Arama Kutusu

Güzellik - Makyaj Blogu Yazmanın İpuçları : Görsellere Minik Vektörler Nasıl Eklenir ?

makyaj-blog-yazmanin-ipuclari-resimlere-vektor-nasil-eklenir
güzellik makyaj blog yazmanın ipuçları
Güzellik / Makyaj Blog Yazmanın İpuçları

Güzellik / Makyaj Blog Yazmanın İpuçları yazı dizimin bu sefer ki konusu, özen göstererek çektiğimiz fotoğrafların, blogda konusunu hazırlamadan önce resim editleme kısmıyla alakalı. Daha tatlı ve enerjik blog görselleri elde etmenin sırrı olan vektörleri, fotoğraflara katmayı adım adım göstereceğim. Aslında ben enerjik dedim ama, siz istediğiniz tarzda oluşturabilirsiniz. Blog resimlerinizi / fotoğraflarınızı ister çiçek motifleriyle floral bir tarz havaya veya vintage resimlerle o dokuyu daha hissettirebilir kıvama ya da şirin karakterler ile daha canlı bir hale bürüyebilirsiniz. Adım adım blog resimlerini düzenleme (edit) kısmında, kolay yoldan nasıl yapabileceğinizi bu blog konumda anlattım.


Hazırladığınız blog fotoğraflarınızı, İlla ki minik vektör resimlerine boğmak zorunda değilsiniz, ama bir iki tane vektörün nasıl şirinlik kattığını bir deneyerek görün derim. Hem daha farklı blog görselleri hazırlamış olursunuz, hem de bloga yansıttığınız tarzınızı daha da güçlendirirsiniz. Kalpler, şirin kız görselleri, yıldızlar, makyaj ürünleri çizimleri, etnik detaylar vs... Zevkinize bağlı olarak binlerce vektör bulabilirsiniz. Eğer bir blogunuz var ise, fotoğraf gücünün nasıl önemli olduğunu biliyor olmalısınız. Blog görsellerinizi daha renklendirmek isterseniz, o halde bu konumdan faydalanabilirsiniz.Bu tarz resimleri bilgisayarıma en sık indirdiğim site, daha önceki Blog Headerı Nasıl Yapılır konumda da değindiğim gibi, Deviantart websitesi. Orası görsel anlamda adeta bir cennet. Çünkü grafikerlerin yeri. Çoğu grafiker de ücretsiz olarak kullanıma sunuyor. Bunu para ile satan grafikerler de var, dilerseniz onlardan da satın alabilirsiniz. Ben kişisel güzellik blogu için, bunu tercih etmiyorum. Deviantart, benim lezzetli ve görsel zengini sitem olsa da, Google arama motoru ile daha farklı vektörler de bulabilirsiniz pek tabii. Bu tamamen sizin araştırmanıza bağlı.Bu işin sırrı, arkası şeffaf olanları bulabilmektir. Çünkü çoğumuzun çektiği fotoğraflar bembeyaz arka plana sahip olamıyor. Ama çoğu vektörün arkası genelde beyaz. Benim önerim, şeffaf olanları bulmanız. Beyaz olanlar fazla itici duruyor. Aradığınız zevke bağlı olarak, arkası şeffaf olan resimleri bulma durumu, ne yazık ki zaman istiyor. Blog konusunda size yardımcı olan bir arkadaşınız var ise, ona en sevdiği çikolatayı alarak ayartmaya bakın. Tecrübemle sabittir ki; düzenli yazılan özenli bir blog, tek kişinin göğüsleyebileceğinden fazlasını istiyor. Deviantart veya Google Görseller 'den isteğinize ve zevkinize göre resimler / vektörler buldunuz diyelim. Şimdi bu vektörleri, çektiğiniz blog fotoğraflarına eklemeyi göstereceğim.


