Arama Kutusu

Hijyen Mitleri : Kişisel Bakım ve Banyo Kuralları #1

Hijyen Mitleri : Kişisel Bakım ve Banyo Kuralları

Hijyen konusunda elinden çamaşır suyu düşmeyen gün teyzelerinden olmamıza gerek yok, zaten böyle olmak bir nevi takıntılı hastalık halidir, ama doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmek hem kişisel bakımınızda hem banyo hijyen kurallarında size çok önemli artılar sağlar. 


Unutmayın, küçük değişiklikler büyük farklar yaratır. 


Bu kaide hayatımızın her evresinde geçerlidir. Peki hijyen mitlerin ne kadarını tahmin edebiliyorsunuz? Günlük hayatınızda doğru bildiğiniz uygulamalar ya yanlışsa? İşte sizler için derlediğim, Hijyen Mitleri : Kişisel Bakım ve Banyo Kuralları. Eğer merak ediyorsanız, bu yazımın devamını okuyup faydalanarak bakım ve hijyen konusunda daha bilinçlenebilirsiniz.hijyen-mitleri-kisisel-bakim-banyo-kurallari
Hijyen Mitleri Kişisel Bakım ve Banyo Kuralları

Kişisel hijyen ve bakım önemlidir. Çünkü temizlik, verdiği dünyalara değişilmez arınma hissinin yanı sıra kendimizi güvende de hissetmemizi sağlar. Ama biliyorsunuz, duştan çıktığınız anda kirlenmeye mecbursunuzdur. Çünkü ne kadar takıntıya bağlarsanız bağlayın, insan bedeni çabuk kirlenir ve varlığını görseydik hepimizin irrite olacağı miktar kadar sayısız mikroorganizma günümüzü paylaşıyor. Hijyen önemlidir, dikkat etmeliyiz. Takıntı halinde savaşarak değil sadece biraz bilinçlenerek yola devam etmeliyiz. Aksi halde dış bedenimiz temiz ama ruhumuz takıntısal girdapın içinde boğulmuş halde kalır. Bu yazı dizimle sizlere kısa kısa hijyen mitlerinden, doğru sandığımız yanlışların neler olduğundan ve kişisel bakım adına yapsak iyi olur dediğim kıstaslara değineceğim.

Sevgilimin / Eşimin (Banyo veya Yüz) Havlusunu Kullanıyorum, Ama O Benim Eşim, Ne Zararı Olabilir ki?

Hayır tatlım, bu çok zararlı. Sevgili / koca her neyse, birlikte olduğumuz insanı şu kısa dünyada canımızdan çok seviyor olabiliriz. Ama zaruri olmadıkça, aynı havluyu kullanmak bir sevgi gösterisi değildir. "Bir yastıkta kocayın" lafı güzel ama bir havluda tüneyin lafı kulağa o kadar hijyenik gelmiyor. Ortak havlu kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Çünkü havlulara, bizim gözle göremediğimiz canlılar çok daha kolay geçer ve bu da başlı başına hijyen kurallarını yıkar. Unutmayın; herkesin mikrobu kendinedir. Ev ahalisi de olsak, birbirimizi çok seviyor da olsak, kişisel hijyen eşyalarımızı başkalarından ayırmalıyız. Bu tıpkı tek bir diş fırçasını ortak kullanmaya benzer. (Yapmadığınızı ümit ediyorum, höğğh)Diş Fırçam Banyoda Açıkta Duruyor, Klozet de Uzakta, Bunun Bir Sakınca Teşkil Ettiğini Düşünmüyorum?

Yanılıyorsun tatlım, çok sakıncalı. İster klozet, lavaboya çok yakın mesafede olsun isterse banyonun en uzak ucunda olsun, oradaki gözle göremediğimiz canlılar sandığınızdan daha hareketlidir ve zıplama yeteneği gösterirler. Bu yüzden diş fırçalarımızı asla ve asla, klasik bir Türk örf adeti olan boş bardak veya kupada açıkta kalacak şekilde bırakmıyoruz. Peki diş fırçalarımızı nasıl muhafaza edebiliriz? Bu işin 3 kuralı var :


A Kuralı : Diş fırçamızı kapalı bir dolap veya çekmecede saklıyoruz. Mesela ben, kendi evimdeki üst banyo dolabında diş fırçamı saklıyorum.

B Kuralı : Diş fırçanıza bir koruyucu kap alın veya yanında koruyucu kap da içeren diş fırçaları satılmakta, onları tercih edin.

C Kuralı : Diş fırçanızı 8 yıldan 8 yıla değiştirmeyin, daha sık değiştirmeye gayret edin. Uzmanlar 4-6 ay içerisinde yenisini almayı öneriyor. Bu bir fuzuli masraf değildir, diş fırçanızı yılda 2 defa değiştirmek sizi iflas ettirip mal varlığınızı yok ederek fakirleştirmez.Yüzümü Pamuk Havlu veya Kağıt Havluyla Kuruluyorum Ama Havlu Banyoda Öylece Duruyor, Zararı Ne Olabilir ki?

