Arama Kutusu

Online Alışveriş Nasıl Yapılır? Sanal Kart Nedir?

online alisveris nasil yapilir


Online Alışveriş Nasıl Yapılır ?

Sanal Kart Nedir ?

Online alışverişi çok fazla kullanan biri olarak, şipşak haliyle zamandan kazandıran şekli olmasının yanında, alışveriş merkezlerinin kalabalık halinden hoşlanmayanlar için en hızlı alışveriş yolu olduğunu düşünüyorum. Özellikle de yaşadığınız şehrinizde her markaya kolayca ulaşamıyorsanız, işte o noktada online alışveriş daha işe yarar kıvama geliyor.


Onlline alışveriş yapmadan önce, bir kredi kartına sahip olsanız daha iyi olur. Çoğu site kredi kart ile alışveriş yapılmasını tercih ettiği için, bu anlamda size ait bir kredi kartı sahibi olmanız daha fazla siteyle tanışmanızı sağlayacaktır. Nakit para çekiyor olduğunuz banka hesap kartlarınızdan da yararlanarak alışveriş yapabilirsiniz. Çünkü pek çok site Havale veya EFT kabul ediyor. Bankanızın çalışma prensibine göre, Havale/EFT ücreti kesildiğini unutmayın. Son zamanlarda, giderek artan bir durum var ki "Kapıda Ödeme Sistemi". Bu da, genelde +5 Lira karşılığında aldığınız ürünü evinize getiren kargo şirketi aracılığıyla olmakta.


Ben, daha hızlı ve güvenilir bulduğum için kredi kart ile alışveriş yapmayı tercih ediyorum. Hatta ekseriyetle de, Sanal Kart ile.


Sanal Kart, en güvenilir online alışveriş yöntemidir. Hesabınızın bulunduğu bankanın interaktif menüsüne girerek, birkaç tıkla kendi Sanal Kartı 'nızı çıkarabilirsiniz. Bankanızın size verdiği Sanal Kartın numarası ile istediğiniz e-ticaret sitesinden kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yerine sanal kart bilgilerinizi girerek alışverişinizi güvenli bir şekilde yapaiblirsiniz. Ancak tek dezavantajı, normalde kredi kartlarına taksit yapılabiliyorken, sanal karta yapılmıyor. (En azından ben şimdiye kadar yapan bir banka görmedim, umarım ileride böyle bir kolaylık da sağlanır)

sanal kart nedir-online alisveris nasil yapilir
Sanal kart haricinde, daha farklı ödeme yöntemleri de var. O da aracı şirketler. Kartınızın bilgilerini sadece aracı şirkete vererek, direkt olarak alışveriş yapmak istediğiniz sitelere dağıtmadan tek bir elden kontrol etmenizi sağlar. Tabii burada aracı şirketlerin güvenirliliği önemli rol oynar. Bu işin erbabı, global bir firma olan Paypal. Yıllardır alışverişlerimi Paypal ile yaparım, bu anlamda hiçbir sorun yaşamadığım gibi pek çok avantajını gördüm. Eskiden sadece yurtdışı alışverişlerimde kullanabiliyorken, artık Türk e-ticaret sitelerinde de alternatif ödeme sistemi olarak yer almaya başladı.


Paypal harici bildiğim diğer aracı siteler ise ; İpara ve BKM Express. İlk siteyle ilgili henüz bir deneyimim olmasa da diğeri ile alışverişlerim oluyor. Üstelik piyasadaki rekabetten dolayı, tercih edenlere özel kampanyalar da sunuluyor ki bu da alışverişin en cazip noktası oluyor.


2 yorum:

  1. Kredi karti olarak world kullaniyoruz sanal karttan tek seferde cekiyor ama ekstreye taksitli yansiyor:) tavsiye ederim:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ne güzel bir bilgi oldu bu, bilmiyordum teşekkür ederim :)

      Sil