Arama Kutusu

Cilt Bakımında 5 Yanlış

Yaşam tarzımızı seçimlerimizle belirleriz. Yaptığımız ya da yapmaktan kaçındıklarımızla hayatımızı şekillendirdiğimiz gibi bedenimizi de yapılandırırız. Cildimizin nasıl göründüğü ve nasıl hisssettirdiği, seçimlerimizle önemli hale gelir. Cilt Bakımında Kaçınmamız Gereken 5 Yanlış :

cilt-bakiminda-5-yanlis
Cilt Bakiminda 5 Yanlis
Cilt Bakımı Yanlışları 1 - Egzersizten Kaçmak :

Egzersiz kan dolaşımını arttırır ve kaslarımızı güçlendirir. Bunu hepimiz biliyoruz. Egzersiz aynı zamanda cildimize de mükemmel bir sihir verir. Ter atmak cildimizi tazeler. Aynı zamanda egzersiz stresimizi azaltır. Stresin azalmasıyla da en başta akne, sedef hastalığı, egzama, saç dökülmesi gibi cilt ve saç sorunlarını iyileştirmede yardımcı olur. Egzersiz yapmaya düzenli başlamak için kendinize keyif alabileceğiniz bir aktivite seçin. Dans etmekten hoşlanıyor olabilirsiniz veya bir koşu grubu ile güne başlamak size iyi geliyordur. Şehrinizdeki tüm imkanları değerlendirin. Özellikle büyük şehirlerde, amacı sadece sağlıklı yaşam olan spor gruplarını takip etmede fayda var.


Cilt Bakımı Yanlışları 2 - Yüz Üstü Uyumak :

Dermatologların önerisi sırt üstü yatmaktan yana. Ne yazık ki yüz üstü ve yan yatmaktan vazgeçemediğim için özellikle bu konuyu iyice araştırdım ama bu bilginin doğru olduğunu gördüm. Günlük hayatımızın olmazsa olmazı olan uyku, bedenimizi tazelerken yüzümüze kırışıklık olarak geri dönüyor olabilir. Sırt üstü uyumak en ideal uyku pozisyonuymuş. Benim gibi uyuyanlar için bu alışkanlığı terk etmek zor olacağa benziyor.


Cilt Bakımı Yanlışları 3 - Makyaj Temizlemekten Kaçmak :

Makyaj yapmak ne kadar keyifliyse, o makyajı gün sonunda temizlemek bir o kadar işkence, biliyorum. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar, ciltlerindeki o makyajın üstüne bir de şehir kirinin maruzu içinde kalırlar. Haliyle gözeneklerimiz iyice tıkanır. Hem gün boyunca yerleşen kirden hem de makyaj kalıntılardan kurtulmayı atlamamalıyız. Makyaj çıkarma ritüelinin uzun ve uğraştırıcı olduğundan yakınıyorsanız, daha pratik makyaj temizleyicilere geçiş yapabilirsiniz.


cilt-bakiminda-5-yanlis
Cilt Bakiminda 5 Yanlis


Cilt Bakımı Yanlışları 4 - Bronzlaşma Sevdası ve Solaryum : 

Bronzlaşma sevdası cilt kanserine kadar varabilir. Yazın şezlonglara uzanarak bronzlaşmak, kışın yerini solaryumlara bırakıyor. Ama solaryum ile güzelleşme fikrini es geçmenizi öneririm. Dünya Sağlık Örgütü, en çok kanserojen olarak solaryumu gösteriyor. (Bknz : Melanoma) Bu ikaza önem verin. Böyle bir riski yok yere almak mantık dışı.


Cilt Bakımı Yanlışları 5 - Güneş Kremi Olmadan Asla :

Bazı dermatologlar, güneş kremlerinin de zararlı olduğu görüşünde. Fakat benim bilgisine güvendiğim dermatologların hepsi üstünü altını çize çize "illa ki güneş kremi" önerisinde bulunuyor. Kalkansız güneşe çıkmaya hayır diyen bir insan olarak 30 SPF (30 GKF) güneş kreminin sadece yüze değil, ellere, boyuna ve hatta kulaklara sürülerek kullanılmaından yanayım. Güneş, cilt kırışıklarını oluşturduğu için bilinen en büyük cilt düşmanıdır. Düşmanla yüz göz olmaya ne hacet.


6 yorum:

 1. Hepsi çok doğru, ellerine sağlık çok güzel bir yazı olmuş, blogunu severek takip ediyorum, benim bloguma da beklerim :) www.lifeofyasmina.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, tabii ki de gelirim <3

   Sil
 2. Gunes kremi olayini aliskanlik haline getirmek ilk isim olcak cidden :) bi ozen gostermiyorum ona

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle güneş kremlerini daha çok önemsemeliyiz düşüncesindeyim :)

   Sil
 3. Merhaba, babamın tanıdığı bir hoca (kendisi doçentti sanırım), babama yüksek koruma içeren (50 vb.) güneş kremlerinin hücrelere verdiği zarardan bahsetmiş. Kremin içindeki o madde hücrenin etrafında birikiyormuş ve yapısını bozuyormuş. Ortaya çıkan görüntü hiç hoş olmuyormuş. Hocanın tavsiyesi sürekli güneş kremi kullanmaktansa, mecbur kalmadıkça güneşin etkin olduğu saatlerde güneşle temasta bulunmamak yönünde. Paylaşmak istedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle teşekkür ederim bilgilendirici yorumunuz için :) Benim üniversite eğitimim de sağlık üzerine, ayrıca kuzenim ve yakın arkadaşım doktor, ev arkadaşlarım da dermatolog ve eczacıydı. Ben de bu konuları sık araştırıyor ve onları çok soru yağmuruna tutuyorum. Geçtiğimiz seneye kadar sabundan başka bir temizleyici kullanmayın, duş jelleri kanserojen deposu diyen dermatologlar bugün "sabun cilde zararlı, asıl duş jelleri faydalı" diyebiliyorlar. Tek bir kural dahilinde ilerleme olmuyor, keşke öyle olsa, bilgiler daha net verilir. 50 faktör ve yukarı limitteki güneş kremlerine genelde iyi gözle bakmıyorlar, hatta bir ara 100 koruma faktörlü güneş kremleri vardı, onların zararlı olduğu lanse edilince markalar da bu ürünlere daha az yer vermeye başladılar. Ne yazık ki sürekli güneşe maruz kalıyorum ve en iyi çözümün 30 koruma faktörlü güneş kremi olduğunu düşünüyorum. Elbetteki boş yere kullanımlardan kaçınılmalı. Düşünceniz için tekrar teşekkürler :)

   Sil