Arama Kutusu

Sağlıklı Saç Uzatma Yöntemleri

sac uzatma yontemleri

Saç Uzatma Yöntemleri


Şampuanlar, Saç Kremleri, Maskeler, Saç Bakım Yağları... Bunların hepsi bir yere kadar saçlarınızın uzamasına yardımcı olur, ama saç kozmetik bakımla uzamıyor. Peki ya içten destek?

Saçı içten beslemek, Saç Uzatma Yöntemleri 'nin altın anahtarıdır. Unutmamalıyız ki ; saç sadece kökten uzar. Kozmetik ürünler saçın yalnızca dışına etki eder.

Beslenmemizle saçlarımızın canlılığı ve büyüme hızı arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Diyet yapmadan dahi, sadece bazı yiyecekleri hayatınıza sokarak, bazılarını ise hayatınızdan çıkartarak bile saçlarınızda çok büyük değişimler yaşayabilirsiniz.


İşte Sağlıklı Saç Uzatan 5 Destekleyici Altın Öneri1- Yağlardan Korkmayın : 

Yağlar, aslında sanıldığın aksine vücut için öcü değil. Yeterli miktarda yağ alınması vücudun bir ihtiyacı. Eğer siz yeterli yağı almaz iseniz, sırf diyet yapıyorum diye çok yağsız besinler tüketirseniz vücudunuz da size sinyal göndermekten geri kalmayacaktır. Öncelikle, yağda eriyen vitaminler (A,D,E,K) açısından sorun yaşayacağınız inkar edemeyeceğiniz bir bilimsel gerçek. Vücudunuz kadar saçınızın ve hatta cildinizin de yağa ihtiyacı var. Kozmetik deneyimlerinizi şöyle bir gözden geçirirseniz, fark edeceksiniz ki ne kadar çok kurutucu etki veren kozmetik ürünü kullanırsanız, o denli cildiniz / saçlarınız daha çok yağlanacaktır. Bunun sebebi çok açık, çünkü organizmamız yağ ister. Siz onu kuruttukça, o da bu durum karşısındaki tavrını size sunmaktan geri kalmayacaktır. Bu yüzden yağlara küsmemeliyiz. Ancak fazla yağ alımında da özgürce davranmamalıyız. Yağlar, bize kalori olarak döndüğü gibi daha ciddi bir etkisi var. Protein emilimini azaltır.

Doğru yağları tüketin. Doymuş yağların fazlalığı kolesterolümüzü yükselttiğiniz uzmanlar altını çize çize söylüyor. Trans Yağlar, Hidrojenize Yağlar uzak durmamız gerekenlerden. Son zamanlarda bazı diyet uzmanları, doymuş yağların çok zararlı olmadığı görüşünde, ancak bu konuda bilim aynı görüşü onaylıyor gözükmüyor. (En azından şimdilik)

Bitkisel yağlardan en yararlısı E Vitamin kaynağı olan Zeytin Yağı 'na yönelebilirsiniz. Zeytinyağının düzenli ve doğru miktarda tüketimi, saçlarınıza ışıltı sağlayacağı gibi nemlendirmesini de üstlenir, saç tellerini kalınlaştırır2- Demir ve Çinko Değerleriniz Normal mi? 

Bu konuda titiz davranın. Demir ve Çinko, saçlarımızın büyümesinde en çok rol oynayanlardan birisi. Ama bu konuda da büyük bir özen göstermeniz gereken husus var ki, gerçekten doktor kontrolünde almanız gerekiyor. Kafanıza göre veya oradan buradan duyduklarınızla yol almayın, çünkü demir ve çinkonun fazlalığı da saç dökülmesine yol açıyor ne yazık ki. 

Kan demir kokar. Bunu fark ettiniz mi bilemem ama kan içerisinde demir taşıdığı için, kokusu da demir gibidir. Kanın demir taşıması demek, çok büyük bir sistem olan dolaşım sistemimizde her hücreye demir gidiyor demektir. Demirin önemi vücut sağlığımız için sandığınızdan daha mühim. Bu yüzden demir içeren besinleri hayatınıza kucaklayarak alın.


3- Protein En Büyük Silahınız Olsun : 

Saç proteinden oluşur. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken en temel husus, proteinsiz kalmamanız. Özellikle vejeteryan beslenme şekliniz var ise, ne olursa olsun proteine kapılarınızı kapatmayın, bitkisel dahi olsa protein almaya özen gösterin. Et ürünlerini fazla sevmiyorsanız bakliyat ve soya sizin kurtarıcınız olabilir.
sac uzatma yontemleri


4- Omega 3 Yağ Asitleri :

Şu ana kadar Kardiyolog 'undan İç Hastalıkları Uzmanı 'na kadar, Dermatolog 'undan Diyetisyen 'ine kadar, her doktorun önerisini aldığım bir yağ var ki ; cilt, saç ve tırnak konusunda  benim favori kurtarıcım olan Omega 3 Yağ Asitleri (özel durumlardan dolayı bazı kişilerin Omega3 alması doktor kontrolünde olabilir, doktorunuza danışarak kullanmak en güzel yöntem) Son yıllarda Omega3 kapsüllerini düzenli bir şekilde kullanıyorum ve büyük yararını gördüm. Sizlere önerim ; Omega 3-6-9 bileşiklerini bir arada veren tabletlerden uzak durmanız. En güzeli, Omega 3 'ü tek başına almanız. Diğer besinleri zaten bir ayçiçek yağıdan bile alabilirsiniz. Ben doktoruma danışarak, yaklaşık 8 senedir Omega3 tüketiyorum.