Bu arada; blog için çektiğim fotoğrafları bir klasörde toparlamaya çalışıyorum, aksi takdirde karman çorman oluyor. Size de önerim, blog görsellerinizi bir klasörde toplamanız olacaktır. Fotoğraflara bakıp, bu konuyu hazırlamak için gerekli olan sade bir örneği Flormar rujunda buldum. Aşağıda fotoğrafta yer alan ruj görseli, bu konuya uyarlanmak için son derece uygun. Diyelim ki Flormar 'a ait bir rujun konusunu yapacağız. Fotoğrafımızı çektik, şimdi editleme kısmında ona daha tatlı bir görünüm vereceğiz. Hem de sadece 4 adımda.

makyaj-blogu-yazmanin-ipuclari-resimlere-vektor-nasil-eklenir
makyaj-blogu-yazmanin-ipuclari-resimlere-vektor-nasil-eklenir
Blog Resimlerinde Vektör Nasıl Eklenir #1. Adım

PhotoScape programından görselimizi açıyoruz ve ekrana fotoğrafımız gelince, alttaki sekmelerden "Nesne" bölümüne tıklıyoruz.


Blog Resimlerinde Vektör Nasıl Eklenir #2. Adım

Nesne bölümünde, sol atta bazı simgeler göreceksiniz. Kalp simgesinin hemen yanında bulunan, en üst soldaki (dağ-güneş simgesine sahip) "Foto" kısmına tıklıyoruz. Orada 2 seçenek belirecek. "Foto..." ve "Pano Fotoğrafı" diye. Biz ilk sıradaki "Foto..." olana tıklıyoruz.

guzellik-makyaj-blogu-yazmanin-ipuclari-resimlere-vektor-nasil-eklenir
guzellik-makyaj-blogu-yazmanin-ipuclari-resimlere-vektor-nasil-eklenir


Blog Resimlerinde Vektör Nasıl Eklenir #3. Adım

Bulduğumuz görselleri nereye kaydettiysek orayı açarak, fotoğrafa koymak istediğimiz resimleri tek tek alıyoruz. Tek tek almaktan kastım, hepsi bir anda fotoğrafa yüklenmediği için bu işlemi her defasından yenileyerek resimleri sırayla alıyoruz. Seçtiğimiz vektörün üzerine tıklatıp, "Aç" kısmına basarak PhotoScape 'deki düzenlemek istediğimiz fotoğrafa almış oluyoruz.

makyaj-blogu-ipuclari-resim-editleme-duzenleme-nasil-yapilir
makyaj-blogu-ipuclari-resim-editleme-duzenleme-nasil-yapilir

Blog Resimlerinde Vektör Nasıl Eklenir #4. Adım

Fotoğraflara vektörleri yükledikten sonra, onların büyüklüklerini istediğimiz gibi ayarlayabiliriz. Hatta sağından solundan (herhangi bir yerinden) tutarak, çapraz hale getirebiliriz. Buradaki olay, tamamen kafanızda şekillenen ile sınırlı. Hangi resimler olacağı, onların nasıl konumlanacağı, büyüklükleri veya küçüklükleri tamamen sizin elinizde. Her kararı siz veriyorsunuz. İşlemler bittiğinde, blog fotoğrafınızı bilgisayarınıza "Kaydet" diyerek kaydedebilirsiniz. Blog görseliniz artık hazır. İstediğiniz zaman hazırlayacağınız blog konunuz için kullanabilir halde.


