Arama Kutusu

Saç Bakımı İçin Saçları Haftada Kaç Kez Yıkamalı?

saclari-haftada-kac-kez-yikamali-sac-bakimi
saç bakımı sacları haftada kaç kez yıkamalı
Saç Bakımında Saçları Haftada Kaç Kez Yıkamalı ?
Saçları Kaç Günden Bir Yıkamalı ? 

Saçlar kaç günde bir yıkamalı? Saçlarımızı haftada kaç kez yıkarsak doğru yaparız? Saç bakımında saç yıkama sıklığının da bir önemi var mı? İşte tüm bu soruların cevabı, bu yazıda saklı.Saç bakımına en az benim kadar ilgiliyseniz, son zamanların en çok konuşulan "saç yıkama sıklığı" durumunu herhalde duymuşsunuzdur. Hatta bunun için markalar, saçları her gün yıkamanın zararlı olduğunu görüşüne karşı boş durmayıp "kuru şampuanlar" ürettiler. Kuru şampuanlar, saçları her gün yıkamaktan kurtarıyor kurtarmasına, ama ben saç derisine bıraktığı kalıntılardan dolayı çok da olumlu tarafında değilim açıkçası.


saclari-yikama-sikligi-kac-gunde-bir-sac-yikanmali-sac-bakimi
saclari-yikama-sikligi-kac-gunde-bir-sac-yikanmali-sac-bakimi
Saçlarımızı iki günde bir yıkamaya gayret etmeliyiz. Saçları her gün yıkamak benim de yaptığım zararlı bir davranış. Çünkü saçlarımı besleyen yağı silip süpürüp kurulaştırıyorum. Bu yüzden de bu kurala uymaya çalışıp, saçlarımı haftada 3 kez yıkamaya çalışıyorum. Saçları her gün yıkamak, saç bakımı adına zararlı. Çünkü saçlarımızın ihtiyacı olan yağı ile baş başa kalmasına biraz izin vermeliyiz.


Biliyorum; modern hayatta, sosyal ortamımızda kirli saçlarla gezmek hoşumuza gitmez. Ama 2 gün saçlar için korkunç yağ demek değildir. Saçlarınızı her gün yıkama alışkanlığınız var ise, hemen bu durumdan kurtularak saçlarınıza bakım adına bir iyilik yapmalısınız. Ayrıca haftada bir defa da saç bakım maskesi uygulamanız harika bir adım olur. İlla ki bir saç bakım ürünü satın almanıza gerek yok, evde bulunan ürünlerle de (en basiti soğuk sıkım zeytin yağı) saçlarınıza bakım yaparak daha nemli ve bakımlı saçlara kavuşabilirsiniz.
Ancak pratik saç bakımına ihtiyacım var diyorsanız,
Saç Bakım Maskesi olarak önerim >>


13 yorum:

 1. Bende 2 günde bir yıkıyorum , hatta oldukça yağlı saçlara sahip olmama rağmen :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence doğru yapıyorsun :)

   Sil
 2. Seneler evvel gittiğim bir kuaför zaman zaman en az 1 hafta saçı yıkamadan kendi yağıyla bırakmanın çok faydalı olduğunu söylemişti.Ama iş hayatı , sosyal hayat vs derken bu öneriyi uygulamak ne yazık ki pek mümkün değil :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağlar maske olarak kullanıyorum en az haftada 1 kere, o gün özel bakıma veriyorum kendimi, zeytin yağı, jojoba yağı, evitamin yağı gibi elimde bulunan yağlardan birini seçip birkaç saat sıcak havlu ile saçlarımda tutuyorum, inanılmaz da faydasını görüyorum :)

   Sil
 3. Ben de bir zamnlar her gün yıkıyordum artık bir gün durup bir gün yıkıyorum, haftada 3 sefer oluyor. Kışın için bu iyi oluyor ama yazın ne yapacağız hiç bir fikrim yok. Ayrıca kuru şampuandan da hiç hoşlanmadım o saçta bıraktığı his hiç temiz gibi değil tam tersi daha da kirletiyomuş gibi geliyor ahaha

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de seninle aynı fikirdeyim :) Kuru şampuan olayını çok sevemedim açıkçası. Saç derisine kalıntı bırakıyor oluşu beni kuru şampuanlardan soğutuyor. Sorma, her gün saç yıkama alışkanlığımı o kadar zor kırıyorum ki, yazın dert gerçekten. Ama yazın duşta saç bonesi kullanmayı düşünüyorum :D Yani duşta sadece vücut temizliği. Yaz zamanı her günü bırak, insanın günde 3 kere duş alası geliyor, hele ki o temmuz sıcakları oy :/

   Sil
 4. Bir aslan burcu olarak saç benim en büyük aksesuarım ama her gün her gün yıkamak mı olmaz olamaz.
  Bırakın saçınız kendi yağında kavrulsun :) Şaka şaka haftada 3 iyidir.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Adsız7/12/15

  Saçimizi sabunlami yikiyalim yoksa sade suylami yikalyalim 2 gunde 1 cevaplayan olursa cok sevinirim

  YanıtlaSil
 6. Adsız7/12/15

  Bi sorum olcak haftada 3 kere sabunlami yikiyalim yoksa sade suylami yikayalim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabunla saçlarınızı yıkamanızı önermem. Sabun saç derisini çok kurutmaya meyillidir ve kepek yapmayı hızlandırır. Suyla da sade yıkamanız kirleri akıtmaz. Doğal içerili bir şampuanla haftada 3 kez yıkamanız saçlarınız adına daha iyi olacaktır

   Sil
 7. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve ben de ısrarla reklam mesajlarınızı siliyorum Demet Hanım..

   Sil