Arama Kutusu

Karın Yağlarına Karşı Limon Suyu Ne Kadar Etkili?

karin yaglarina karsi limon suyu etkilimi

Karın Yağlarına Karşı Limon Suyu Etkili midir?Sağlık programlarında ve sitelerinde, her yerde karşınıza çıkan bir mit var "Karın Yağlarına Karşı Limon Suyu Birebirdir, Bunun Nedeni İse Limonun İçerisindeki C Vitamini Yağları Eritir"


En popüler diyet listelerin ilk kuralı "Sabah Aç Karına, Sıcağa Yakın Su İçerisine Sıkılmış Yarım Limon Suyu" ile başlıyordu. Peki bu mit doğru mu? Limon gerçekten yağ yakıcı mıdır? Neden bu kadar yağ yakmada popüler oldu?Cevabını bulmak çok kolay, evinizde bile kolayca deneyimleyerek gözlemleyebilirsiniz aslında. Tere yağın veya yağ parçalarını gözlemleyebildiğiniz kırmızı etin üzerine limon sıkın. Yağ eriyor mu? Yok oluyor mu?


Limon, karın yağlarını eritmez. C vitamini sadece bir vitamindir. Hatta gün içerisinde almanız gerekenden fazla aldığınızda depolanmaz, idrarla atılır. Suda erir ve en önemli rolü bağışıklık yönünden sizi tamamlar. Vitaminlerin hiçbirisinin bu denli özel güçleri yoktur. C vitaminin de limonun kendisinin de yağ eritme konusunda, yazılan ve söylenen hikayelerin aksine bilimsel bir ispatı yoktur, olamaz da.Bu konuyu bizzat diyetisyenime sordum. "Neden her diyet listesinin başında "Limon Suyu" içilmesi gereken bir koşul var ?" diye. Diyetisyenim bu durumu şöyle açıkladı : "Sadece ve sadece, diyet yapan insanın bağırsakları daha iyi çalışsın ve bağışıklık gücü daha kuvvetli olsun diye, sabahları güne iyi başlaması adına bu önerilir."Limonun yağı yakma olayı, bildiğiniz bir şehir efsanesi. Mide rahatsızlığın yoksa limon vücudunuza şifa gelecektir, immun sistemi kuvvetlendirir, bağırsağın peristaltik hareketlerine yardımcı olur, üstelik cildimize de yararlıdır. Toksin attırıcı özelliğe sahip olduğu için metabolizmamızı bir nebze hızlandırır. Ancak yağlarımızı yakmaz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder