Arama Kutusu

Güzellik - Makyaj Blog Yazmanın İpuçları : Blog Görsellerine Font Nasıl Eklenir ?

Güzellik ve Makyaj Bloglarındaki Görsellerde Fontun Önemi Var mı?
Font Resimlere ve Fotoğraflara Nasıl Eklenir ?

guzellik-makyaj-blog-yazmanin-ipuclari-resimlere-font-nasil-eklenir
guzellik makyaj blog yazmanin ipuclari resimlere font nasil eklenir

Güzellik Makyaj Blog Yazmanın İpuçları bölümünde bu sefer, daha çarpıcı ve daha zengin görsel hazırlamanın en büyük silahı olan fontları ele aldım. Blog görsellerini ne kadar güzel hazırlarsanız, okunma sayınız da doğru orantılı olarak ilerler. Hatta görsellik ile bu işin yürüdüğünü bilmenizi isterim. İyi bir resmin veya fotoğrafın konusuna duyulan merak çıtası da artar. Görselliği zayıf olan bir blog konusu, okuyucuda bir an evvel blogdan çıkma isteği doğurur. Unutmayın; lezzet kadar sunum da çok önemli. Font indirmeyi ve fontları görsellere eklemeyi adım adım bu yazımda göstereceğim.


Font Nedir ?

Font dediğimiz yazı karakteridir. Mesela şu an sizin okuduğunuz ve benim yazdığım bu konunun fontu, Blogger 'ın kendi altında standart olan fontlardan biri. Görsellerde "blog adımızı" veya ürünün ne olduğunu vs. yazıyoruz ya, işte o yazıları farklı font stilleri ile daha ilgi çekici hale getirebiliriz.


Blog İçin Hangi Font Sitelerini Öneriyorum ?

Yüzbinlerce font sitesi internette var. Hatta bunların bir kısmı ücretli. Bu işten para kazananlar da çok fazla. Bu anlamda hem amatör tasarımcıların hazırladığı, hem de profesyonel sitelerce yer verilen ücretliler bulunmakta. Ama pek çok ücretsiz (free) fontlar da işinizi pek âlâ görebilir. Bunun için internet dünyasının en geniş arşivine sahip olan birkaç font sitesine girebilirsiniz. Örneğin birkaçı ; DaFont, 1001freefonts, FontFabric.


Güzellik ve Makyaj Bloglarına Hitap Edebilecek Fontlar Hangisi ?

Benim en sevdiğim fontları hem ön izleme olarak hem de indirebileceğiniz linkleri paylaşıyorum :

Brain Flower Font : Güzellik ve makyaj blogları arasında en yaygını bu font. Yabancı blogları geçin, siteler dahi bu fontu kullanmakta. Çünkü hem zarif hem ilginç. İndirme linki için tıklayınız.

blogger-resim-fontlari-brain flower-font


Channel Font : Çok yaygın olmasa da güzellik ve makyaj bloglarının görsellerine çok yakıştırdığım bir diğer font da Channel Font. İsmi pek tanıdık değil mi? İndirme linki için tıklayınız.
blogger-resim-fontlari-channel-fontFind A Way Font : Beğendiğim fontlar arasında "Find a Way" var, bu fonta da mutlaka bakınmalısınız. İndirme linki için tıklayınız.
blogger-resim-fontlari-find-a-way-font


DHF Broffont Script Font : Hem el yazısı gibi hem de sevimli havadaki bu font da kullandıklarım ve önerdiklerim arasında. İndirme linki için tıklayınız.
blogger-resim-fontlari-DHF-broffont-script-fontFloralies Font : Son font ise çiçekli bir font. Görsellerde farklı duruyor, şirin de bir görünümü var. İndirme linki için tıklayınız.
blogger-resim-fontlari-floralies-font


Fontları Blog Görsellerimde Nasıl Kullanabilirim ?

Geldik en can alıcı kısıma. Seçtiğimiz fontu sitedeki "Download" kısmına tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Fakat farklı şekilde inebilir. Bu yüzden bu kısmı 2'ye bölerek anlatıyorum. Çünkü kimisi direkt olarak bilgisayar iniyor kimisi ise bir sıkıştırılmış program aracılığıyla. Şimdi her ikisini de gösteriyorum :

A) Direkt olarak bilgisayarınıza .ttf veya .otf formatında inen fontları şu yolu izleyerek etkinleştirebilirsiniz.

blog-resmine-font-nasil-eklenir


Bilgisayar > Yerel Disk C > Windows > Fonts

Bu klasöre fontun kendisini sürükleyin bırakın veya kopyala yapıştır yapın. Böylece fontu dosyaya atmış olacaksınız.

B) Kimisi de sıkıştırılmış bir program eşliğinde iniyor. Muhtemelen bilgisayarınızda Winrar yüklüdür. (ki değilse yüklemenizi öneririm) Winrar içinde sıkıştırılmış halde geliyorsa, Winrar dosyasını tıklayıp açın. Üst tarafta Ekle - Dizine Çıkart - Test Et - Göster gibi komutlar var. Oradan 2. sıradaki olan Dizine Çıkart 'ı tıklıyoruz. (Eğer programınız İngilizce ise Extract Here yazan yer olacak).

blogger-resmine-font-nasil-yapilir


Sonra, o kısımdan hiçbir şeye dokunmadan Sağ taraftaki listeden, en üstteki Masaüstü 'nü seçip Tamam 'a tıklıyoruz. Böylece font dosyası masaüstümüze açılıyor ve oradan da A 'da anlattığım işlemleri yapıp fontu Windows'taki Font klasörüne atıyoruz.

blog-resmine-gorseline-font-yazisi-nasil-yapilir


Aslında ikinci işlemi, direkt olarak font dosyasından da dizine çıkartarak daha kısa yoldan yapabilirdik ancak konu çok budaklanmasın diye genel olarak anlattım.

Klasörün içindeki fontlarınızı, ister blog fotoğraflarınızda ister blog Header 'ınızda isterseniz de Word dökümanlarınızda hazırladığınız yazılarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sadece tek sorun, bazen Türkçe harf içeren (örneğin ı,ü,ş,ç,ğ) gibi karakterler olmuyor. Kullandığınız resim düzenleme programında Metin işareti olan T 'ye tıklayarak yüklediğiniz fontları bulabilirsiniz. Hepsi bu kadar. Tabii ben bu işlemleri anlatırken, bilgisayarınızın dosya dizinini benim gibi olduğunu varsayarak anlattım. Bilgisayarınızı sizden başka kullanan varsa, bir ihtimal bu dosyaların ismleri farklı olabilir.


Bir önceki Güzellik Makyaj Blog Yazmanın İpuçları yazımda daha farklı bir konu aldım, baktınız mı ?


13 yorum:

 1. Bu font konusu çok dikkatimi çekti.Uzun zamandır senin fontlarını çok beğeniyordum.Hatta bununla ilgili mini bir araştırma yapıp pek bir şey bulamamamıştım.Çok teşekkürler canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yardımım dokunduysa ne mutlu bana :) Rica ederim canım

   Sil
 2. Çok faydalı bir yazı olmuş :) Peki blogumuz için değişik header'lar hazırlayabileceğimiz web siteleri veya ücretsiz indirebileceğimiz fotoshop tarzı programlar var mı bildiğiniz? picmonkey'de header hazırlamak için çok uğraşmıştım ama maalesef genişlikleri bir türlü olmuyor ve ortalayamıyorum alternatif olarak neler kullanılabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de bir sonraki konum header üzerine olacaktı. Aslında konu hazır, taslaklarda bekliyor. Ama bir iki düzeltmeye ihtiyacı var. Sanıyorum ki yarın konuyu yayınlarım, çok detaylıca adım adım anlattım :) Yarınki yazım umarım bu konuda yardımcı olur

   Sil
 3. Adsız4/3/14

  bu konudaki resimde FONT NEDİR yazısını hangi fontla yazdınız onuda yazabilirmisiniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, şu anda görselleri hazırlanan bilgisayarda olmadığım için hangisi olduğu hakkında fikrim yok. Ama akşam geçip kontrol edeceğim sizin için, buraya yine ek yorum olarak yazarım

   Sil
  2. * fashion victim font

   Sil
 4. Süper bir yazı olmuş, hemen deneyeceğim..teşekkürler paylaşım için...

  YanıtlaSil
 5. Sorun şu ki: Blog'a eklenemiyor bu yazılar ya da ben beceremedim :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloga eklenemiyor derken, konu içindeki yazılara mı? Onu sadece Google 'ın izin verdiği fontlarla yapabilirsin diye biliyorum. Yani benim bu anlattıklarım, başlıkta da olduğu gibi resimler üzerine font yazmaktı. Resimleri de bloga panelden resim yükleme bölümüne tıklayarak ekleyebilirsiniz. Eğer anlattıklarım çözüm değilse, daha detaylıca sorunu yazabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olurum :)

   Sil
 6. Adsız5/3/14

  konu harika olmuş okul için slaytlardada bunu kullanabilirmiyim bu arada ben konu resimlerinizi çok seviyorum bu konuda çok başarılısınız:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii tabii kullanılır :) Çok teşekkürler, böyle düşünmeniz beni mutlu etti

   Sil