Arama Kutusu

Makyaj Blogu Yazmanın İpuçları : Blog Fotoğrafları veya Resimleri Nasıl Aydınlatılır ?

makyaj-blog-yazmanin-ipuclari-resimler-fotograflar-nasil-aydinlatilir
Makyaj Blog Yazmanın İpuçları Blog Fotoğrafları Nasıl Aydınlatılır

Güzellik / Makyaj Blog Yazmanın İpuçları : Blog Fotoğrafları veya Resimleri Nasıl Aydınlatılır ?

Güzellik / Makyaj Blog Yazmanın İpuçları yazı dizimin bu sefer ki konusunda sizlere Türk bloglarının neredeyse %95 'inda yapılmayan ama mutlaka yapılması gereken önemli bir ipucu olan Fotoğrafları veya Resimleri Daha Aydınlık Hale Getirme yöntemininin nasıl yapılacağını adım adım resimli anlatımıyla hazırladım. Ne yazık ki bu yöntem çoğu güzellik ve makyaj blogunca bilinmiyor ama bloglarımızın teması güzellik olduğu için bunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Ben de çok uzun bir zaman bu ipucu olmadan blog yazdım, ne zaman ki erkek arkadaşım blog fotoğraflarıma yardım etti, o zaman her şey değişti. İnanın, fotoğraf düzenlemek yazdığınız konular kadar kıymetli. Çünkü biz görsel üzerine kurulu bloglarız ve görsellerin gücü bizim için son derece önemli. Siz hiç basım kalitesi düşük moda dergisi okur musunuz ? Blogunuzda emek göstererek derlediğiniz bir konu, emin olun sizi daha başarılı kılar. 


En kaliteli fotoğraf makinesine sahip olsanız dahi, bir fotoğraf sanatçısının sahip olduğu ekipman yeterliliğine ve bilgisine ulaşamıyorsanız (ki şu ana kadar ulaşan bir blog görmedim), çektiğimiz fotoğraflar amatörce kalacaktır. Aslında amatörlük, blogun ruhudur. Ama birkaç basit düzenleme ile blog fotoğraflarımızı amatör ruhunu bozmadan olduğundan çok ama çok daha güzel hale getirebiliriz. Fotoğrafa yeterli aydınlatma sağlayarak nasıl göze hitap ettiğini, sadece 5 adımda anlatarak bu yazımda paylaşıyorum :Fotoğraf - Resmi Aydınlık Göstermenin 1. Adımı

Hazırlamak istediğimiz fotoğrafı veya resmi, PhotoScape üzerinden açıyoruz. Farkı hissedilsin diye, blog klasörümün içerisinde yer alan gölgeli herhangi bir fotoğrafı seçtim.


makyaj-blog-yazmanin-ipuclari-resimler-fotograflar-nasil-aydinlatilir
Makyaj Blog Yazmanın İpuçları Blog Fotoğrafları Nasıl Aydınlatılır

Fotoğraf - Resmi Aydınlık Göstermenin 2. Adımı

makyaj-blog-yazmanin-ipuclari-resimler-fotograflar-nasil-aydinlatilir
Makyaj Blog Yazmanın İpuçları Blog Fotoğrafları Nasıl Aydınlatılır


Programızın aşağı panelinde yer alan seçim butonlarından, "Parlak,Renk" kısmına tıklıyoruz.
Fotoğraf - Resmi Aydınlık Göstermenin 3. Adımı

makyaj-blog-yazmanin-ipuclari-resimler-fotograflar-nasil-aydinlatilir
Makyaj Blog Yazmanın İpuçları Blog Fotoğrafları Nasıl Aydınlatılır


Açılan kısımda en önemli kısım, en sağ alt kısımda yer alan "Önizleme" bölümünün tikli olup olmadığını kontrol etmek. Genelde PhotoScape otomatik olarak bu kısmı seçili verir ama farkında olmadan daha önceden kaldırdıysanız, burayı kontrol ederek işaretlemenizi öneririm. Çünkü hazırlayacağımız blog fotoğrafının önizlemesini izleyerek yapmak, bizim işimizi çok kolaylaştırır.
Fotoğraf - Resmi Aydınlık Göstermenin 4. Adımı


makyaj-blog-yazmanin-ipuclari-resimler-fotograflar-nasil-aydinlatilir
Makyaj Blog Yazmanın İpuçları Blog Fotoğrafları Nasıl Aydınlatılır

