birisi. Çin'de üretilen her ürün kötü de değildir, bunu biliyorum. Ama bir marka adına üretim yapmak farklıdır, kendi başına uydur kaydır bir şekilde yapmak farklıdır. Kozmetik ürünlerinin içeriğine bakıp barındırıdığı "Petrol" den kaçıyoruz, ama petrol bile yanında nitelik kazanan içeriklerle üretilen Çin ürünlerini kapış kapış alıyoruz.


cinden-makyaj-fircasi-almak
Cinden Makyaj Fircasi Almak


Fırçalarda kullanılan boyaların nasıl zehir saçtığını bilmiyoruz.

Fırça yapısının cildimizde zamanla oluşturacak hasardan bile bir haberiz. 


Sırf ucuz diye hiçbir denetime girmeyen makyaj fırçalarını almak yerine uygun fiyatlı ama bilinen markalardan almayı tercih etmeye özen göstermeliyiz. 

Ucuz ve kalitesiz makyaj ürünlerinin ve fırçalarının nasıl yapıldığını, hangi şartlarda üretildiğini dahi bilmiyoruz. 


Kozmetik konusunda daha bilinçli olmamız gerekiyor.


Cicili bicili görünüşlerine aldanmamalıyız.

Biliyorsunuz ki kozmetik bir lüks tüketimdir ve özellikle ülkemizde kozmetik ürünlerinin satışı yurt dışına oranla pahalı sayılabilir. Ancak o zaman ya az - öz almalıyız ya da uygun fiyatlı kozmetik markalarıyla yola devam etmeliyiz. Güzelleşelim derken bilinçsiz tercihlerle kendimizi riske atmayalım. Sonuçta normal kozmetik markaları bile onlarca zarar veriyor, daha fazlasına emin olun cildinizin ihtiyacı yok.

Neredeyse her ailede en az 1 kanser vakası görülüyorken, "aman n'olcak alt tarafı makyaj fırçası değil mi, cildime uzun uzadıya mi sürüyorum sanki? Pıt pıt sürüp geçiyorum" demeyin. Tüm makyaj malzemelerimizin bedenimize belirli bir zarar var ama neden bunun daha fazlasını almak için sınırları zorlayalım? Hayatımızda bilinç olduğu sürece, sevdiklerimizle daha sağlıklı günler yaşarız. Çin sitelerinden defalarca gelen ürün tanıtım maillerinin hiçbirisini kabul etmiyorum, okuyucumla da bu tarz ürünleri buluşturmuyorum. Belirlenen standartların altında üretim yapan makyaj fırçalarını ve diğer kozmetikleri tercih etmeyelim, edilmesi için de özendirmeyelim.


13 yorum:

 1. Adsız2/12/14

  Açıkcası X markasının 250 liralık kremininde içerisinde neler neler olduğunu biliyoruz yada bilmiyoruz. Marka algısı malesef çok yanlış. Ama içeriği vs bilinmeyen bir ürünü de alıp asla kullanmam, kullandırmam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Marka olduğu sürece arkasında içerik yazmak zorunlu, zorunlu olmayanlar piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra toplatılıyor ve onlar hiçbir zaman "marka" olamıyor zaten. Esasen benim demek istediğim, kozmetik ürünlerinin hali hazırda belli zararları varken, bir de denetimden geçmeyen, hiçbir üretim kuralı olmayan, zehirli kanserojenlerin bu kadar net olduğu ürünlerin, rahat tercih edilip özendirilmesiydi eleştirdiğim. Özellikle de bunu makyaj blogları hediye olarak böyle ucuz ürünleri sununca iyilik mi yapıyor yoksa kötülük mü belli değil ve ben işin içinde kurnazlık da seziyorum ne yazık ki. Konuda da yazdığım gibi neredeyse her markanın artık Çin 'de bir fabrikası var, izlediğimiz TV'ye, giydiğimiz ayakkabıya sürdüğümüz kozmetiğe kadar ama öyle üretim yapmak başka, markasız ve denetimsiz olarak üretim yapılması başka.

   Sil
 2. yazınız için teşekkürler.

  Ben derin düşüncelere daldım. Kendimi sorgular oldum.Dikkat ederim aldıklarıma kullandıklarıma ama şimdi iki kat olacak o dikkat.
  teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir yazı olmuş kesinlikle haklısın katılıyorum. Kozmetik bloggerlarının insanları yanlış yönlendirmemek adına gerçekten bilinçli davranmaları gerekiyor. Mesela ben blog açmadan önce senelerce okumakla yetindim ve almayı düşündüğüm ürünleri bloglardan araştırdım bizler birer örneğiz ve bu sorumluluğun bilincinde olmalıyız. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu bilinç varsa o blog çok daha güvenilirdir, ben böyle düşünüyorum, böyle de devam edeceğim. Çok teşekkür ederim güzel yorumun için :)

   Sil
  2. ben teşekkür ederim canım beklerim bloguma

   Sil
 4. uzun zamandır içinde bulunduğum bir çelişkiden bahsediyorsunuz haklısınız

  YanıtlaSil
 5. Düşüncelerine tamamen katılıyorum. Kanser bu kadar etrafımızdayken zararını bildiğimiz ürünlerin kozmetik gibi nasıl üretildiğini bilmediğimiz ucuz olanlarını tercih ettiğimizde zarar kat ve kat daha büyüyor. Fırçaların ne kadar uygun olduğunu gördüm fakat cesaret edip hiç alamadım.

  Hediye çekilişlerinde de kesinlikle haklısın. Nasıl üretildiği belli olmayan taklit ürün hediye etmektense flormar, golden rose gibi uygun fiyatlı fakat emin olduğumuz kozmetiklerin seçilmesi daha doğru.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediklerinize harfiyen katılıyorum, aynen çok haklısınız, yorumunuz için çok teşekkürler :)

   Sil
 6. Adsız4/12/14

  Konuyu çok çok farklı yere çekeceğim.Çin malı ürünleri googleda ararken yazınız karşıma çıktı.Blogunuzu zaten anonim olarak takip etmekteyim ve bu yazınızla bir kere daha gönlümde taht kurdunuz.Çin malı kullanmayı ben ihanet sayıyorum.Biz Türk ve Müslüman bir ülke olarak, yaklaşık 60 MİLYON müslüman Uygur Türklerini katleten, onlara zulm yapan, işkence eden böyle bir ülkenin ürünlerini asla almamalı ve kullanmamalıyız.Onlara gidecek her kuruş içimi yakıyor.Allah orada bırakın kozmetik ve internet kullanmayı, rahat rahat ibadet edemeyen, dua bile okuyamayan, gezip tozamayan, hakları elinden alınmış, işkencelere maruz kalan kardeşlerimize yardımcı olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, iltifatınız için teşekkür ederim :) Ancak yazdıklarınızdan anlıyorum ki bütünüyle hemfikir değiliz. Ben sadece, Çin makyaj ürünlerini denetimsiz şekilde üretilip bunu bilinçsizce satın alarak kullanılmasından yana değilim çünkü cildimize zehir resmen. Ama Çin ürünlerine karşı özel bir nefretim yok. Hele ki bahsettiğiniz Uygur Türkleri'ne varana kadar atıflarda çizgim de yok. Ona bakarsanız en başta diş kamaşmasına çanak tutan Amerika ve ardı arkasına birçok ülkenin ürünlerini boykot etmek gerekiyor ki ben o kadar ateşli bir insan değilim. Tabii ki görüşünüze saygı duyuyorum ancak bu konu çok derin ve bu blog ise yüzeysel mecralar içeriyor :) Sevgiler

   Sil