Arama Kutusu

Ağız Bakımı : Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
Ağız Bakımı
agiz kokusu nasil giderilir

Ağız kokusu içinde bulunduğumuz Ramazan ayında daha sık karşılaşılan bir probleme dönen veya yaptığınızın diyetin istenilmeyen bir sonucu olarak gündelik hayatınızda sorun hale gelebilen bir durumdur. Ağız bakımımız sadece dişlerimizin güzel gözükmesi ile değil, daha temiz bir nefes kokusu ile de ölçülür. Eğer günlük hayatınızda ağız kokusundan muzdarip iseniz, kötü kokular ile baş başa kalmak istemiyorsanız bu önerilere özen gösterebilirsiniz :
Sadece Dişlerinizi Fırçalamakla Yetinmeyin : Dişlerinizi fırçalamak ağız bakımınız için gayet güzel ama bu tek başına yeter mi? Tabii ki hayır. Dil temizliğinize de önem gösterek daha hijyen olmanız size büyük fayda sağlar.


Siyah ve Yeşil Çay İçin : Miktarlarını abartmadığınız müddetçe siyah çay ve yeşil çay, sağlığımız için çok yararlı. Çay içme alışkanlığınız var ise, ağız bakımına doğal olarak bir çareniz de elinizde demek. Çünkü yeşil çay ve siyah çay, ağızda üreyen bakterileri durdurucu yanı ile ağız kokusunun giderilmesine yardımcı oluyor.


Sakız Çiğneyin : Genelde boş iş olarak görülen sakız çiğnemek, aslında ağız bakımımız için önemli bir role sahip. Tükürük üretimini arttırdığı için, ağız kuruluğunun yok olmasına yardımcı olur. Şekersiz sakızlar çiğneyerek gün içerisinde keyfinizi bozan ağız kokusunu yok edebilirsiniz. Özellikle sakızın içeriğinde Xylitol maddesi olanları tercih edin.

Bol Su İçin : Ağız kuruluğunu yok eden en güzel doğal yol, sudur. Suyun vücudumuz açısından hayati katkısı bir yana, göz ardı ettiğimiz sorunlara da cevap olabiliyor. Ramazan ayında da oruç tutanların yapacağı en güzel şey, akşamları su tüketimini olabildiğince arttırmaktır.


Diş İpi Kullanın : Diş ipleri hacim olarak çok ufak oldukları ve pratik kullanım sundukları için çantanızda taşıması çok kolay, bu adımı ihmal etmeyin. Dişlerinizi fırçalamanız ağız hijyeni için çok doğru bir adım ama bunu bir de diş ipiyle destekleme alışkanlığına dönüştürürseniz, koku yapan yemek arttıklarını daha çabuk kapı dışarı edersiniz.


Günlük hayatınızda ağız kokusu sıkıntınızın daimi mi yoksa geçici sorun mu olduğunu ölçün. Eğer daimi sorun varsa, bunun 2 nedeni vardır ; ilki dişlerinizde veya diş etlerinizle ilgili ciddi bir sorun vardır, örneğin basit gördüğünüz küçük bir diş çürüğü bile bunun kaynağı olabilir. İkinci nedeni ise vücudunuzda oluşan başka bir hastalığın habercisidir. Diş hekiminize danışmanızı ertelemeyin. Pek çok sağlık sorunun belirtisi olduğu için, uzun süreli ağız kokularını hafife almayın.


2 yorum: