Arama Kutusu

Yağlı Sivilceli-Akneli Cilt Bakımında Acnecinamide Jel Etkili mi?

yagli-sivilceli-akneli-cilt-bakimi-acnecinamide-jel-kullananlar


Yağlı, sivilceli akneli cillerde bakım adına Acnecinamide Jel etkili mi? Güzellik bloglarında ve kadın forumlarında sıklıkla bahsedilen Acnecinamide Yüz Temizleme Jeli 'nin cilt bakımında nasıl bir etkisi var? Acnecinamide Yüz Temizleme Jeli 'nin sivilce/akneler üzerinde etkili mi? Yağlı ciltler cilt bakım rutinine eklemeli mi eklememeli mi? Tüm bu soruların cevapları, bu yazıda.


Acnecinamide cilt bakım ürünlerini daha önce hiç kullanmamıştım, benim için de bir ilk oldu. Acnecinamide Temizleme Jeli, yağlı ve akneli/sivilceli ciltlerin bakımı için kullanılan ve kullanıcı yorumlarını internette gördükçe çok da popülerliğe kavuşmuş bir ürün olduğunu fark ettiğim bir cilt temizleme bakım ürünü. Temizleme jelinin etkilerine geçmeden evvel şunu söylemeliyim ki, yağlı ve sivilceye yatkın bir cilde sahip değilim. Ancak karma ciltli olduğum için, cilt bakım ürünlerinin yağlı ciltlerde ve kuru ciltlerde ne gibi bir sonuç vereceğini söylemem zor olmayacaktır. Çünkü her iki cilt tipinin de tam arasındayım. Ve cilt bakım ürünlerini anlatırken de, yorumlarımı içerikleriyle birlikte ele almaya çalışıyorum.yagli-sivilceli-akneli-cilt-bakimi-acnecinamide-jel-kullananlar
yagli sivilceli akneli cilt bakimi acnecinamide jel kullananlar
Acnecinamide Temizleme Jeli, kullanmaya başladığım ilk anda şeffaf jel yapısına sahip olduğunu gözlemledim. Bir parça jeli kullanmak üzere cildime sürdüğümde, jelin hemen köpürmesi dikkatimi çeken diğer nokta oldu. O anda dedim ki, "Ah kesin içeriğinde SLS var." Ki tahminimde de doğru çıktım. Temizleme jelinin içeriğine kutusundan bakındığımda Sodium Laureth Sulfate (SLS) 'in varlığını gördüm. Kişisel tercih olarak uzunca bir süredir SLS içermeyen saç ve cilt bakım ürünlerini tercih etmeye çalıştığım için, bu durumun hoşuma gittiği söylenemez. Ama her zaman dediğim gibi, kurallı şekilde bakım ürünlerinin ve makyaj malzemelerinin içerikleriyle yaşamıyorum. Çünkü biliyorum ki kaçındığımız kimyasal maddelerin alternatifleri konularak yine hazırlanıyor. Yani cilt ve saç bakımı adına kullanılan kozmetik ürünlerin niteliğinden ziyade genetik ve yaşam kalitesinin çok daha büyük bir etkisi ve hatta asıl belirleyici unsur olduğunu savunuyorum. Ve bir de yabana atılmayan başka bir pencere daha var ki, sonuçta kadınlar (hatta erkekler için de) geçerli olan kozmetik keyfi diye bir gerçek var. Kendine bakım uygulamak veya uygulatmak, her insanın kendisini iyi hissedebileceği bir mevzu.


Gelelim asıl önemli konuya. Acnecinamide Jeli 'nin en önemli iddiası sivilcelerle güçlü bir mücadeleye kendini adayarak, aknelerden cildin kurtulmasına yardımcı olmak mottosuna sahip olması. Cildim akneli veya akneye yatkın olmasa bile bakım jelinin içerik olarak ele aldığımda, bu iddianın pek de mümkün olmadığını itiraf etmek gerek. Eğer ergenlik döneminde iseniz ve cildinizde akneler/sivilcelerden yana mutsuzsanız bilmelisiniz ki, herkes o dönemden geçiyor. Bunun için hayata küsmeyin. Bu gelip geçici bir dönem. Cilt bakımınızı elbette yapın, fakat ürünlerden bir kurtuluş beklemeyin. Kozmetiksel ürünlerden ziyade cilt hijyeninize dikkat etmeniz daha doğru bir adım olacaktır. Örneğin; banyo ve yüz  havlunuzu aile bireylerinizden ayırın, size özel olsun, sadece kendiniz kullanın ve sık sık yıkayın, sivilceler üzerinde her duyduğunuz tarifi uygulamayın, sürekli ürün değiştirerek cildinizi yormayın ve en önemlisi cildi makyajla fazla boğmayın. Bilmelisiniz ki bu jel de dahil, hiçbir kozmetiksel bakım ürünü mucize yaratmaz. Bu tarz temizleyiciler, cildin fazla yağını alarak kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlıyor, o kadar. Yani şöyle bir durum yok: "Bu jeli kullandım ve ertesi gün sivilcem söndü" Bu tarz cümleler havada asılı kalmaktan öteye gidemez. Bu jel, cildinizde rahatsızlık hissi veren o yağlılık oranını gün içerisinde oldukça hafifletiyor, böylece jeli kullandıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Temizlik hissini iyi veriyor.Acnecinamide Temizleme Jeli nasıl kullanılır diye merak edenlere, jelin kutusunun arkasında anlaşılır ve yalın bir şekilde yer verilmiş, kullanımını ufak bir ayrıntıyla yer vermesi oldukça hoş.
acnecinamide-jel-nasil-kullanilir
acnecinamide jel nasil kullanilir
Acnecinamide Bakım Jeli 'nin parfümü bana çok yoğun geldi. Cildi jelle yıkarken o baskın kokusunun, beni rahatsız edecek oranda varlığını hissettim. Daha hafif ve fresh kokuya sahip olabilirdi. Esasen kokunun fresh bir havası var ama bu ayar bu biraz maskülen tarafa kaçtığı için sev(e)medim. Açıkçası jelin kokusunu, erkek bakım ürünlerinde yer alan tıraş sonrası Aftershave 'lere benzettim. Kokusunun böyle olması benim hoşuma gitmese de, bu temizleme bakım jelini pek âlâ erkekler de kullanabilir diye düşünüyorum. Aslında kızların kullandığı her temizleme jelini erkekler de rahatlıkla kullanabilir. Zira ciltten bahsediyoruz, kız erkek farklarını yaratacak belirgin durum değil bu. Fakat bilirsiniz, erkekler cilt bakım ürünlerinde ekseriyetle kendilerini bulabilecekleri maskülen kokularla çevrelenmiş cilt bakım ürünlerini kullanmayı seviyorlar. Markalar da zaten bu piyasayı canlandırmak için, içerik olarak hemen hemen aynı ürünlerin ambalajını siyah ya da lacivert yapıp, içerisine maskülen parfümü dayıyorlar. Oluyor size erkek cilt bakım ürünü. Bu temizleme jelinin kokusu, bana maskülen geldiğine göre unisex kullanımına uygun diyebilirim. Rahatlıkla erkek arkadaşınıza hediye edebilir veyahut eğer bu yazıyı okuyan bir erkek okuyucu iseniz bu anlamda kullanabileceğiniz ayarda bir jel olduğunu belirtmeliyim.


İçeriğinde bulunan SLS (Sodium Laureth Sulfate) 'den sonra, Coco-Glucoside gelmesi dikkatimi çekti. Coco-Glucoside de bir köpürendir. Hatta doğal içerikli markalarda bu sürfaktanı sıkça görüyorum. Çünkü doğal içerikli cilt bakım ürünlerinde temizleme maddesi olarak SLS gibi sert kimyasal yerine daha yumuşak ve ciltte tahrişi daha aza indirgediği öngörülen alternatifler kullanılıyor, tıpkı Coco-Glucoside gibi. Tabii bu jelin içeriğinde görüyoruz ki hem SLS hem Coco-Glucoside beraber. Doğal içerikli ürünler derken ise belirtmekte fayda gördüğüm bir nokta daha var. Piyasada olan ürünlerin hiçbirisi, organik veya doğal diye lanse edilse dahi, hatta dilimize bu şekliyle pelesenk olsa da organik olamaz. İçinde mutlaka bir kimya vardır, olması da şarttır. Yani bu bakımdan "organik kullanıyorum, kimyasal ürünleri tercih etmiyorum" deyişi, hem hatalı bir kullanımdır hem de kişinin bilgi eksikliğinin delaletidir. Kişilerin sanrısı ile kimya gerçeği uyuşmuyor. Bu derin ve bir o kadar da uzmanlık gerektiren bir mevzu. Sözüm ona "temiz içerikli" aslında en başından hatalı bir deyim. Her neyse. Bu daha teferruatlı bir konu. Daha sonra, bu konu hakkında da detaylı bir yazı paylaşma niyetim var. (Bu cümlelerin her biri birer otokritik niteliği de taşıyor)Acnecinamide temizleme jeli içindekiler şu şekilde :
acnecinamide-jel-kullananlar-icerik-yagli-akneli-sivilceli-cilt-bakimi
acnecinamide jel kullananlar icerik yagli akneli sivilceli cilt bakimi
Jelin içeriğini sevmediğimi söylemiştim, bu hoşnutsuzluğumu arka plana alırsak, jelin temizleme etkisi güçlü. Daha doğrusu, muadillerine göre kıyaslamak en mantıklısı. Örneğin; benim market raflarından sevdiğim bir marka olan Neutrogena veya ona denk olan diğer markalar yani L'oreal, Diadermine, Garnier tarzı cilt bakım ürünleri ile aynı ayarda. Yani onlardan geride değil. Eğer bu markaları cilt bakım için kullanıyor iseniz, Acnecinamide cilt bakım ürünlerini de pek ala kullanabilirsiniz. Acnecinamide Bakım Jeli 'nin fiyatı 18 TL ve boyutu ise 150 ml. Yaygın bir satışı olduğu için de rahatlıkla temin edebilirsiniz. Sivilcelere kesin çözüm olarak değil, cildinizde sizi rahatsız eden yağı arındırmak amacıyla kullanmanızı öneririm. Cildi kurutan yapısıyla mücadele için de, sadece bu jel için değil, kullandığınız tüm cilt bakım temizleme jelleri veya peelingleri için yapmamız gereken, cilt temizleme işleminden sonra günlük nemlendiricinizi cildinize uygulamaktır. Hangi cilt tipinde iseniz, o cilt tipine özgü ürünler kullanarak cildinizi nemsiz ve yağsız bırakmamalısınız. Eğer bunu yapmazsanız görecekseniz ki, temizleme işleminin yaklaşık 1 saat sonrasında, cildiniz tekrar yağ içinde kalacak. Yağlara düşman olmayalım, cildimizin için yağa da gerek var. Siz bunu engelledikçe, cildiniz sizin bu kararınızla savaşıp daha çok yağ üretecektir. Kendimizi daha rahat ve iyi hissetmek adına, bir parça temizleyici ürünlere elbette yer verelim. Ama sürekli cildi kurutmaya çalışmak, cilt üzerindeki yağı tamamen silip süpürmek, cilt sağlığı açısından hiç de iyi bir davranış olmayacaktır. Bu yüzden cilt temizliği sonrasında cilt bakımınızı, kendi cildinize özgü günlük nemlendirici ile desteklemeyi de ihmal etmeyin derim.

* Tanıtım Ürünüdür.

23 yorum:

 1. Adsız15/4/14

  Tanıtım ürünü olduğu halde içinden ne geliyorsa söylemişsin. Blogunda genelde bu tavrı takındığın için yorumların benim için çok değerli oluyor, bana çok gerçek geliyor :) Eğer kullanacaksan bu markanın diğer ürünlerini de yorumlamanı isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle düşündüğünüze çok sevindim :) Tam olarak ne düşünüyorsam bir ürün hakkında, onu yazmaya gayret ediyorum. Tabii bir de güneş kremi var, onu da deneyimleme kısmındayım, o da blog sayfamda yer alacak ilerleyen günlerde :) Çok teşekkür ederim Sevgiler

   Sil
 2. Acnecinamide yikama jelini kullandim bende.genelde çenemde cogu zaman sivilce cikar donemsel olarak da yanaklarimda ve alnimda sivilcelenmeler olur.Bu jeli kullandigim zaman sivilcelenmem sifirlanmisti.Ben faydasini gordum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bittabi cilt bakım ürünleri her ciltte aynı etkiyi oluşturmaz, ben içerik ve yarattığı etki olarak ele aldım, cilde ne iyi geliyorsa devam etmek gerekir, memnunsan hiç bırakma derim o halde :) Örneğin ben Nivea kremini kullanmıyorum, içerik ve etkisi yönünden sevmiyorum ama en yakın arkadaşımın yıllardır tek kullandığı krem. Kozmetik ürünleri sadece yüzde %10-15 etkidedir, bunu da unutmamak gerek :)

   Sil
 3. Adsız16/4/14

  Bayılıyorum yazış tarzınıza.Ben bu jeli 2013ün başında almıştım.Bir süre kullandım şans verdim baktım olmuyor ara verdim sonra tekrar denedim.O zaman fark ettimki sivilceyi geçircek diye çok umut bağlamışım.Normal şekilde kullandığımda daha bi sevdim.Yazının altında tanıtım ürünü yazınca insan şaşırıyor.Her blogda yok böyle netlik.Tanıtman için gönderilen ürünlerde bu kadar objektif olduğun için seni takip etmeyi seviyorum.Çok sık olmasada bloğuna ara ara uğruyorum,ne var ne yok bakıyorum.Çizgini çok seviyorum.Benim birde sormak istediğim bir şey var.Rosman ürünleri almıştın.Ben hala onların tanıtımını bekliyorum.Ne zaman bloğuna girsem göremiyorum.Özellikle altera nemlendiricisi vardı.Almayı düşünüyorum ama önce senden yorumlarını okusam hiçde fena olmaz.Kısa vadede tanıtırsan çok mutlu olurum.Birde göz kremi vardı aynı markanın.Bu 2ürünün bloğunda bekliyorum.Tanıttıysan ve ben göremediysem linkini bu sayfaya bırakırmısın?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah çok sevindim bu güzel düşüncelerinize :) Bu izlenimi oluşturduğuma gerçekten mutlu oldum. Bir ürünü blogda yazarken tüm yönleriyle ele almaya çalışıyorum. Yazdığınız her cümleye teşekkür ederim :) Ve tabii ki Alterra ürünlerini yazarım. Çok haklısınız, ilk konuyu yazalı 6 ay geçti ve ben hâlen yazmadım. Ki bir tanesi de bitmek üzere. Önümüzdeki hafta 2 Alterra ürününü yazmak için planlayım o halde :)