Fotoğrafımızı düzenlemenin esas olayı burada başlıyor. Bu ayarların hepsi, bizim fotoğrafımızın düzenlemede yarayan kısımlarıdır. Fakat dikkatli ve azar azar yapmakta fayda var. Eğer olay, resimleri biraz daha aydınlık göstermekse o halde en üstte yer alan "Parlaklaştır" kısmıyla oyanacağız. Bu bölümde görebileceğiniz gibi ikinci kısımda da "Parlak" seçeneği var. Fakat bence o kısmı çok karıştırmayın. Çünkü o resmin tüm yüzeyine aydınlık vererek solgunlaştırıyor. Ama ilk kısımdaki "Parlaklaştır" aydınlığı merkezden çevreye yaydığı için daha başarılı. Tabii yine de her ikisini de deneyerek göz zevkinize bağlı olanı kullanın. Mesela ben bu resim için "Parlaklaştır" seviyesinin yüzdelik oranını 80 'e çekmeyi uygun gördüm. Yani fotoğrafı %80 aydınlatmış oldum. Buradan sonra "Tamam" kısmına tıklayarak bu alanı kaydedebilirsiniz. Çünkü bir sonraki aşamada resmin kontrastı ile oynayacağız, geri dönüşü kolay olsun diye "tamam" diyerek geldiğimiz yeri garantiye alabilirsiniz.


Fotoğraf - Resmi Aydınlık Göstermenin 5. Adımı

makyaj-blog-yazmanin-ipuclari-resimler-fotograflar-nasil-aydinlatilir
Makyaj Blog Yazmanın İpuçları Blog Fotoğrafları Nasıl Aydınlatılır


Blog fotoğrafınıza aydınlık yaptığınızda göreceksiniz ki genel renk uyumu biraz belirsizleşti. Bu oranı arttıkmak için ise tekrar "Parlak Renk" kısmına geliyoruz. Bu bölümden isterseniz "Derinleştir" veya "Koyulaştır" veyahut kendiniz keşfederek dilediğiniz kısımı seçerek değerlerini oynayabilirsiniz. Ama "Kontrast" bölümüne ağırlık vermeniz, sizi doğru hedefe ulaştırır. Ama burada önemli bir ayrıntı var ki, kontrast değerini ufak ufak oynamalıyız. Çünkü çok büyük rakamlar blog fotoğraflarımızı olduğundan daha yapay ve daha kötü yansımasına sebebiyet verecektir. Örneğin bu fotoğrafta kontrast yüzdelik oranın 6 olması gayet yeterli. Bu kadar. Bundan sonra hazırladığınız görseli, blog konularınızda kullanmak adına kaydedebilirsiniz.

--- NOTLAR ---

Bu yöntem, ilk resim ile son resim arasında gözle görülen bir iyileşme sağlıyor. Gölgeli ve ışığı fazla solmuş blog fotoğraflarınızı bloglarınızda kullanmak yerine, fotoğraf düzenlemenin birkaç sihir dokunuşlarıyla daha aydınlık, daha ilgi çekici, daha hoş görsellere sahip olabilirsiniz. Ancak önemle dikkat etmenizi istediğim, özellikle makyaj ürünlerini düzenlerken renklerle dikkatli oynamanız. Çünkü kırmızı bir ruju aydınlatayım derken gerçek renginden uzaklaşıp daha soldurabilirsiniz. Bu yüzden bu yöntemi fotoğraflarınızda deneye yanıla pekiştirerek sizin için en doğru sonuçları alabilirsiniz.


Bu konuyu anlatırken kullandığım rakamsal değerler, tamamen bu fotoğraf için geçerli. Her fotoğrafın ışık alma ve çekiş açısı farklı olacağından, fotoğraf kalitenizin en doğru değerlerini sizin deneyerek belirlemeniz gerekmekte.


İlerleyen günlede, farklı efektler ekleyebilen Picasa programı üzerinden de güzel resimler hazırlayabileceğiniz konuları paylaşacağım gibi, bloglar için daha farklı ve dikkat edilmesi gereken ipuçlarına da yer vermeye çalışacağım.


Bir önceki Güzellik Makyaj Blogu Yazmanın İpuçları yazı dizimde, blog konularında "Görsellere Minik Vektörler Nasıl Eklenir ?" mevzusuna değindim. Dilerseniz o yazıma da bakabilir, güzellik veya makyaj bloglarınızda hazırlayacağınız farklı resimler için fikir sahibi olabilirsiniz.


26 yorum:

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş ellerize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :) <3

   Sil
  2. :) aklıma takılan bir detay daha var...sizin blogunuzda birkaç blogda postlardan sonra devamını oku linki oluyor. bu varken daha çok post bir sayfada görülüyor ve daha derli toplu oluyor. devamını okuyu nasıl ekliyoruz? blogspotda bunun için bir gadget mı var? html kodu mu yazmak gerekiyor?

   Sil
  3. Deniz 'cim o biraz daha görsel anlatım isteyen bir şey, mail yazdım sana şimdi :)

   Sil
  4. Mailini şimdi aldım detaylı olarak herşeyi tek tek anlatmışsın değerli vaktini ayırıp çok teşekkür ederim seni okumak büyük bir keyif benim için ^_^

   Sil
  5. Amanın çok tatlısın :) Ben teşekkür ederim takip ettiğin için <3

   Sil
 2. Ne kadar gönlü bol bir insansiniz içinizde hasetlik yok herkes iyi olsun diye uğraşıyorsunuz seriyi beğenerek takip ediyorum çok sevgiler
  Kanatsız Baykuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne tatlı bir yorum böyle! :) Çooook teşekkür ederim <3

   Sil
 3. Bu yazilarin inanilmaz derecede faydali oluyor. Yapamadigim bir kac seyi de cok merak ediyorum . Umarim zamanla daha fazla sey ogrenirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım :) Faydalı bulduğuna çok sevindim <3

   Sil
 4. Adsız26/5/14

  MRb umarım bu msajımı cevaplarsınız daha önce yazdığınız siteden makyaj makyaj ürünleri şekliden aratsamda bulamdım nolur yardımcı olun siz bunları nasıl buluyorsunuz makyajla ilgili resimlerden istiyorum sadece birde sizin daha önce kullandıginz şu kız resimlerinden lütfen yardımınızı bekliyorum günlerce aradım inanın bulamadım daha nasıl arayabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Deviantart'tan mı söz ediyorsunuz, onu tam anlamadım ama aramalarınızı vektor, png, drawing gibi şeyler yazarsanız eminim farklı çizimler bulacaksınız. Ben sizin için birkaç örneğini ekliyorum, şu tarz paketlere bakabilirsiniz ve ayrıca sayfanın sağındaki "more from" kısmından daha farklı şeyler de kendiniz keşfedebilirsiniz. Paket 1 Linki + Paket 2 Linki + Paket 3 Linki + Paket 4 Linki + Paket 5Linki

   Sil
 5. Adsız27/5/14

  teşekkür ederimde bu gönderdiklerinizi kaydettim ama yine sizin yaptıklarınız gibi değl ben o resimleri nasıl tek tek alacağımdan bahsediyorum lütfen kusura bakmayın başınızı şişirdiysem ama yapamadm benmi yapamıyorum anlamadım daha detay bekliorum sizden:):):) lütfen ynlış anlamayın paylaşmlarınız ck güzl ama daha detaylı anlatrmısınız sizden rca etsem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eleştirinize teşekkürler ama daha nasıl yardımcı olabilirim diye düşünüyorum :) Anladığım kadarıyla görselin sayfadaki kısmını bilgisayarınıza indirmemişsiniz, siz sadece sitedeki örnek resmi kaydediyorsunuz. Linklerini yazdığım paketleri, sayfanın sağ tarafta "Download" kısmından indirmeniz gerekiyor. Ancak o şekilde faydalanabilirsiniz. Dilerseniz detaylı bir konu daha hazırlayabilirim de o kadarını herkesin yapabileceğini düşünmüştüm açıkçası :/ Yapamazsanız bilgilendirin, yine yardımcı olmaya çalışırım, Sevgiler

   Sil
 6. çok iyi bir ipucu.Çok yardımcı oluorsun tşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşe yarıyorsa ne mutlu bana, sevgiler <3

   Sil
 7. Yine çok faydalı bir yazı olmuş :) Ben filtre kullanıyorum direkt böyle uğraşmak zor geliyor. Ayrıca swatch olan yazılarıma yapmıyorum rengi gerçeklikten uzaklaşır diye dediğin gibi :)

  Ellerine sağlık ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim tatlı yorumun için <3 Filtre kullanmak çok iyi fikir, o da iyi bir seçenek. Ben renkli ürünlerde de yapıyorum hafif hafif, çünkübol güneş alan yerde fotoğrafları çekilse de mükemmel ışığı almıyor, belki fotoğraf makinemin kötülüğünden kaynaklanıyordur☺

   Sil
 8. Bu yazılarını çook seviyorum! Kesinlikle bunlar kocaman bi başlık altında olmalı çünkü bulmakta zorlanıyorum:( Ya da varsa öğrenebilir miyim?=)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle teşekkür ederim, sağ taraftaki kısımdan özel konular daha rahat takip edilebilsin diye ben de bugün bloga birkaç düzenleme yaptım, Bu yazı dizisi de, hem oradan tıklayabilir halde artık, hem de bu etiket linkinden :)

   Sil
  2. Harika olmuş! Ellerine sağlık:-*

   Sil
  3. Rica ederim, çok şekersin :)

   Sil
 9. Canım merhaba, ben blog fotograflarımı iphone 5S ile çekiyorum, fotoğraf kalitesi gayet güzel ancak bloga büyük şekilde yüklemek istediğimde hayli büyük ve kare oluyor :( Bir çok blogda fotoğraflar dikdörtgen ve çözünürlüklerinden hiçbirşey kaybetmemişler, ben düzenlediğimde ise ya boyutu ya da kalitesi cok değişiyor :(

  Yazı dizin için çok teşekkürler :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle instagramdaki desteğin için çooook teşekkür ederim, nasıl şekersin ya <3 :) Çok mutlu ettin beni gerçekten de :) Soruna gelecek olursam da, zaman zaman ben de o problemi yaşıyorum, benim yaptığım gibi yapabilirsin : Önce blog konusu yazdığın kısımdan resmi bloga normal şekilde konuya yükleyip, ardında resme tıkladığında "Küçük, Orta,Geniş,Çok Büyük, Orijinal Boyut" çıkacaktır, oradan ben "Çok Büyük" olanı seçiyorum. Ve onun da ölçüsü genelde 640 oluyor. Ama baktım ki fotoğrafın çözünürlüğü çok gitmiş, o zaman da tekrar konu yazdığım alana girip, bu sefer konu yazıdğım yer olan "Oluştur" bölümü ya, hemen onun yanındaki "HTML" kısmına tıklıyorum ve kod yerine giriş yapıyorum. Oradan resmin kodunu buluyorum, uzantısı ".jpg" şeklinde veya yüklediğine göre değişebilir "png" de olabilir, o bulduğum yerden "width" ile "height" değerlerini değiştiriyorum. Örneğin width 640 olup bana büyük geliyorsa onu 540 yapıyorum. Ama burada önemli olan her iki değerin de birbirine olan oranını bozmamak, yani width değerini 50 düşürüyorsam height değeri de 50 düşürmeliyim. Bu şekilde yapacağını düşünüyorum. Eğer ki yapamazsan mutlaka bildir, resimli olarak yapılışını mail atabilirim :) Çok Sevgiler <3 :*

   Sil
 10. Yazılarınız çok faydalı oluyor.Blogunuzu severek takip ediyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bu güzel düşünceleriniz için :) Çok mutlu oldun inanın, Sevgiler :)

   Sil