makyaj-bloglari-ipuclari-resim-editleme-duzenleme-nasil-yapilir
makyaj-bloglari-ipuclari-resim-editleme-duzenleme-nasil-yapilir
Kişisel olarak önerim, blog fotoğraflarınızı vektörlerle çok fazla boğmamanızdan yana. Çünkü okuyucunun asıl odaklanması gereken konunuzun ta kendisi olmalı, örneğin benim bu konuda örnek olarak seçtiğim ruj, konumun odak merkezi olmalı, yanındaki vektörlerle dikkati fazla dağıtmadan fotoğrafın biraz daha neşeli olması adına vektörler kullanmalıyım. Ama burada zevk de karar da size bağlı olarak değişir. Ayrıca, blog fotoğraflarınıza ek olarak yuvarlaklar vs yapabileceğiniz gibi farklı fontlarla yazılar da yazabilirsiniz. Örneğin tanıttığınız ürünün adı, markası vs gibi özellikleri fotoğrafın üzerine değişik font stilleri ile yazabilirsiniz. Hatta blog isminizi de yazmayı unutmayın. Hayal gücünüze, zevkinize bağlı olarak bir çok görseli kendi stilinize uygun hale getirebilirsiniz. Ben birkaç tane farklı vektörle hazırlanan örneklerini ekliyorum.
Fotoğrafları çok boğmadan, minik vektörlerle PhotoScape resim düzenleme programında hazırlanan birkaç örnek görsel :

makyaj-bloglari-resim-editleme-duzenleme
makyaj-bloglari-resim-editleme-duzenleme

makyaj-bloglari-resim-editleme-duzenleme
makyaj-bloglari-resim-editleme-duzenleme
makyaj-bloglari-resim-editleme-duzenleme
makyaj-bloglari-resim-editleme-duzenleme
makyaj-bloglari-resim-editleme-duzenleme
Bir önceki Güzellik Makyaj Blogu Yazmanın İpuçları yazı dizimde, blog konularında "NASIL" sözücüğünün önemini örneklerle birlikte vurguladım. Dilerseniz o yazıma da bakabilir, güzellik veya makyaj bloglarınızda farklı konular için fikir sahibi olabilirsiniz.


16 yorum:

 1. Adsız12/5/14

  Iyi ki bu seriyi yapıyorsunuz sayenizde çok önemli bilgiler ediliyoruz Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben asıl yorumunuz için teşekkür ederim :) Yapabilirsem daha farklı ve önemli konulara da değineceğim, Sevgiler <3

   Sil
 2. Adsız12/5/14

  şu klasördeki küçük resimleri nerden bulabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıda linkini de verdim gibi, Deviantart. Çooook daha fazlası var o sitede ya da Google'nin ta kendisi inanılmaz güzide siteler keşfettirebiliyor :)

   Sil
 3. bu serideki her yazıyı keyifle okuyorum ve çok şey öğrendim sizden özellikle de resmen adım adım prhoscape'in nasıl faydalı bir şekilde blog için kullanılabileceğini öğrendim :) Türk makyaj bloggerları arasında bu türde yazı yazan sadece sizsiniz. benim sizin fotoğraflarınızın kalitesine de bayılıyorum. çekim için her seferinde farklı konseptler seçiyorsunuz ve böylece blog tek düze ve sıkıcı olmuyor. benim merak ettiğim yapay ışıkta çektiğiniz fotoğraflarda ürünlerin etrafında koyu gölgeler ya çok az ya da hiç olmuyor neredeyse. o gölgelerden kurtulmayı nasıl başardınız? mesela birden fazla mı ışık kaynağı kullanıyorsunuz? yoksa yine photoscape ile mi o gölgeleri en azından yok olmasalar bile nötrlüyorsunuz? bunlar dikkatimi çekti sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, bunları duymak beni çok sevindirdi <3
   Blog fotoğraflarında yapay ışık kullanmıyorum. Hatta bir ara kolaylık sağlar ümidiyle, ev yapımı bir lightbox yaptım ama çok verimini alamadım. Daha doğrusu çok uğraştırıcı geldi. Benim en büyük şansım, gün ışığını 4 cephe almam ve blog konusunda 2 kişinin bana yardımcı olması. Yoksa fotoğraf çekimlerinden çok sıkılıyorum, çünkü tek bir karede en iyi kaliteyi elde etmek çok zor ve fotoğraf makinem de yüksek kalite değil. Fotoğrafın gölgeleri Photoscape 'de yok edilmiyor ne yazık ki. Sadece aydınlık ayarlarıyla biraz oynamak oldukça yeterli bir etki bırakıyor. Böylece gölgeye dikkat çektirmiyor da renkleri ortaya çıkarıyor. Işık ayarlamasını resim düzenleme programlarıyla yapmasını adım adım bir sonraki konuda gösteren bir konu derleyeyim o halde :) Sevgiler<3

   Sil
  2. evet gerçekten bu konuda bir yazı paylaşırsanız çok mutlu olurum :) son olarak sormak istediğim birşey daha var. kullandığınız en iyi 5 şampuandan bahseden yazınızı okumuştum. orada görsellerdefotoğrafın üstünde simli mor bir bant var masking tape gibi olan onları da deviantart'dan mı bulup ekliyorsunuz? ^_^

   Sil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  4. Teşekkür ederi ;)

   Sil
 4. merhabalar, ben de cok yeni bir blogger sayilirim. nail art yapmayi cok seviyordum ve bos zamanlarimda bunlari fotograflayip blog hazirlamaya karar verdim cok kisa bir sure once. ziyaret etmek isterseniz cok mutlu olurum: nailartinwonderland.blogspot.com.tr
  Sizin ipuclarinizi okurken de ne kadar cok seyi bilmedigimi farkettim. ellerinize emeginize saglik, cok guzel bir is cikariyorsunuz.

  Bir sorum olacak size. deviantart'i duymus olmama ragmen hic kullanmamistim. bu yazinizi okuduktan sonra bakmak istedim ama bir tane bile istedigim gibi bir resim bulamadim. siz hangi kategorilerde aratiyorsunuz acaba? Ben fotograf degil cizim olsun istiyorum ama guzel bir sey bulamiyorum. birkac tane buldum, onlar da ucretliydi :/ uye degilim ama o fark ediyor mu? yani resim araken kullandiginiz kelimeler, kisaltmalar neler acaba?

  Cok tesekkur ederim simdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, şu linkteki blog yazımda yer alan Adım 5 'de detaylıca yazıyor, oradan bakabilirsiniz. Sözleriniz için teşekkür ederim, Sevgiler

   Sil
  2. Tekrar merhabalar, haklısınız bulabildim birsürü resim =) Photoscape'i bilen başka hiç kimse tanımıyorum ne yazık ki =( o yüzden zahmet olmazsa bir şey daha sorabilir miyim size? photoscape'e bir png resmi atıyorum. ama onun sadece belli bir kısmını kullanmak istiyorum. daha açık anlatayım. şuradaki gibi bir alfabe var. (http://www.deviantart.com/art/Alpha-Christmas-Cookie-336891489) ve ben sadece bir harfini kullanmak istiyorum. onu nasıl kesebilirim photoscape'te? kırp aracı var ama onda sayfanın kalanını tamamen atıyor =/ başka bir programda kesip kaydetsem, bu defa da arkası şeffaf kalmıyor =/ nasıl yapabileceğime dair bir fikriniz var mı?

   Sil
  3. Rica ederim :) Şöyle yapabilirsiniz, o harflerin olduğu resmi tek başına PhotoScape programında açın ve kullanmak istediğiniz harfi kesin. Resmin diğer yanları kesilip sadece harf kalacak ve onu masaüstüne kaydedin. Ardından çalışmak istediğiniz projeyi açıp o harfi masaüstünden, bu konuda anlattığım gibi "Nesne" bölümündeki "Foto" sekmesine tıklayıp ekleyin. O zaman olur :) Yapamazsanız yazın, olmuyorsa daha farklı yardımcı olmaya çalışırım, Sevgiler :)

   Sil
 5. teknolojiden bu denli anlayan insanlara bayılıyorum! daha çok eksiğim var ve kendimi bu konuda geliştirmekte çok zorlanıyorum:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim güzel sözlerinize :) Blog yazmak biraz zaman isteyen bir uğraş ama emin olun siz ona zaman ayırdıkça o da size mükafatını çok güzel veriyor, okunduğunu bilmek ve bunu gözlemlemek bir blog yazarı için çok büyük bir sevinç :)

   Sil