Omega 3, vücudumuz açısından çok yararlı olduğu gibi, saç bakımında da önemli bir role sahip. Saç köklerinin daha çabuk uzamasına katkı sağlıyor. Bu konuda benim en büyük yardımcım.


5- C Vitamini! 

C vitaminini ne olursa olsun atlamayın. C vitamini yaz/kış almamız gereken önemli bir vitamin. Sağlık açısından bağışıklık (immun) yönümüzü kuvvetlendirdiğini biliyor olmalısınız. Tıpkı kazandırdığı bağışıklılık gibi ; saçlarımızı da güçlendiriyor. Özellikle de mat, kırılgan ve donuk saçlara harika etkisi var. Kolajen üretimine kaynak olur. Ancak C vitaminini dışarıdan almaya mecburuz. Üstelik de depolanmayan bir vitamin türü olduğu (fazlası idrar yoluyla atıldığından) günlük olarak belirli dozlarda almamız gerekir. Bu yüzden sebze ve meyvelerimizi seçerken, C Vitamin içerip içermediğine dikkat etmeliyiz. Kozmetik ürünlerde kullanılan C Vitaminli Maske/Sprey/Krem vs ürünlerine dikkatli yaklaşmanızı öneririm, çünkü C Vitamini en çabuk bozulan vitamin türü olduğu için, muhtemelen bozuk ama kokusunu maskeleyici katkı maddeleri kullanılarak elde edilen kozmetik ürünlerini cildinize uyguluyor olabilirsiniz. Ben bu yüzden C Vitamin içeren kozmetik ürünlerine yanaşmıyorum. Onun yerine doğal yollarla cilt bakımımı yapmaya çalışıyorum.Dip Not : Unutmamalıyız ki, vücudumuz tıpkı doğa gibi bir denge üzerine kuruludur. Eksikliği de sevmez, fazlalığı da. Saçlarınız sürekli dökülüyor, uzaması çok geç bir süreçte içinde oluyor ise, en kısa zamanda bir uzmana gidip nedenini keşfederek yola koyulmalısınız.


16 yorum:

 1. Ben Biitin kullanarak dökülme ve geç uzama problemimi çözdüm. Ama beslenme kalitesizse Biotininde işe yarayacağını düşünmüyorum.

  YanıtlaSil
 2. Saçlarda dökülmenin durdurulmasının da uzatmanın da saç dibine yapılan bakımlarla pek de sağlanamayacağı kanısındayım. Tabii ki faydası var ama asıl gereken saçımızı içten beslemek. Çok faydalı bir yazı olmuş . Ellerine sağlık ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle hemfikirim :) Teşekkür ederimmm <3

   Sil
 3. saçlarıma badem yağı yapıyorum hep.tavsiye ederim çok çabuk uzuyolar=)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiyenize teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Çok haklısın canım faydalı bir yazı olmuş eline sağlık,hem iyi ozaman ben kabak çekirdeğini kabuğuyla birlikte yemeye devam edeyim :)Çünkü çinkonun fazlaca olduğu bir çekirdek türüdür :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı bulduğuna çok sevindim :) Evet, çok haklısın :)

   Sil
 5. Adsız21/10/13

  balık ve yeşillik + badem,ceviz,kuru üzüm ,incirr bunlar yenildimiii brde sacaa haftada 2-3 kere badem yağıyla masajj bakın nasıl saclar hızla sağlıklı bir şekilde uzuyoo ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim önerinize :)

   Sil
 6. Çok güzel bi post tesekkur ederimmm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok tatlısın, rica ederim :)

   Sil
 7. Saçlarımı kestirdikten sonra girdiğim bunalımdan çıkmam ile uzama hızım arttı :) Bence pozitif düşünmenin de uzama ile bir ilgisi var ^^ Bu arada yazılarını bütün aile takip ediyoruz. Gerçekten çok tatlı, başarılı ve bilgilendirici bir blogun var ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim sözlerine :) ve olumlu bakma düşüncesinde kesinlikle çok haklısın :) Pozitif düşünme, mutlu bir yaşam değil saç baş, tüm hücrelerimize kattığı büyük bir katkı var. Zaten son yapılan çalışmalarda kanserin genetikte %15, geri kalanı fiziksel koşullar ve stresle şekillendiği belirtilmiş. Ruhumuzu arındırmak, hayata güzel bakmak ve farkındalıkla küçük mutluluklardan keyif almak, kendimize ve hücrelerimize yapacağımız en büyük iyilik :)

   Sil
 8. Aradığım konu idi.....Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olduysam ne mutlu bana :) Sevgiler :)

   Sil