   Sil
  2. Adsız10/10/14

   Ucu olmayan yağ bezlerini de geçiriyor mu

   Sil
 4. Adsız10/10/14

  Komedona da iyi geliyor mu

  YanıtlaSil
 5. Adsız10/10/14

  Komedona da iyi geliyor mu

  YanıtlaSil
 6. Adsız10/10/14

  Ucu olmayan yağ bezlerini de geçiriyor mu

  YanıtlaSil
 7. acnecinamide jel kremi sürdükten sonra ne zaman yıkamamız lazım. acnecinamide temizleme jeliyle birlikte mı kullanıcaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal jel temizleyiciler gibi sürüp hafif ovaladıktan sonra durulayabilirsiniz, yaklaşık 1 dk sonra gibi. Kremini bilemiyorum, bende sadece jeli bulunmakta

   Sil
 8. Ben iki gün önce acnecinamide gel cream blemish free& glowing skin ve tonik aldım. Aldığım bayan ürünü çok fazla övdü. Bende denemek istedim karma bi cilde sahibim. Kremi gece yatmadan önce suruyorum sabah temizliyorum. Yüzümde sivilceler çıktı tekrar gittim bayanın yanına bana deri altı temizlemesi yaptığını ve deri altını püskürttüğünû söyledi. Sizce ne yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O görevli hanım saçmalamış. Onlar doktor değil uzman değil, kafalarına göre sallıyorlar. İnanmayın. Tek dertleri o ay sonunda patronun istediği ürün miktarını satıp prim almak. Tabii ki onların görevi bu ve bunu eleştirmiyorum. Sadece öneri yerine yapışmaları ve bilir kişi gibi konuşmaları saçmalık. Acnecinamide içerik olarak güzel bulduğum bir marka değil. İçerik kontrolü yaparak ürün almanızı öneririm. Ezbere değil. Bence kullanmayı bırakmalısınız, cildiniz bile kabul etmemiş neden zorlayasınız?

   Sil
 9. Eczaneye gitt ve Nivea nin yüz temizleme köpüğünü alicaktim ama eczanede ki girevli ikisininde kullandık Acnecinamide daha iyi dedi siz ne dusunuyorsunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşüncelerimi zaten bu konuda yazdım :) Unutmayın ki bir eczacı siz alın diye satmak ister, stoğunda ne çoksa ve hangisi ona en çok kar marjı bırakıyorsa onu size yönlendirir, tabii bu kötü bir durum değil sonuçta o satacak ki para kazanacak. Acnecinamide daha çok kar bırakıyordur, stoğu fazladır vs. Ben ne Nivea kullanıyorum ne Acnecinamide. Kaldı ki her iki marka da tanıtım ürünü gönderdi blog için, ikisini de sevmedim. İçeriklere bakmanız yeterli, içerik kontrolü yaparak cilt bakım ürünlerinizi seçmenizi öneririm.

   Sil
  2. şey bu ürün eczanelerde varmı?

   Sil
 10. Bu ürün eczanelerde satılıyor mu?

  YanıtlaSil
 11. Bu ürün eczanelerde satılıyor mu?

  YanıtlaSil
 12. ben bi eczane çalışanıyım acnecınamıde ürünü satmamı istediler fakat ürün hakkında bi bilgim yok eğitiminide vermediler ayrıca 3 yıllık cilt uzmanlığı sertifikam var fakat acnecınamıde in içinde bulunan elastab diye bi etken madde 6 yıllık çalışma hayatımda ilk defa duydum araştırayım dedim fakat bu etken maddeyle alakalı birşey bulamadım hastalarımın memnuniyeti için araştırıyım ürünü dedim ve sizin bloga denk geldım sızce ürün iyi değil mi değilse eczanede hastalarıma önerebiliceğim endıkasyonu hakkında eğitim alabiliceğim bi ürün var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teknik meslek konularınızda ne yazık ki bir bilgim yok. Üstlerinize danışın derim.

   Sil