Yüzünüzü pamuk veya kağıt havluyla kuruluyorsanız, (ki hepimiz böyle yapıyoruz zaten), o pamuk veya kağıt havlunun yine bir üstteki diş fırçası kaidesi gibi banyonuzda açıkta muhafaza etmeyin. Yani size ait ufak bir bakım dolabı edinmeniz çok iyi olur. O dolabın içerisine, yüz havlunuzu koyar iseniz, sizin açınızdan çok daha hijyenik bir adımı atmış olursunuz. İster tek kullanımlık kağıt havluları kullanın, ister pamuklu havluları, önemli olan kapalı bir dolap içerisinde muhafaza etmeye özen göstermektir. Eğer pamuklu havlu kullanıyorsanız, sık sık yıkayarak temiz halde olmasına özen gösterin.Havlular ile İç Çamaşırlarımı Aynı Anda Çamaşır Makinesine Atıyorum, Sonuçta Çamaşır Makinesinde Yıkanıyor, Hijyeniktir Elbette?

İç çamaşırlarımızı diğer çamaşırlarımızdan; özellikle de havlu, yastık kılıfı, mutfak bezleri gibi daha hijyenik olması gereken çamaşırlardan ayırmamız gerekiyor. Bunu bir temizlik uzmanı söylemişti, benim de o günden beri aklımdadır, "aynı cins çamaşırları aynı anda atın, çünkü kirli iç çamaşırlarının yıkanma suyu mutfak bezinizle karışmamalı" İşte bu kaide gerçekten hijyen için önemli ve daha hijyenik olması gereken çamaşırlarımız için bu ipucunu atlamamalıyız.Yastık Kılıflarımı Değiştirmeye Üşeniyorum, Yıldan Yıla Değiştirsem de Bir Zararını Görmüyorum?

Görmediğini sanıyor olmayasın? Yastık kılıfları, geceleri direkt olarak bizimle haşır neşir olan bezlerdir ve bu yüzden hijyenlerine dikkat etmeliyiz. Neden peki? Çünkü uykuda; ölü hücrelerimiz, dokularımız, biz fark etmeden dökülür ve eğer uzun süreli değişim yapmıyorsak doku artıklarımızla dolu yastık kılıfı ile geceleri geçirmiş oluruz. Yastık kılıfları da cildimize saatler boyu değdiği için hijyeni son derece önemlidir. Cildinizde sık sık çıkan minik sivilceler, belki de suçu attığınız fondöteninin hatası değildir? Yastık kılıfları görünmeyen suç ortaklarıdır. Hijyen ve bakım kurallarında yastık kılıflarının da önemli bir role sahip olduğunu aklınızdan çıkarmayın derim. Bu yüzden sık sık değiştirmeye özen gösterin.
Hijyen Mitleri : Kişisel Bakım ve Banyo Kuralları yazı dizim, bu şekildeki hali ile ilerleyen günlerde blog sayfamda varlığını sürdürmeye devam edecek. Eğer hijyeninize ve bakımınıza önem veriyorsanız, bu verdiğim ipuçlarını takip etmeye devam etmenizi öneririm.

16 yorum:

 1. İç çamaşırı , havlu ve tuvalet paspasını aynı anda yıkayanları , yerleri sildiği suyu mutfak lavabosuna döküp yer bezini de orada yıkayanları gördüğüm gün beynim yanmıştı.Hala da kendime gelemedim :))) Güzel bir uyarı yazısı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Dikkat edilmesi gerekiyor bu tarz minik ama önemli hususlara :)

   Sil
 2. Diş fırçası konusunda kısmen katılmıyorum. Daha dakikalar önce Oral-B'nin sayfasında evinizde diş fırçanızı açıkta tutun, kaplara koymayın çabuk kurusun, ıslak fırçada bakteri ürer mealinde bir yazı okudum. Çekmeceye dolaba koymak daha mantıklı, ama bu minik mikrop arkadaşlar zıplıyor ve havada asılı kalıyorsa bunun da pek faydası olmaz. Benim el ve yüz havlum bile ayrı ama havluyu da dolaba koymayı tercih etmem, asılı olduğu zaman çabuk kuruyor. Sık değiştirip yüksek sıcaklıkta yıkamak daha iyi bence.
  Ama çamaşır yıkama konusunda tam destel! :) Bir arkadaşım beyazlarıyla beyaz ayakkabısını aynı anda makineye atmıştı da ağzım açık kalmıştı. Sonra ona çaktırmadan makineyi bir tuz boş çalıştırıp öyle kendi kıyafetlerimi yıkayabildim. Şaka bir yana iç çamaşırı hacimce az olduğundan makine boş dönmesin ve çamaşırlar iyi temizlensin diye böyle yapılabiliyor. Onun yerine çamaşırları kısa programda bir kez yıkadıktan sonra benzer ısı ve programda yıkanabilecek az kirli kıyafetlerle yıkamak daha iyi bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim eleştirine, yorumuna ve düşüncene :) Ancak ben konuları yapmadan evvel mutlaka araştırıp, bununla da yetinmeyip çevremde yetkili gördüğüm insanlara soruyorum. Amcam diş hekimi, bizzat ona danıştım, benim dediğimi onayladı, her sektörde tıpta dahi birbiriyle uyuşmayan açıklamalar, önerile olabiliyor, fakat benim araştırmalarım, amcama soruşum ve öğrendiklerimle bu bilgiler doğru diyebilirim, o yüzden bu konuda hemfikirim değilim ne yazık ki :) Çamaşır konusu, evet aynen dediğin gibi boş dönmesin mantığıyla yapılabiliyor, yıkama önerin için teşekkür ederim :) Sevgiler

