Arama Kutusu

Bitkisel Laktoserumlu Organik Duş JeliSaru Organik 'ten yaptığım alışverişimi şurada paylaşmıştım. Alışverişimle beraber edindiğim ikinci ürün olan Ciel d’azur markalı devasa boyutlu bir duş jeli idi. Fransız organik markası olan Ciel d’azur, yeşil sertifikalara sahip. Yani Ecocert ve Cosmebio sertifikalarına. Böylece üretim koşullarından, evlerimize gelene kadar olan serüveni güvenli bir şekilde aldığına emin olabiliyoruz.

Hassas ve sorunlu cildiniz var ise, şu ana kadar kullandığınız duş jellerinden aradığınızı bulamadıysanız veya vücudunuzda kaşınma, kızarıklık, sivilce gibi bazı sorunları yaşıyorsanız, bu duş jeli bu zamana kadar kullandığınız duş jellerini bir kenara atacak kadar iyi.

Kokusu oldukça hoş, ama piyasadaki pek çok markanın duş jelleri artık harika kokulara imza atıyor. En basitinden, marketten aldığımız 4 liralık bir duş jeli bile bizi koku konusunda tatmin edebilir aromada. Ama bu duş jelinin olayı, duştan sonra başlıyor olması. Duş esnasında eşlik eden o hoş tropikal kokusu, gün içerisinde varlığını hatırlatacak tınıda kalıyor. Duş jelllerinde aradığım en önemli olan temizlik hissini, hafiflemişlik hissini ise tam olarak verebiliyor. Bunu yaparken de, cildinizde kızarıklık, kaşıntı gibi problemlerini en aza indirmeyi başarabiliyor.

Gelelim içeriğine. Laktoserumlu Duş Jeli' nin içeriğinin büyük bir bölümünü Laktoserum oluşturuyor (%72)

Peki nedir bu Laktoserum?

Sütte bulunan ve önemli bileşimlerden oluşan bir protein. Cildi nemlendirirken, yenilenmesine de yardımcı olarak besleyici rol oynar. Laktoserum bu duş jelinin temeli neredeyse. Katıldığı oran oldukça  yoğun. Bu da tabii biz kullanıcılar için oldukça iyi bir durum. Duş jelinde bu organik soya peynir altı suyundan hariç, Citrus Aurantium Dulcis Oil dikkat çekiyor. Yani narenciye kökenli, daha doğrusu portakal meyvesinin yağı.

Portakal yağını selülit için kullanıldığını pek çok yerden duymuşsunuzdur. Portakal yağı cildi yenileyip onarıcı etkisiyle sorunlu ciltlerde hatrı sayılır bir pürüzsüzlük sağladığı için selülit tedavisi amaçlı da kullanılabilir olduğu doğru. Aynı zamanda , harika bir dezenfektan özelliğindedir, bir duş jelinde bulunması o duş jelini hem bakterilere karzı dezenfekte edici hem de cilde katkı sağlayan pürüzsüzleştirici olarak görev yükler. Ayrıca, verdiği tropikal kokusu da, ayrı bir cezbedicilik halindedir.Bu kadar iyi özelliğinin ardından içeriğindeki göze tek çarpan riskli madde ise, Ammonium lauryl sulfate (ALS).

ALS, organik kozmetik tüketenlerin kaçındığı SLS (Sodium Lauryl Sulfate) ve SLES (Sodium Lauryl Ether Sulfate) ile aynı familyadan denebilir. Yani onun bir benzeri. Fakat bu konuda araştırmalarım, bazı kaynakların ALS 'nin, tıpkı SLS gibi zarar verdiği yönünde, bazı kaynakların ise SLS'ten daha yumuşak olduğu için ve hindistan cevizinden elde edildiği için, aşındırma yönünün kuvvetli olmadığı görüşünde.

Fakat spekülasyonlar ötesinde bilinmesi gereken şu ki, SLS de dahil sülfat birleşiklerinin, kanıtlanmış kanserojen etkisi yok. Bu ürünler sadece, vücudu veya saçı yıpratmaya, tahriş etmeye dayalı. Yani, çok riskli ölümcül hastalık niteliğine sahip olarak değerlendirmemek gerekir. Bahsini ettiğim bu duş jelinin içeriğindeki ALS, daha yumuşak bir kimyasal ve içeriğindeki diğer yağlarla da tahriş edici özelliği kalmamış, aksine iyi bir dengeye ulaştırılmış.

Duş jelinin devasa boyutu ile tüm aile bireylerince rahatlıkla kullanılabilecek ve uzun süre gidecek bir ürün. Kokusu ise, karamelize edilmiş portakal gibi geliyor bana. Duş sonrasında kaldığı gibi, ertesi güne kadar kokusu hafif bir rüzgar esintisi tadında devam ediyor. Duş jellerine para harcamayı sevmiyorsanız, fiyatı biraz yüksekçe gelebilir. 1 litrelik (1000 ml) boyutu 51 Lira. Ancak küçük bir hesaplama yapıldığında, piyasadaki duş jellerinin ortalama fiyatında olduğu anlaşılabilir. 200 ml 'liği yaklaşık olarak 10 liraya geliyor ki bu da piyasanın çok yükseğinde olmadığını gösteriyor. Fakat içerik kalitesi, emin olun ki piyasadakilerin epey üstünde. 1 Litreliğinden hariç, 500 ml boyutu da 29 Liraya satılmakta.


Denemenizi, benim aldığım duş keyfini almanızı öneririm. İyi bir duş jeli arayanlara, kaşıntı/kızarıklık gibi sorunlarla boğuşanlara iyi bir alternatif olacağı kesin. Ayrıca şampuan olarak da kullanmak mümkün, ancak ben duş jeli şeklinde kullanıyorum.


8 yorum:

 1. Gramajına göre gayet avantajlı bir fiyatı varmış. Saru ile ilgili çok aklıma giriyorsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ürünlerini çok beğeniyorum,denemeni tavsiye ederim :)

   Sil
 2. öyle güzel yazmışsınız ki alasım geldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdıklarımdan daha fazlasını hak eden bir ürün benim gözümde :) Teşekkür ederim

   Sil
 3. gülse17/2/13

  böyle yazılarını cok seviyorum cünkü organik ürünlere çok ilgiliyim.bu ürünü aldıgın sitede bir şampuan var hassas sebaroikli saç derisi için ,yine aynı markaya ait, onunla alakalı bilgin varmı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Gülse, hayır kullanmadım ama bende de merak uyandırdı, ileride almayı da düşünüyorum, şampuanları da Ecocert ve Cosmebio sertifikalarına sahip, en azından kullanırken içimiz rahat eder diye düşünüyorum :)

   Sil
 4. gülse20/2/13

  sanki çok işe yarayacak gibi geliyor bana bu sampuan.evt aynen içerikleri temiz oldugunda içim cok rahat oluyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım yarar, ben de bir sonraki alışverişimde ekleyeceğim galiba :)

   Sil