Arama Kutusu

Göz Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

goz-cevresi-bakimi-nasil-yapilmali


Yüzümüzün en hassas bölgesi olan göz çevremiz, diğer bölgelere nazaran neredeyse 10 kat incedir. Yorgunluk, stres, dengesiz beslenme ve güneş ışığına korunmasız maruz kalma durumları, göz çevremizi oldukça yıpratır. Bu da göz altlarımızın koyulaşmasına en büyük etmendir.
Göz çevremizin bakımı için henüz yeni bakım adımlarına başlıyor veya hali hazırda bu zamana kadar bakımınıza önemli ölçüde yer veriyor olabilirsiniz. Her iki durumda da, dikkat etmeniz gereken nokta bu denli hassas bir yapıya sahip göz çevresine olabildiğince nazik davranmak. Göz bakım kremlerinin içeriğine dikkat etmeniz gerekir, ağır kimyasallarla yüklü kremlere en net yanıtı veren göz çevremizdir. Bu konuda özen göstermelisiniz.


Yüz Kremleri Göz Kremi Olarak Kullanılabilir mi?

Genel olarak, hayır. Çoğu insan, yüz kremini seçerken markaya, cilt tipine ve fiyatına baktığı için kullandığınız nemlendirici krem göz çevrenizle uyuşmaz. Örneğin, yağlanmaya etkili içeren bir nemlendirici krem, göz çevresi için uygun değildir ve kuvvetle muhtemel, yağlanma iddiası etkili olsun diye alkol içeriği fazla tutulmuştur. Hassas göz çevreniz bu denli yoğun alkolü T bölgeniz kadar sevgiyle kucaklamayacaktır.

Ancak, nemlendirici kreminizi seçerken bilinçli davranıp daha özen göstererek içerik araştırması yaparsanız, nemlendirici kreminiz aynı zamanda bir göz kremidir elbette. Kozmetiğin pazarlama sözü olan : "Yüz nemlendiriciniz asla göz kreminiz olamaz" savı, iyi içerikle yıkılabilir. Bu tamamen sizin bilinçli tavrınıza bağlı.


Güneş Işığı Göz Çevresine Zararlı mıdır?

Evet. Güneşten almamız gereken vitamin için göz çevrenizi heba etmenize gerek yok. Güneş ışığına aşırı maruz kalmaktan kaçının. Ve size doktor onaylı küçük bir tavsiye, D vitamini, gün içerisinde dışarıda geçirilen zaman diliminde 15dk duran ellerimizden bile alınabilir. Saatler boyu, fırında kızartılmış piliç ile kendinizi bir yarışma sokmanıza gerek yok.


Göz Bakımı İçin Uyku Önemli midir?

Kesinlikle. Ama önemli olduğu en son sıra göz çevresidir, vücudumuzun tüm sistemleri için düzenli uyku şart. Vücudunuzla inatlaşmanın yararını bu konuda göremeyeceksiniz, üzgünüm.


Çay Poşetleri İşe Yarıyor mu?

En doğal göz maskeleridir. Yatıştırıcı etkisi ile rahatlarken, göz bakımınızı da yapmış olmanın keyfini yaşarsınız. Ve küçük bir dipnot: Gülümserken göz altlarımızda şişen bölgelerimiz, insan davranışlarında samimiyetin göstergesidir. Karşınızda botoxu yüksek bir yüz yok ise, gülümserken size olan sevgisinin derecesini anlayabilirsiniz. Şişen göz altları, oyunculukta bile en zor yapılan roldür. Fotoğraflarda dahi kendini belli eder. Sevgilinizin sizi ne kadar sevip sevmediğini bile bulabilirsiniz. 
Yani gözler değil, göz altları kalbin aynasıdır!

goz-cevresi-bakimi-nasil-yapilmali

2 yorum:

 1. Merhaba. Göz altı için C vitamini çok önemli. İyi içerikli bir krem, C vitamini ile destekleniyorsa, güzel sonuçlar alınabilir. Hatta bazı yüz kremleri, piyasadaki bazı göz altı kremlerinden bile daha iyi sonuçlar verebilir. Bu noktada yeteri kadar sıvı almakta önemli...Bayanlar, sağlık için bol bol su için!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, C vitamini içeren kozmetik ürünleri benim kabusum oldu resmen. Sonra konuyu dermatologuma açınca öğrendim ki kozmetikte en çabuk bozulan vitamin oluyormuş. Sonra düşündüğümde de gördüğüm nokta sırf bu olay maskelensin diye portakal kokusu tarzı narenciye parfümler katılır ki zaten aslında bildiğiniz gibi c vitamini normalde kokusuzdur. Ben çok fazla kullanmamaya çalışıyorum onun yerine C vitaminini daha direkt almaya gayret ediyorum :)

   Ah evet su müthiş gereklilik cilt için. Daha bol su tüketimine her insan azami önemi göstermeli :)

   Sil