   Sil
  2. Diş fırçası konusunda ben de Pelin hanım gibi düşünüyorum.Eğer banyonuzda klozet yoksa belki açıkta bırakabilirsiniz.Ama klozet olan banyolarda bu pek sağlıklı değil.Sifonu çektiğimizde bakteriler havaya karışıyor ve bulunduğu alandaki herşeye yapışıyor.İçinde klozet olan banyolardaki diş fırçalarıyla yapılan deneyde bu fırçalarda kolibasili mikrobunun oluştuğu görülmüş.O sebeple ne havlu ne de fırçalarımızı açıkta bırakmamalıyız.Sayın Bebe siz de ıslaklık ve nem konusunda haklısınız.Nemli kalan herşeyde de bakteri ve mikrop üremesi daha kolaydır.Uzun bir yorum oldu kusuruma bakmayın :) Sevgilerimle..

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınıza :) Ne kusuru, olur mu öyle şey? :) Aksine bilgileriniz ile daha aydınlatıcı oldu, Çok Sevgiler :)

   Sil
 3. çok yararlı bir bilgi olmuş bilmeyenler okumalı ve uygulamalı gerçekten bu yazıyı okuyan okumayanlara okutmalı :)
  devamını merakla bekleyecem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, böyle düşünmeniz beni sevindirdi Sevgiler :)

   Sil
 4. Adsız4/7/14

  yastık kılıfı gerçekten cilt bakımın bir parçası çok doğru şeyler yazmışsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim düşüncenizi belirttiğiniz için :) Yastık kılıfları görünmeyen suç ortaklarıdır cilt hijyeninde :)

   Sil
 5. Adsız5/7/14

  merhaba ben Eda Pınarcık. öncelikle emeğine kalemine sağlık canım herkesin okuması gereken bir yazı olmuş. bloğundan fikirlerinden istifade etmiş biriolarak bende sana hamileliğimde kullandığım ürünü ve değerinden çoook ucuza aldığım siteyi paylaşmakistiyorum canım bu da benim ufacık bi jestim olsun :) strivectini sen bilirsin bilmeyenler için söylemeliyim hatta şiddetle tavsiye etmeliyim 5bucuk kg bebek doğurmuş biri olarak hiiiiç çatlağım olmadı :))) üstelik ipeksi bir cilde sahip oldum sitrivectinle ki bu ürünü hollywood ünlüleri meşhur etmişti dedikleri kadar varmış. ucuz bi ürün olmadığı için internetten çok araştırdım en ucuz burdan buldum canım faydalanmak isteyen olabilir diye dusundum sevgiyle kalın. http://urun.gittigidiyor.com/kozmetik-kisisel-bakim/strivectin-sd-catlak-kremi-buyuk-boy-177ml-120264874

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eda Hanım, merhaba, ancak yorumunuz konuyla ne alakası var onu anlayamadım, jest demişsiniz daha da anlayamadım. Çatlaklardan bahsediyorsunuz ama ben konuda hijyen mitlerinden bahsediyorum :) Yine de yorumunuz için teşekkür ederim hafif reklamvari olsa da. Ayrıca bahsettiğin,z Strivectin markasının bakım ürünleri Sephora mağazalarında satılıyor, GittiGidiyor'u önermiyorum, en güvenilir Sephora☺

   Sil
  2. Adsız13/9/14

   Merhabalar
   Bu konu ile ilgili bir uyarıda bulunmak isterim. Adı geçen ürünü görümcem için araştırmıştım, kendisi 7 aylık hamile. Bir sitenin uzmanına danıştım hamilelerin ve emziren bayanların kullanmaması gerektiğini söylemişti.
   Pelin hanım yazdığınız konu ile pek alakalı olmasa da uyarmak istedim.

   Sil
  3. Merhaba, çok teşekkürler ikazınız için :)

   Sil
 6. Merhaba
  Bizde herkesin havlusu ayrıdır tamam aile candır ama havlu kardeşliğine gerek yok :)
  Ay o çamaşırların karıştırılması felaket bence de. İç çamaşırlar bir yıkansın tabi hatta benim rahmetli annem iç çamaşırların kirini alır sonra makineye atardı biz böyle büyüdük.
  Sonuçta hijyen bu sağlığı etkiliyor ay sen çok pinpiriklisin lakabı kimseyi üzmesin umursamayın da.
  Can bizim canımız hepimize hijyen dolu günler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız :) Hijyen her şeyden önemlidir, azami dikkat etmek gerekiyor.
   Teşekkürler bu tatlı yoruma <3

   Sil