Arama Kutusu

Makyajda Aydınlatıcı Kullanmanın 7 Farklı Yolu

Makyajda daha çarpıcı görünmenin bir yolu da vurgulayıcı özelliğinden dolayı aydınlatıcı makyaj ürünlerini doğru kullanmaktan geçer. Son yıllarda daha bol aydınlık görünüm veren glowy makyaja ilgi arttıkça, aydınlatıcı ürünler de eskisine oranla bir hayli popülerlik kazandı. 


aydinlatici-highlighter-makyaj-urunleri-nasil-kullanilir


Neredeyse tüm makyaj markaların aydınlatıcı ürünü olmayanı yok. Bu kadar zengin bir seçim söz konusu. Peki ya aydınlatıcıyı doğru şekilde uygulamak? Ezberlenen şekilde uygulamak, sizin yüz hatlarınıza uygun mu? Örneğin, burnunuz zaten büyük veya uç kısmı aşağıda ise buruna tek çizgi şeklinde aydınlatıcı sürmek, sizi olduğundan daha mı genç gösterir, yoksa burnunuzu olduğundan daha mı büyük ?


Yaptığım Makyajda Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır Diyorsanız, 
İşte Size Makyajınızda Aydınlatıcı Ürünleri Kullanabileceğiniz 7 Farklı Yol :


aydinlatici-highlighter-makyaj-urunleri-nasil-kullanilirGöz Pınarlarına Aydınlatıcı Kullanın : Göz pınarlarına uyguladığınız aydınlatıcı, hem sizin mahmur ve yorgun bakışlarınızı arka plana iteleyerek size daha uyanık bir etki verecek, hem de gözlerinizin birbirinden daha uzaklaştıracağı için ufak ilizyonla gözleriniz daha büyük gözükecektir. Şampanya rengindeki aydınlatıcı ürünler, göz pınarlarınızda daha doğal bir etki sağlayacaktır.


Buruna Aydınlatıcı Kullanın : Burun, yüzümüzde en çıkıntılı bölgemiz olduğu için ilk dikkatini çekendir. Aydınlatıcı sürmek için en doğru alandır. Ancak kişisel önerim, burnunuza olduğu gibi düz bir çizgi çekerek aydınlatıcı uygulamamanızdan yana. Özellikle burun uçlarına doğru aydınlatıcıyı sürmeyin. Sadece burnun orta kısmına hafif bir şekilde aydınlatıcı kullanmak kafi. Yoksa olduğunuzdan daha büyük burunlu gözükerek, sık yapılan makyaj hatalarından birine imza atmış olursunuz.


Alına Aydınlatıcı Kullanın : Eğer dar bir alnınız var ise, yaptığınız makyajınızda alını es geçmeyin, aydınlatıcı ürünler kullanmaktan çekinmeyin. Sadece dikkat etmeniz gereken nokta, yoğun olarak kullanmaktansa daha doğal bir cilt makyajı için hafif şekilde kullanmaya özen gösterilmesi gerektiği. Dilerseniz, teninizden 1 ton açık bir fondöteni az miktarda alnınıza uygulayıp, içerisinde hafif ışıltıları olan bir aydınlatıcıyı üzerinden geçebilirsiniz.


Elmacık Kemiklerine Aydınlatıcı Kullanın : Yanaklarınızın hemen üstündeki çıkıntılar olan elmacık kemiklerini yapacağınız makyajla beraber vurgulamak, yüzü daha diri tutacağı için önemli bir aşama. Elmacık kemiklerine süreceğiniz aydınlatıcı, özellikle kremsi yapıda ise cildinizle iyi bütünleştiğinden emin olun, dağıtılmamış allık ve bütünleşmemiş aydınlatıcı, şerit gibi ortaya çıkarak makyajınızda daha dinç bir görünüm yerine olduğunuzdan daha yaşlı bir kadın imajı yaratacaktır.


Kaş Bölgesine Aydınlatıcı Kullanın : Kaşlarınızın altına ve hafif de kaş üstünüze aydınlatıcıyı uygulamak, özellikle düşük kaşların yeniden şekillendirilmesinde güzel bir etki sağlıyor.


Dudaklarınızı Aydınlatıcı İle Çevreleyin : İnce görünen dudakları bir nebze daha dolgun göstermek için, dudak biçimlendirme aşamasını atlamayın. Aydınlatıcınızı dudak çizginizin birleştiği yere ve özellikle ortasındaki çukura uygulayın.


Çeneye Aydınlatıcı Kullanın :  Eğer yağlı ciltli değilseniz, ufak bir çeneye de sahipseniz çene sizin için vurgulayıcı yer olduğu için aydınlatmaktan korkmayın. Fazla yoğun olmamakla birlikte hafif bir şekilde kullanılan aydınlatıcı, makyajınızı tamamlayan olacaktır.


Sevdiğim 3 aydınlatıcıya bakınmak isterseniz :

Mac Pearl Aydınlatıcı  (Krem formunda aydınlatıcı)

The Balm Mary-lou Manizer Aydınlatıcı (Toz pudra formunda aydınlatıcı)

Benefit Watt's Up Aydınlatıcı (Stick şeklinde aydınlatıcı)3 yorum:

 1. merhaba blog süper keyifle takip ediyorum:) bu aydınlatıcılar yağlı ciltte felaketle sonuçlanır mı? :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, düşünceniz için teşekkür ederim :) Yağlı ciltlerin makyajda en iyi dostları pudralardır. Yağlı ciltler aydınlatıcı kullanılmak isterse de önerim pudra formlu aydınlatıcılardan yana, mesela Mac Lightscapade hem pudra formlu hem de aşırı parlamadan uzak tutup doğal bir aydınlatma sağladığı için kullanabilirsiniz bence :)

   Sil
 2. Teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil